Co to jest cyberprzemoc?

0
Co to jest cyberprzemoc?Co to jest cyberprzemoc?
Psychologist image

Ten artykuł i jego zawartość zostały sprawdzone i zatwierdzone przez dr Niharę Krause, wielokrotnie nagradzaną konsultantkę psychologii klinicznej.

Bezpieczne korzystanie z Internetu może być świetną zabawą. Pozwala nam być w kontakcie z przyjaciółmi i rodziną, dzielić się pomysłami i mieć aktualne informacje. Ale są też pewne zagrożenia i niebezpieczeństwa, których wszyscy powinniśmy być świadomi. Jednym z tych zagrożeń jest cyberprzemoc.

Co to jest cyberprzemoc?

Cyberprzemoc to forma dokuczania, która wykorzystuje technologię, taką jak aplikacje i Internet, do atakowania innej osoby. Może się to zdarzyć w dowolnym czasie, miejscu i na dowolnej platformie, od serwisów społecznościowych i poczty e-mail po aplikacje do przesyłania wiadomości, pokoje czatowe, a nawet gry komputerowe.

Cyberprzemoc obejmuje nękanie, grożenie lub poniżanie drugiej osoby. Może się zacząć bezpośrednio w Internecie lub może być kontynuacją nękania w trybie offline, na przykład w szkole.

Rodzaje cyberprzemocy

Istnieje wiele różnych rodzajów cyberprzemocy. Oto kilka przykładów:

  • Wysyłanie krzywdzących wiadomości bezpośrednio lub za pośrednictwem postów w mediach społecznościowych
  • Rozpowszechnianie fałszywych pogłosek, plotek lub obrazów
  • Celowe pomijanie osób w wiadomościach w grupie
  • Udostępnianie danych osobowych lub publiczne ujawnianie czyichś tajemnic
  • Wprawianie innych w poczucie zagrożenia poprzez wysyłanie niepokojących lub zastraszających wiadomości

Cyberprzemoc w mediach społecznościowych

W mediach społecznościowych trudno jest powstrzymać cyberprzemoc, ponieważ posty mogą się szybko rozprzestrzeniać – zanim jeden zostanie usunięty, może pojawić się kolejne pięć – a ponieważ do mediów społecznościowych mamy nieustanny dostęp, może to się wydawać zbyt trudne.

Przed opublikowaniem posta w mediach społecznościowych zawsze się zastanów, czy może on zranić czyjeś uczucia i jak sam byś się poczuł(a), gdyby taki post lub wiadomość dotarła do Ciebie.

Skutki cyberprzemocy

Osoba, która padnie ofiarą cyberprzemocy, może zacząć źle o sobie myśleć, poczuć się smutna, osamotniona lub zdenerwowana. Może stracić pewność siebie lub odczuć problemy w szkole lub z przyjaciółmi. Ważne jest, aby wiedzieć, że to, czego doświadczasz, to nie Twoja wina i że jest wsparcie, z którego możesz skorzystać.

Jak powstrzymać cyberprzemoc

Istnieje wiele sposobów zapobiegania i powstrzymywania cyberprzemocy.

  • Poproś o pomoc
    Nie bój się rozmawiać z rodzicami, nauczycielami albo zaufaną osobą dorosłą. Możesz w ten sposób uzyskać wsparcie, poradę i pomoc w zgłoszeniu na odpowiednich stronach lub platformach mediów społecznościowych tego, co się dzieje. Rozmowa z innymi o tym, jak się czujesz, może Ci również pomóc poczuć mniejsze osamotnienie.
  • Dostosuj ustawienia prywatności
    Możesz dostosować ustawienia prywatności, aby zapobiec otrzymywaniu niechcianych wiadomości albo po to, aby tylko osoby, które znasz i którym ufasz, mogły zobaczyć, co publikujesz. Jeśli nie wiesz jak to zrobić, poproś o pomoc rodzica lub nauczyciela.
  • Unikaj odwetu
    Może to być trudne, ale staraj się unikać wysyłania podobnych postów do osób stosujących cyberprzemoc lub rozsiewając plotki na ich temat. To tylko sprawi, że sam(a) wpadniesz w pułapkę stosowania cybeprzemocy. Zamiast tego zadbaj o to, aby spędzać czas z osobami, na których Ci zależy.
Inne zagrożenia mediów społecznościowych

