Zawody dla mężczyzn i zawody dla kobiet: rzeczywistość czy mit

Zawody dla mężczyzn i zawody dla kobiet: rzeczywistość czy mit

Czy nadal wierzysz, że miejsce kobiety jest w kuchni? A może myślisz, że kobieta prezydent albo naukowiec to nic złego? Czy dziewczyny naprawdę mogą wykonywać każdą pracę, czy też istnieją jakieś ograniczenia?


W świecie zdominowanym przez mężczyzn zawsze istniały podziały na męskie i kobiece role. W prymitywnych plemionach zwyczajowo mężczyźni polowali i eksplorowali teren, podczas gdy kobiety zajmowały się domem i dziećmi. Przez wieki obowiązywało wiele zasad określających, co kobiety mogą, a czego nie mogą robić. Na przykład w Wielkiej Brytanii uczelnie dla kobiet pojawiły się dopiero w latach sześćdziesiątych XIX wieku. Wcześniej kobieta nie miała możliwość zdobycia wyższego wykształcenia. Możesz to sobie wyobrazić? Jeśli w rodzinie Twoja mama prowadzi dom, a Twój tata jest ciągle w pracy, to teraz wiesz, skąd wziął się ten podział. Jednak czasy się zmieniają, a współczesne rodziny nie przestrzegają już tych zasad. Kobiety XXI wieku są znacznie bardziej niezależne, zarówno emocjonalnie, jak i finansowo. Mamy możliwość wyboru własnej drogi życiowej. Czy w dzisiejszym świecie istnieją jeszcze „męskie” i „kobiece” role?


Niebezpieczne zawody

Oczywiście możesz robić wszystko, na co masz ochotę. Coraz częściej spotyka się kobiety pracujące w męskich zawodach. Mogą jednak istnieć pewne ograniczenia fizyczne. Dziewczynie może być na przykład trudniej zostać kowalem lub spawaczem. Możesz również napotkać więcej przeszkód na swojej drodze, jeśli zechcesz zostać strażakiem.


Istnieje także wiele zawodów, które nie przyjmują kobiet lub w których udział kobiet jest ograniczony w ten czy inny sposób. Dotyczy to wielu zawodów górniczych, prac wymagających podnoszenia ciężarów lub prac z materiałami wybuchowymi i niebezpiecznymi chemikaliami.


Praca nie dla kobiety

Zapytaj swoją babcię lub dziadka, a oni z łatwością powiedzą Ci, jakie są stereotypowe zawody kobiece i męskie. Powiedzą Ci, że kobiety zazwyczaj pracowały jako sekretarki albo telefonistki. W ich czasach było nie do wyobrażenia, aby mężczyzna wykonywał taki zawód. Natomiast nauczycielami byli głównie mężczyźni; co jest ciekawe, bo współcześnie wśród nauczycieli jest znacznie więcej kobiet niż mężczyzn. Chcemy Ci w ten sposób pokazać, że nie ma sensu wybierać przyszłej pracy w oparciu o to, co jest „konwencjonalne”. Wybierz to, czego chcesz! Hołdowanie takim niebezpiecznym stereotypom może łatwo zrujnować życie utalentowanej osoby.


Czy wiesz, że pierwszym programistą komputerowym była kobieta o imieniu Ada Lovelace? Jej imieniem nazwano nawet język programowania. Był też nauczyciel Janusz Korczak, który wraz z dziećmi zdecydował się wejść do komory gazowej, towarzysząc im do samego końca.


Nie opieraj swoich wyborów na z góry przyjętych założeniach. Po prostu przeanalizuj, jakie dziedziny najbardziej Cię interesują i zajmij się jedną z nich! Wybierz dowolny zawód, który Ci się podoba! Niezależnie, czy jest to informatyk, programista, administrator systemu, czy cokolwiek innego, co może przyjść Ci do głowy. Wszystkie opcje są dostępne i możesz z nich skorzystać. Kobiety mogą dokonywać odkryć naukowych i przeprowadzać skomplikowane zabiegi chirurgiczne, a mężczyźni mogą być świetnymi nauczycielami i kucharzami.


Dziewczyny mogą robić wszystko

To dlaczego nadal można usłyszeć, że niektóre zawody są bardziej kobiece, a inne bardziej męskie? To pozostałości starych norm społecznych, zgodnie z którymi role rozdzielane są na podstawie fizycznych różnic między mężczyznami i kobietami. Był to czas, gdy uważano, że chłopcy lepiej radzą sobie z danymi i złożonymi decyzjami, co czyni ich lepszymi szefami, a kobiety są bardziej uważne i towarzyskie, dlatego doskonale nadają się na sekretarki. Spróbuj powiedzieć Marii Skłodowskiej-Curie, laureatce dwóch nagród Nobla (jednej z fizyki i jednej z chemii), że mężczyźni są lepsi w myśleniu analitycznym.


Społeczeństwo tworzy role płciowe poprzez egzekwowanie stereotypu, że kobiety są bardziej delikatne i nieskłonne do agresji. Być może Tobie też mówiono, że masz się zachowywać bardziej dziewczęco. Wielu dorosłych wciąż jest zaskoczonych, gdy widzą dziewczyny bawiące się ciężarówkami zamiast lalkami. Z drugiej strony chłopcy często uczą się, że nie powinni okazywać emocji i empatii. Mogę się założyć, że kiedyś usłyszałaś, że chłopcy nie powinni płakać, tylko dlatego że są mężczyznami. Wymyślone bariery są trudne do złamania, a wiele osób zdaje sobie sprawę, że zostały poddane tego typu „edukacji” dopiero wtedy, gdy same dorosną. Wtedy może już jednak być za późno, ponieważ wzorce zachowań zostały im wpojone.


Należy pamiętać, że we współczesnym społeczeństwie mężczyźni i kobiety mają równe prawa, a kobiety mają swobodę wyboru własnego losu. Badania to potwierdzają! Dane wskazują, że w krajach rozwiniętych kobiety pracują we wszystkich branżach i są tak samo zdolne jak mężczyźni do kierowania organizacjami.


Jak sądzisz? Czy istnieją miejsca pracy, których kobiety powinny unikać? Czy są jakieś typowe zawody dla dziewczyn?

Zostaw komentarz * Pole obowiązkowe
Klikając Prześlij, potwierdzam własnoręczne sporządzenie całości przesyłanej treści oraz akceptuję Regulamin.