Bolesna miesiączka – co ją powoduje i jak sobie z nią radzić?

0
Młoda kobieta z grymasem bólu na twarzy siedzi na kanapie. Jest skulona, trzyma się za brzuch i podpiera głowę ręką.Młoda kobieta z grymasem bólu na twarzy siedzi na kanapie. Jest skulona, trzyma się za brzuch i podpiera głowę ręką.

Dokuczają Ci bóle miesiączkowe? Wiedz, że są na nie skuteczne sposoby. Nie zwlekaj, zwalcz skurcze miesiączkowe i ból pojawiający się w czasie okresu.

Spis treści:

1. Dlaczego miesiączki są bolesne?

arrow-white

Dlaczego brzuch boli podczas okresu? Czy bolesne miesiączki są normalne? Aby odpowiedzieć na to pytanie, na początek poznajmy przyczynę pojawiania się skurczy miesiączkowych. Skurcze podczas okresu są wynikiem kurczenia się macicy, co ma służyć pozbyciu się krwi i złuszczeniu błony śluzowej – endometrium. Powodują je prostaglandyny, czyli hormony wytwarzane przez Twój organizm.

Istnieją też inne czynniki, które mają wpływ na występowanie i intensywność bólów menstruacyjnych. Na przykład Twoja ogólna sprawność fizyczna i sposób odżywiania się. Odrobina pozytywnego myślenia (te bóle wkrótce miną!), ćwiczenia i zdrowa dieta mogą znacząco zmniejszyć dolegliwości. Zadziała też ciepła kąpiel i termofor.

Dowiedz się jak radzić sobie z okresem

2. Czy bolesny okres występuje u wszystkich kobiet?

arrow-white

Mimo, że to dość powszechna dolegliwość, nie występuje ona u wszystkich. Możesz się uważać za szczęściarę, jeśli jesteś jedną z nich, choć większość z nas i tak odczuwa przynajmniej lekki dyskomfort podczas miesiączki. To naturalne. Pamiętaj jednak, że jeśli pojawia się u Ciebie silny, nietypowy ból brzucha i pleców – warto skonsultować to z lekarzem rodzinnym.

3. Czy silne bóle miesiączkowe są dziedziczne?

arrow-white

W niektórych przypadkach, bolesne miesiączki mogą być uwarunkowane genetycznie. Mogą się do nich przyczynić również inne czynniki, takie jak nadwaga lub niedowaga, która może spowodować całkowite zatrzymanie się okresu

4. Dlaczego podczas miesiączki bolą mnie plecy?

arrow-white

Dziwisz się, czemu bolą Cię plecy, przecież macica nie ma z nimi nic wspólnego. To prawda, ale sieć nerwów znajdujących się w okolicy miednicy – pomiędzy Twoimi biodrami – może sprawić, że ból spowodowany skurczem macicy promieniuje aż do pleców. Dlatego często okres występuje w parze z bólem pleców.

5. Sposoby na bolesne miesiączki

arrow-white

Bolesny okres to nic przyjemnego, ale nie powinien Cię powstrzymywać od codziennych czynności. Nawet jeżeli będziesz miała ból pleców. Miesiączka, co prawda, powoduje nieprzyjemne skurcze, ale powinnaś sobie sama z tym poradzić. Oto kilka wskazówek:

  1. Spróbuj się nieco porozciągać lub poćwiczyć. Ćwiczenia to zapewne ostatnia rzecz, na którą masz teraz ochotę, ale naprawdę pomagają! Dzieje się tak, ponieważ krew przepływa do obszaru miednicy, dzięki czemu podbrzusze rozluźnia się i skurcze stają się mniej uciążliwe. Nie musisz od razu wybierać intensywnego treningu, wystarczy joga lub spacer dookoła bloku.
  2. Na bóle menstruacyjne pomaga również ciepło. Weź gorącą kąpiel, wykorzystaj butelkę z ciepłą wodą lub termofor i połóż go na obolałym miejscu – to jedno z ulubionych rozwiązań wielu dziewczyn.
  3. Jeśli wszystko inne zawiedzie, poproś mamę, farmaceutę lub inną zaufaną dorosłą osobę o środek przeciwbólowy dostępny bez recepty.
  4. Dbaj o odpowiedni poziom nawodnienia organizmu. Pomoże to złagodzić bardzo bolesne miesiączki.
  5. Podczas miesiączki zrezygnuj z porannej kawy i zamiast niej wybierz herbatę!
  6. Jedz potrawy bogate w błonnik (jak soczewica, szpinak, fasola i warzywa) i staraj się zmniejszyć spożycie produktów, które są tłuste lub zawierają dużo cukru i soli.
  7. Możesz wziąć tabletkę, kiedy zaczynasz odczuwać skurcze i podwyższoną temperaturę, aby uniknąć złego samopoczucia.

6. Bądź przygotowana na miesiączkę

arrow-white

Dobra wiadomość jest taka, że skurcze menstruacyjne mogą dać Ci znać, że już niedługo dostaniesz okres. A w takiej sytuacji sprawdź, czy masz odpowiedni zapas podpasek i tamponów. Dobrym pomysłem jest wrzucenie do torby kilku podpasek ALWAYS Ultra.

W podpasek ALWAYS Ultra zastosowano technologię chłonnego żelu, aby zamykać płyn wewnątrz podpaski i zapewnić Ci do 100% ochrony przed przeciekaniem, żebyś zawsze czuła się pewnie podczas miesiączki – i to bez względu na to, czy odczuwasz skurcze, czy nie.

Podpaski, tampony, wkładki? Czytaj więcej o produktach higienicznych

Postaraj się nie tracić humoru. Pamiętaj, że ból pleców podczas okresu to tylko chwilowa niedogodność!

Jeśli w Twoim przypadku ból pleców przy miesiączce jest tak silny, że musisz opuścić szkołę lub inne zajęcia, skonsultuj się z lekarzem. Pomoże Ci znaleźć odpowiednie rozwiązanie.

Obfite miesiączki
Obfite miesiączki
Ból menstruacyjny
Ból menstruacyjny
Menstruacja
Menstruacja

Powiązane artykuły

article
Bolesna miesiączka – co ją powoduje i jak sobie z nią radzić?
Bóle miesiączkowe mogą przybierać zaskakujące formy.
/miesiaczka/okres-i-cykl-menstruacyjny/bol-plecow-podczas-okresu/
Czas czytania (2) min
//images.ctfassets.net/1p66cuanqfyg/5qqtsHRJHMaviDEjReGby2/64d3efd5497ccfbc8f4d003d03f9c78d/shutterstock_1682348995.jpg?w=1920
pl