Jak wygląda okres? – popularne pytania i odpowiedzi

0
Jak wygląda okres?Jak wygląda okres?

Dowiedz się, dlaczego miesiączkujesz, jak wygląda okres i poznaj odpowiedzi na typowe pytania dotyczące cyklu miesiączkowego.

Co to jest miesiączka, jak wygląda i dlaczego mamy ją co miesiąc? To normalna biologia kobiety! Okres u dziewczyn to również główna oznaka dojrzałości fizycznej.

W prostych słowach, miesiączka to czas, kiedy ciało pozbywa się tkanki, której już nie potrzebuje. Tkanka ta pochodzi z macicy, w której dziecko (płód) rozwija się w ciele kobiety. Co mniej więcej miesiąc wyściółka macicy pogrubia się. Ma to na celu przygotowanie podłoża dla zapłodnionego jajeczka, jeśli kobieta zajdzie w ciążę. Jeżeli jajeczko nie zostało zapłodnione, wyściółka zostaje usunięta z ciała przez pochwę. Nazywamy to menstruacją.

Tak więc, kiedy pojawia się u Ciebie okres, to nie jest to typowe „krwawienie” jak z rany — ciało po prostu pozbywa się niewielkiej ilości krwi i niepotrzebnej tkanki. Jest to naturalny, normalny proces zachodzący w Twoim ciele. Oto niektóre najczęstsze pytania dotyczące okresu u dziewczyn i tego, jak wygląda.

Co czuję w czasie okresu?

arrow-white

Samego wypływu krwawienia nie czuje się za bardzo, nie będziesz czuła jak krew wypływa. Podczas pierwszego okresu możesz poczuć lekką wilgoć w okolicy krocza – będzie to prawdopodobnie kilka plam krwi na bieliźnie.

Czytaj więcej o tym, jak wygląda pierwszy okres

Czy można wyczuć po zapachu, że mam okres?

arrow-white

Nie powinno! Zapach miesiączki pojawia się, gdy wydzielina wejdzie w kontakt z powietrzem. Kiedy wydzielina miesiączkowa jest wchłaniana wewnątrz pochwy, to nie jest ona wystawiona na działanie powietrza, więc nie powinno być nieprzyjemnego zapachu. Używanie tamponów (np. Tampax Compak) lub częsta wymiana podpasek zwykle załatwia ten problem. Możesz korzystać także z podpasek o delikatnym zapachu rumianku, takich jak Naturella Ultra Normal Camomile.

Czy okres boli?

arrow-white

Sam okres nie boli, ale niektóre dziewczęta i kobiety mają skurcze lub inne objawy miesiączkowe, które mogą być nieprzyjemne.

Czytaj więcej o bólu pleców i skurczach podczas okresu

Czy wiedzą, kiedy mam okres?

arrow-white

Jeśli stosujesz środki higieniczne (podpaski czy tampony ) i dbasz o higienę osobistą, inni nie będą wiedzieli, że masz okres, dopóki im nie powiesz.

Dowiedz się, jak dbać o higienę intymną podczas okresu

Czy chłopcy mają miesiączkę?

arrow-white

Menstruacja jest częścią żeńskich funkcji rozrodczych. Chłopcy mają inny układ rozrodczy niż kobiety, więc nie miesiączkują – okres pojawia się tylko u dziewczyn. Jednak i u nich zachodzą zmiany fizyczne w okresie dojrzewania, w tym zmiana głosu, zdolność produkowania nasienia oraz początek owłosienia na twarzy, pod pachami i w okolicy genitaliów.

Menstruacja
Menstruacja
Pierwszy okres
Pierwszy okres
Cykl menstruacyjny
Cykl menstruacyjny

Powiązane artykuły

article
Jak wygląda okres? - popularne pytania i odpowiedzi
Dowiedz się, dlaczego miesiączkujesz, jak wygląda okres i poznaj odpowiedzi na typowe pytania dotyczące cyklu miesiączkowego.
/miesiaczka/pierwsza-miesiaczka/jak-wyglada-okres/
Czas czytania (2) min
undefined?w=1920
pl