Jak wygląda pierwszy okres?

0
Jak wygląda pierwszy okres?Jak wygląda pierwszy okres?

Oczekiwanie na swój pierwszy okres jest ekscytujące. Ale jak właściwie wygląda pierwsza miesiączka? To pytanie zadaje sobie wiele dziewcząt.

Większość dziewcząt dostaje okres, gdy mają 10-13 lat. Ale nie przejmuj się, jeśli u Ciebie pierwsza miesiączka pojawi się wcześniej lub później niż u Twoich koleżanek. Każda z nas ma swój własny harmonogram i nie ma czegoś takiego, jak „dobry” lub „zły” wiek, jeśli chodzi o pierwszą miesiączkę. A kiedy już się pojawi, będzie to dość ekscytujące przeżycie!

A jak wygląda pierwszy okres? Idziesz do toalety – i tadam! Na bieliźnie widzisz ślady krwi. Ale może się okazać, że sytuacja wcale nie jest tak jednoznaczna i oczywista, jakby się mogło wydawać.

Twoja pierwsza miesiączka (i kilka następnych) może raczej przypominać brązowawe plamienie i na bieliźnie nie zobaczysz czerwonej krwi, której się spodziewasz. W takim razie jak NAPRAWDĘ wygląda pierwsza miesiączka?

1. Jak będzie wyglądać moja pierwsza miesiączka?

Wiele dziewcząt jest zaskoczonych, kiedy okazuje się, że ich pierwsza miesiączka to po prostu kilka brązowawych plamek, które widzą na bieliźnie. Zaraz, zaraz, czy krew menstruacyjna nie powinna być raczej czerwona? Czasami faktycznie tak jest, ale brązowawe zabarwienie oznacza po prostu krew, która nie jest świeża.

Przy niewielkim krwawieniu miesiączkowym często zdarza się, że krew wypływa z Twojego ciała dość długo i zanim wydostanie się z pochwy, zmienia kolor na brązowy – to zupełnie normalne zjawisko!

2. Ile krwi traci się podczas mojej pierwszej miesiączki?

Twoja pierwsza miesiączka (a także kilka następnych) często jest bardzo skąpa. Dzieje się tak dlatego, że Twój organizm dopiero przyzwyczaja się do menstruacji i do końca jeszcze nie wie, co zrobić z wszystkimi nowymi hormonami, które uaktywniły się w Twoim ciele.

Twoja miesiączka może stać się bardziej obfita po pierwszym dniu lub później, lub też krwawienie pozostanie niewielkie. Twój organizm będzie zachowywał się zgodnie z własnym rytmem i nie ma tu jednej prawidłowej odpowiedzi. Po prostu pamiętaj, że podczas pierwszej miesiączki krwawienie może nie być zbyt obfite.

3. Ile krwi mogę stracić podczas późniejszych okresów?

Podczas okresu przeciętna kobieta traci około 4 do 12 łyżeczek płynu menstruacyjnego. Ale tak naprawdę krew stanowi tylko niewielką jego część. Ponieważ w organizmie kobiety znajduje się ok. 4 litrów krwi, nie odczuwa on utraty tej niewielkiej ilości podczas menstruacji – a w dodatku szybko nadrobi stratę.

Podczas pierwszych kilku dni miesiączki krwawienie może być najbardziej obfite, natomiast później stopniowo się zmniejszy. Ale nie martw się – cały płyn menstruacyjny nigdy nie wypłynie jednocześnie!

Jeśli masz obawy, że Twoja miesiączka jest zbyt obfita lub trwa dłużej niż 7 dni, powinnaś skonsultować się z lekarzem.

4. Ile dni będzie trwała moja miesiączka?

Twoja miesiączka potrwa od 3 do 7 dni. Kiedy już Twój cykl menstruacyjny będzie bardziej przewidywalny, okres zacznie pojawiać się regularnie, mniej więcej co 28 dni. Możesz zaznaczyć w kalendarzu, kiedy dostałaś swój pierwszy okres.

