Jak wygląda pierwszy okres?

0
Dwie młode dziewczyny rozmawiają ze sobą siedząc na trawie. Obie mają podkulone nogi i obejmuja je rękami.Dwie młode dziewczyny rozmawiają ze sobą siedząc na trawie. Obie mają podkulone nogi i obejmuja je rękami.

Oczekiwanie na swój pierwszy okres jest ekscytujące. Ale jak właściwie wygląda pierwsza miesiączka? To pytanie zadaje sobie wiele dziewcząt.

Spis treści:

W jakim wieku pojawia się pierwszy okres?

arrow-white

Większość dziewcząt dostaje okres, gdy mają 10-13 lat. Ale nie przejmuj się, jeśli u Ciebie pierwsza miesiączka pojawi się wcześniej lub później niż u Twoich koleżanek. Na datę pierwszego okresu mają wpływ uwarunkowania genetyczne (np. to, kiedy Twoja mama dostała pierwszego okresu?) oraz indywidualne cechy każdej z nas (m.in. sposób odżywiania, masa ciała i ilość tkanki tłuszczowej). Każda z nas ma inny organizm i nie ma czegoś takiego, jak „dobry” lub „zły” wiek, jeśli chodzi o pierwszą miesiączkę.

Czytaj więcej o tym, w jakim wieku dostaje się miesiączkę

Jak rozpoznać, że zbliża się pierwsza miesiączka?

arrow-white

Moment pojawienia się pierwszej menstruacji zbliża się, gdy zaczynają Ci rosnąć piersi, zaokrąglają się Twoje biodra i pojawia się owłosienie pod pachami oraz w miejscach intymnych. Być może na kilka dni przed tym wydarzeniem zaobserwujesz zmianę w wydzielinie z pochwy - śluz na bieliźnie będzie bezbarwny lub lekko żółty, a kilka godzin przed rozpoczęciem się miesiączki - może się w nim pojawić niewielka ilość krwi. Na kilka dni przed spodziewanym okresem załóż wkładkę higieniczną Discreet Air Multiform. Dzięki temu będziesz się czuć komfortowo i bezpiecznie.

Sprawdź, do czego służą wkładki higieniczne

Jak wygląda pierwsza miesiączka?

arrow-white

Pierwsza miesiączka (a także kilka następnych) często jest bardzo skąpa. Może przypominać raczej brązowawe plamienie i na bieliźnie nie zobaczysz czerwonej krwi, której się spodziewasz. Przy niewielkim krwawieniu miesiączkowym często zdarza się, że krew wypływa z ciała dość długo i zanim wydostanie się z pochwy, zmienia kolor na brązowy - to zupełnie normalne zjawisko.

Twoja miesiączka może stać się bardziej obfita po pierwszym dniu lub później, lub też krwawienie pozostanie niewielkie. Twój organizm będzie zachowywał się zgodnie z własnym rytmem i nie ma tu jednej prawidłowej odpowiedzi. Po prostu pamiętaj, że podczas pierwszej miesiączki krwawienie może nie być zbyt obfite.

Czytaj więcej o tym, jak wygląda okres

Jak długo trwa pierwsza miesiączka?

arrow-white

To, ile będzie trwała Twoja pierwsza miesiączka, jest kwestią indywidualną, ale jej średnia długość wynosi od 3 do 7 dni. Kiedy już Twój cykl menstruacyjny będzie bardziej przewidywalny, okres zacznie pojawiać się regularnie, mniej więcej co 28 dni. Możesz zaznaczyć w kalendarzu, kiedy dostałaś swój pierwszy okres.

W ten sposób będziesz wiedziała, kiedy pojawi się następna miesiączka. Na początku Twoje miesiączki mogą być nieregularne. To zupełnie naturalne zjawisko. Przyzwyczajenie się do regularnego cyklu może zająć Twojemu organizmowi jakiś czas.

Nie musisz się martwić również wtedy, gdy Twój okres trwa trochę krócej lub dłużej niż przeciętna miesiączka. Nawet jeśli okres Twojej przyjaciółki jest nieco krótszy lub dłuższy niż Twój, też nie ma powodu do zmartwień. To całkowicie normalne. Właśnie takie drobne różnice sprawiają, że każda z nas jest wyjątkowa i niepowtarzalna.

Kilka pierwszych miesiączek może trwać krócej, a krwawienie może być mniej intensywne. Zapewne stanie się bardziej obfite i dłuższe, w miarę jak Twój organizm będzie przyzwyczajał się do menstruacji.

Czytaj więcej o tym, ile trwa okres

Ile krwi traci się podczas okresu?

arrow-white

Podczas okresu przeciętna kobieta traci około 4 do 12 łyżeczek płynu menstruacyjnego. Ale tak naprawdę krew stanowi tylko niewielką jego część. Ponieważ w organizmie kobiety znajduje się ok. 4 litrów krwi, nie odczuwa on utraty tej niewielkiej ilości podczas menstruacji - a w dodatku szybko nadrobi stratę.

Podczas pierwszych kilku dni miesiączki krwawienie może być najbardziej obfite, natomiast później stopniowo się zmniejszy. Ale nie martw się - cały płyn menstruacyjny nigdy nie wypłynie jednocześnie.

Jeśli masz obawy, że Twoja miesiączka jest zbyt obfita lub trwa dłużej niż 7 dni, powinnaś skonsultować się z lekarzem.