Inne zagrożenia mediów społecznościowych

Niektóre inne zagrożenia związane z mediami społecznościowymi, o których należy pamiętać, to:

  • Fałszywe profile w mediach społecznościowych:
    są osoby w mediach społecznościowych, które nie są tym, za kogo się podają

    Jak rozpoznać fałszywy profil?

    • Zwykle ma on bardzo niewiele lub nie ma żadnych rzeczywistych zdjęć osoby
    • Został utworzony niedawno
    • Ma bardzo niewiele wspólnych kontaktów lub nie ma ich wcale
  • Nadmierne udostępnianie informacji, nie zdając sobie z tego sprawy, na przykład poprzez ukryte informacje o Twoich zdjęciach:
    • Zdjęcia zawierają dane EXIF – informacje o aparacie, którym wykonano zdjęcie, które pozwalają odbiorcy prześledzić, gdzie zdjęcie zostało zrobione.
    • Przeczytaj ten artykuł o tym, jak usunąć dane EXIF ze swoich zdjęć i jak wyłączyć w telefonie opcję automatycznego gromadzenia danych o lokalizacji podczas robienia zdjęć
Zachowanie bezpieczeństwa w mediach społecznościowych

Zachowanie bezpieczeństwa w mediach społecznościowych

Aby zachować bezpieczeństwo w mediach społecznościowych, weź pod uwagę następujące porady dotyczące cyberprzemocy:

  • Używaj bezpiecznych haseł i często je zmieniaj:
    • Stosuj kombinację liter (małych i wielkich), cyfr i znaków specjalnych
    • Unikaj używania swojego imienia i nazwiska, adresu e-mail, daty urodzenia lub innych łatwych do odgadnięcia informacji
  • Nie udostępniaj nikomu swoich haseł do mediów społecznościowych ani nie pozwól, żeby widzieli jak się logujesz. Jeśli to zrobisz, jak najszybciej zmień hasło.
  • Jeśli korzystasz z komputera publicznego lub komputera innej osoby, wyloguj się ze swoich kont przed opuszczeniem komputera.
  • Pomyśl dwa razy, zanim opublikujesz cokolwiek w Internecie, ponieważ po udostępnieniu bardzo trudno będzie to całkowicie usunąć. Ludzie mogą z łatwością zrobić zrzut ekranu Twojego posta, a Twoje komentarze mogą zostać wyrwane z kontekstu i wyrządzić Ci szkody na dłuższą metę.
  • Zastanów się szczególnie głęboko, zanim opublikujesz coś, co może spowodować szkody lub zranić kogokolwiek. Cyberprzemoc nie jest w porządku i może mieć ogromny negatywny wpływ na czyjeś życie.

Nikt nie zasługuje na zastraszanie, czy to w trybie offline czy online. Dzięki uważnemu przemyśleniu tego, co publikujemy i sprzeciwianiu się cyberprzemocy, wszyscy możemy bezpieczniej korzystać z technologii.

Powiązane artykuły

article
Co to jest cyberprzemoc?
Co to jest cyberprzemoc?
/miedzy-nami-dziewczynami/co-to-jest-cyberprzemoc/
Czas czytania (5) min
//images.ctfassets.net/1p66cuanqfyg/7mwUwNxzVVbePpQNzUHrte/b5ac32053374cae626a84c29bc288c87/BeingGirl_PL_Articles_ConfidenceArticles_CA05_WhatIsCyberbullying-HeaderImage.png?w=1920
pl