Ból pleców podczas okresu

0
Ból pleców podczas okresuBól pleców podczas okresu

Bóle miesiączkowe mogą przybierać zaskakujące formy. Zapewne nie spodziewałaś się, że podczas miesiączki będą Cię boleć plecy. Nie martw się! Ból pleców przy okresie jest dosyć częsty.

Co powoduje skurcze miesiączkowe?

Na początek poznajmy przyczynę pojawiania się skurczy miesiączkowych. Skurcze miesiączkowe są wynikiem kurczenia się macicy, co ma służyć pozbyciu się krwi i złuszczeniu błony śluzowej – endometrium. To właśnie jest okres.

Dlaczego podczas miesiączki bolą mnie plecy?

Dziwisz się, czemu bolą Cię plecy, przecież macica nie ma z nimi nic wspólnego. To prawda, ale sieć nerwów znajdujących się w okolicy miednicy – pomiędzy Twoimi biodrami – może sprawić, że ból spowodowany skurczem macicy promieniuje aż do pleców. Dlatego często okres występuje w parze z bólem pleców.

Jak sobie poradzić z bólem pleców podczas okresu?

Ból pleców przy okresie to nic przyjemnego, ale nie powinien Cię powstrzymywać od codziennych czynności.

Z bólem pleców podczas miesiączki poradzisz sobie tak samo, jak z regularnymi skurczami miesiączkowymi. Oto kilka wskazówek:

  1. Spróbuj się nieco porozciągać lub poćwiczyć. Ćwiczenia to zapewne ostatnia rzecz, na którą masz teraz ochotę, ale naprawdę pomagają! Dzieje się tak, ponieważ krew przepływa do obszaru miednicy, dzięki czemu podbrzusze rozluźnia się i skurcze stają się mniej uciążliwe. Nie musisz od razu wybierać intensywnego treningu, wystarczy joga lub spacer dookoła bloku.
  2. Na bóle menstruacyjne pomaga również ciepło. Weź gorącą kąpiel, wykorzystaj butelkę z ciepłą wodą lub termofor i połóż go na obolałym miejscu – to jedno z ulubionych rozwiązań wielu dziewczyn.
  3. Jeśli wszystko inne zawiedzie, poproś mamę, farmaceutę lub inną zaufaną dorosłą osobę o środek przeciwbólowy dostępny bez recepty.

Postaraj się nie tracić humoru. Pamiętaj, że ból pleców podczas okresu to tylko chwilowa niedogodność!

Jeśli w Twoim przypadku ból pleców przy miesiączce jest tak silny, że musisz opuścić szkołę lub inne zajęcia, skonsultuj się z lekarzem. Pomoże Ci znaleźć odpowiednie rozwiązanie.

Obfite miesiączki
Obfite miesiączki
Ból menstruacyjny
Ból menstruacyjny
Menstruacja
Menstruacja

Powiązane artykuły

article
Ból pleców podczas okresu
Bóle miesiączkowe mogą przybierać zaskakujące formy.
/miesiaczka/okres-i-cykl-menstruacyjny/bol-plecow-podczas-okresu/
Czas czytania (2) min
undefined?w=1920
pl