Jak przygotować się do pierwszej miesiączki?

arrow-white

Nie ma sposobu na to, by wiedzieć dokładnie, kiedy pojawi się okres. Dlatego, gdy wreszcie go dostaniesz, będzie to trochę niespodziewane wydarzenie. Ale jest to niespodzianka, do której możesz się przygotować.

Najlepiej miej pod ręką paczkę podpasek ALWAYS Ultra, jeszcze zanim dostaniesz okres miesiączkę, żebyś była gotowa na swój wielki dzień.

Co zrobić, gdy pojawi się pierwszy okres?

arrow-white

Kiedy po raz pierwszy dostaniesz okres, powiedz o tym mamie lub dorosłej osobie, której ufasz, żeby mogła Cię wspierać oraz przekazać Ci odpowiednie wskazówki i potrzebne rzeczy (np. produkty higieniczne). Nikt inny nie musi wiedzieć, że dostałaś miesiączkę, chyba że sama będziesz chciała mu o tym powiedzieć.

Następną rzeczą jest użycie podpaski, która wchłonie krew menstruacyjną i będzie chronić Twoją bieliznę i ubranie przed zabrudzeniem. Podpaski przymocowujesz do bielizny i wymieniasz co 4 do 8 godzin.

Byłoby najlepiej, gdybyś miała pod ręką paczkę podpasek jeszcze zanim dostaniesz okres, żebyś była dobrze przygotowana na ten wielki dzień. Możesz też poprosić o podpaskę mamę lub starszą siostrę. Całkiem możliwe, że mają zapas. A jeżeli nie, zawsze możesz użyć kawałka papieru toaletowego, dopóki nie będziesz mogła iść po podpaski.

Zwiń odpowiednio dużą ilość papieru toaletowego i umieść go w bieliźnie, żeby zapewnić sobie prowizoryczną ochronę. Ale nie czekaj zbyt długo z zakupem odpowiednich produktów higienicznych! Papier toaletowy nie jest tak chłonny jak podpaska i może nie wystarczyć, nawet jeśli Twoja pierwsza miesiączka nie będzie zbyt obfita.

Jakich podpasek używać przy pierwszej miesiączce?

arrow-white

Podpaski ALWAYS Ultra są doskonałym wyborem. Zapewniają do 100% ochrony przed przeciekaniem dzięki chłonnemu wkładowi, w którym zastosowano specjalną technologię zmieniającą płyn w żel. Z czasem możesz wypróbować także inne rodzaje podpasek czy tamponów. Na początek jednak idealne będą właśnie podpaski ALWAYS Ultra, które utrzymują wilgoć z dala od skóry, więc będziesz czuła się czysto, świeżo i pewnie - bez względu na to, jak wygląda Twoja pierwsza miesiączka.

Pierwszy okres w szkole

arrow-white

Jeśli okres rozpocznie się niespodziewanie, bez względu na to, gdzie jesteś, nie panikuj. W szkole, nauczyciele i szkolna pielęgniarka wiedzą, co się dzieje i mogą zapewnić Ci „awaryjne” środki higieniczne.

Kiedy miesiączka się wyreguluje, będziesz wiedzieć, kiedy możesz się spodziewać okresu, więc przygotujesz własny zapas środków ochronnych. Przechowuj je w zamykanej na zamek przegródce w torbie lub w plecaku. Proponujemy tampony Tampax Compak. Ze względu na ich dyskretny rozmiar, łatwo schować je w torebce i zmieścić w dłoni

Natalia Lewandowska @nylaa.a, znana TikTokerka, dzieli się z nami swoimi przeżyciami:

Moja pierwsza miesiączka... Szczerze Wam powiem, że nie była dla mnie miłym doświadczeniem. Wynika to z braku mojej wiedzy i zrobienia z okresu tematu tabu. Dostałam ją jak miałam 12 lat, wtedy między przyjaciółkami dużo rozmawiałyśmy na jej temat, z reguły żartując sobie. Myślałam, że mam jeszcze dużo czasu ale jednak nie, zaskoczyła mnie jak byłam na obozie i spośród moich przyjaciółek byłam pierwsza. Wyszłam z toalety z płaczem mówiąc „mam okres”. Moje przyjaciółki były w szoku ale od razu rzuciły mi się na pomoc bardzo podekscytowane. Przyprowadziły do mnie panią wychowawczynię, która wytłumaczyła mi, że okres to zupełnie normalna rzecz. Powiedziała, jak dbać o higienę w tym czasie i dała mi podpaski. Później już uspokojona zadzwoniłam do rodziny „pochwalić się” tym, że dostałam miesiączki i moja babcia powiedziała wtedy do mnie i do moich przyjaciółek „Słuchajcie, macie teraz małą kobietkę” - wszystkie wtedy się uśmiałyśmy.  

Pierwszy okres
Pierwszy okres
Menstruacja
Menstruacja
PMS
PMS

Powiązane artykuły

article
Jak wygląda pierwszy okres?
Oczekiwanie na swój pierwszy okres jest ekscytujące.
/miesiaczka/pierwsza-miesiaczka/jak-wyglada-pierwszy-okres/
Czas czytania (4) min
//images.ctfassets.net/1p66cuanqfyg/jG6F6HtsAuty2DRalGNR1/dbf87b64cff949ed5df036e47701c868/shutterstock_1154811307.jpg?w=1920
pl