W ten sposób będziesz wiedziała, kiedy pojawi się następna miesiączka. Na początku Twoje miesiączki mogą być nieregularne. To zupełnie naturalne zjawisko. Przyzwyczajenie się do regularnego cyklu może zająć Twojemu organizmowi jakiś czas.

5. Co mam zrobić, kiedy dostanę pierwszą miesiączkę?

Kiedy po raz pierwszy dostaniesz okres, powiedz o tym mamie lub dorosłej osobie, której ufasz, żeby mogła Cię wspierać oraz przekazać Ci odpowiednie wskazówki i potrzebne rzeczy (np. produkty higieniczne). Nikt inny nie musi wiedzieć, że dostałaś okres, chyba że sama będziesz chciała mu o tym powiedzieć!

Następną rzeczą jest użycie podpaski, która wchłonie krew menstruacyjną i będzie chronić Twoją bieliznę i ubranie przed zabrudzeniem.

6. Gdzie mogę kupić odpowiednie podpaski?

Byłoby najlepiej, gdybyś miała pod ręką paczkę podpasek jeszcze zanim dostaniesz okres, żebyś była dobrze przygotowana na ten wielki dzień. Możesz też poprosić o podpaskę mamę lub starszą siostrę. Całkiem możliwe, że mają zapas. A jeżeli nie, zawsze możesz użyć kawałka papieru toaletowego, dopóki nie będziesz mogła iść po podpaski.

Zwiń odpowiednio dużą ilość papieru toaletowego i umieść go w bieliźnie, żeby zapewnić sobie prowizoryczną ochronę. Ale nie czekaj zbyt długo z zakupem odpowiednich produktów higienicznych! Papier toaletowy nie jest tak chłonny jak podpaska i może nie wystarczyć, nawet jeśli Twoja pierwsza miesiączka nie będzie zbyt obfita.

7. Jakich podpasek powinnam używać przy pierwszej miesiączce?

Podpaski ALWAYS Ultra są doskonałym wyborem. Zapewniają do 100% ochrony przed przeciekaniem dzięki chłonnemu wkładowi, w którym zastosowano specjalną technologię zmieniającą płyn w żel.

Podpaski ALWAYS Ultra utrzymują wilgoć z dala od skóry, więc będziesz czuła się czysto, świeżo i pewnie – bez względu na to, jak wygląda Twoja pierwsza miesiączka.

A jak wyglądała pierwsza miesiączka u Ciebie?

Natalia Lewandowska @nylaa.a, znana TikTokerka, dzieli się z nami swoimi przeżyciami:

Moja pierwsza miesiączka... Szczerze Wam powiem, że nie była dla mnie miłym doświadczeniem. Wynika to z braku mojej wiedzy i zrobienia z okresu tematu tabu. Dostałam ją jak miałam 12 lat, wtedy między przyjaciółkami dużo rozmawiałyśmy na jej temat, z reguły żartując sobie. Myślałam, że mam jeszcze dużo czasu ale jednak nie, zaskoczyła mnie jak byłam na obozie i spośród moich przyjaciółek byłam pierwsza. Wyszłam z toalety z płaczem mówiąc „mam okres”. Moje przyjaciółki były w szoku ale od razu rzuciły mi się na pomoc bardzo podekscytowane. Przyprowadziły do mnie panią wychowawczynię, która wytłumaczyła mi, że okres to zupełnie normalna rzecz. Powiedziała, jak dbać o higienę w tym czasie i dała mi podpaski. Później już uspokojona zadzwoniłam do rodziny „pochwalić się” tym, że dostałam miesiączki i moja babcia powiedziała wtedy do mnie i do moich przyjaciółek „Słuchajcie, macie teraz małą kobietkę” - wszystkie wtedy się uśmiałyśmy.  

Pierwszy okres
Pierwszy okres
Menstruacja
Menstruacja
PMS
PMS

Powiązane artykuły

article
Jak wygląda pierwszy okres?
Oczekiwanie na swój pierwszy okres jest ekscytujące.
/miesiaczka/pierwsza-miesiaczka/jak-wyglada-pierwszy-okres/
Czas czytania (4) min
undefined?w=1920
pl