MyDziewczynyMiesiączka – wskazówki i porady

Co to są podpaski, tampony i wkładki higieniczne?

Co to są podpaski, tampony i wkładki higieniczne?

0
Co to są podpaski tampony i wkładki higieniczneCo to są podpaski tampony i wkładki higieniczne

Jaki jest najlepszy dla Ciebie sposób ochrony podczas okresu? Oto odpowiedź!

Zarówno tampony, jak i podpaski są świetne. To, która wersja jest dla Ciebie odpowiednia zależy od kilku czynników, w tym od intensywności krwawienia i tego, co masz zamiar robić w tym dniu! Co to jest podpaska i tampon? Do czego służy wkładka higieniczna i kiedy może Ci się ona przydać? Oto wskazówki, które pomogą Ci wybrać jedną z opcji.

Podpaski

Podpaski to tradycyjny środek higieniczny stosowany podczas okresu przez wiele kobiet. Zostały wynalezione i spopularyzowane na przełomie XIX i XX wieku. Wcześniej miesiączkujące kobiety zabezpieczały się na różne sposoby, sięgając m.in. po morskie gąbki, trawy, mech oraz bawełnę i len. Współczesne dziewczyny mają zdecydowanie łatwiejsze życie! Co to jest podpaska? Do czego służy podpaska? Już wyjaśniamy.

Co to jest podpaska?

Podpaska to nic innego jak kawałek mechanicznie ściśniętej i sprasowanej waty. Chłonne wnętrze otoczone jest materiałami, które od góry umożliwiają wchłanianie się krwi i utrzymanie jej wewnątrz podpaski, a od dołu – zabezpieczają przed przeciekaniem krwi na zewnątrz. Podpaski mogą mieć różne rozmiary i kształty, mogą różnić się stopniem chłonności oraz dodatkowymi zabezpieczeniami (np. być wyposażone w skrzydełka, które zabezpieczają brzegi bielizny). Spód podpasek wyposażony jest w warstwę kleju, która umożliwia przyklejenie środka higienicznego do majtek – podpaska będzie na swoim miejscu, nawet jeśli Ty będziesz w ruchu.

Do czego służy podpaska?

Skoro już wiesz co to jest podpaska – dowiedz się do czego służy podpaska. To produkt służący do ochrony zewnętrznej podczas miesiączki. Przyklejona w odpowiednim miejscu do majtek wchłania krew, która podczas okresu wydostaje się z Twojej pochwy. Ponieważ podpaski są łatwe w użyciu, większość dziewcząt używa ich, kiedy zaczynają miesiączkować. Podpaski są właściwym wyborem w przypadku dziewcząt, które chcą właśnie ochrony zewnętrznej.

Wyjaśniliśmy do czego służy podpaska, ale jak masz wybrać tę najlepszą dla Ciebie? Najlepsza będzie metoda… prób i błędów! Kup kilka rodzajów i po prostu je przetestuj. Może mama lub koleżanka powiedzą Ci jakich podpasek one używają i na co zwrócić uwagę podczas zakupów? Istnieje wiele cech, które mogą wpływać na to, jaki rodzaj podpasek jest odpowiedni dla Ciebie. Niektóre dziewczęta lubią wersje supercienkie, natomiast inne wolą grubsze podpaski. Dziewczęta o drobnej budowie mogą zdecydować się na podpaskę wąską. Z kolei osoby, które długo śpią z pewnością polubią grubsze i bardziej chłonne podpaski, zapewniające dodatkową ochronę w nocy.

Tampony

Historia tamponów jest zdecydowanie krótsza od historii podpasek, choć historycy przypuszczają, że specjalne tamponiki z liści papirusu stosowały już kobiety starożytne. Pierwsze współczesne tampony pojawiły się w latach 30-tych XX wieku, ale kobiety długo nie mogły się do nich przekonać. Obecnie, dzięki szerokiej ofercie różnego rodzaju tamponów – niemal każda dziewczyna i kobieta może znaleźć produkt, który będzie idealnie pasował do jej potrzeb i ciała. Co to jest tampon? Do czego służy tampon? Za chwilę wszystko będzie jasne.

Co to jest tampon?

To jeden z dwóch podstawowych środków higienicznych, stosowany przez dziewczyny i kobiety podczas miesiączki. Tampony wykonuje się z mocno sprasowanej waty, której następnie nadaje się cylindryczny kształt. Góra tamponu jest dodatkowo zaokrąglona, by ułatwić wsuwanie tamponu do pochwy, a dół tamponu najczęściej jest lekko wklęsły, co z kolei ułatwia wprowadzanie go do pochwy (popychanie) za pomocą palca wskazującego. Poza tym na końcu tamponu znajduje się sznureczek, który umożliwia łatwe usuwanie tamponu z pochwy. Tampony dostępne są w różnych rozmiarach (od małych po duże) i posiadają różną chłonność. Tampon nieużywany jest dość twardy, dopiero pod wpływem wchłoniętej krwi staje się elastyczny.

Do czego służy tampon?

Skoro już wiesz co to jest tampon – dowiedz się do czego służy tampon. To produkt służący do ochrony wewnętrznej podczas miesiączki. Zadaniem tamponu jest absorbowanie krwi menstruacyjnej. Tym co różni ten produkt od podpaski jest fakt, że krew jest absorbowana wcześniej, wewnątrz pochwy – podpaska wchłania krew na zewnątrz ciała, a tampon w środku. Stosowanie tamponu jest bardziej dyskretne (podpaska może być widoczna pod obcisłymi ubraniami) i zapobiega powstawaniu nieprzyjemnego zapachu w okolicach intymnych.

Wiele dziewcząt ceni sobie dyskrecję i wygodę związane ze stosowaniem tamponów oraz łatwość ich użycia. Wybierają tampon, bo nie widać go, gdy noszą obcisłe ubrania i dzięki niemu nie muszą rezygnować z pójścia na basen, gdy mają okres. W przypadku obfitego krwawienia miesiączkowego można użyć tamponu o zwiększonej chłonności, a dla dziewcząt o drobniejszej budowie dostępne są węższe warianty tamponów.

Niektóre dziewczyny obawiają się stosowania tamponów, chociaż tak naprawdę nie ma się czego bać. Jeśli chcesz spróbować, podczas aplikacji tamponu musisz się rozluźnić. Jeśli pierwsza próba się nie powiedzie, daj sobie trochę czasu, aby się do nich przyzwyczaić.

Wkładki higieniczne

Wkładki to popularne środki higieniczne dla kobiet. Wkładka higieniczna kształtem i zasada działania przypominają proste podpaski (bez skrzydełek). Co to jest wkładka higieniczna? Do czego służy wkładka higieniczna? Już odpowiadamy.

Co to jest wkładka higieniczna?

Wkładka higieniczna to cienki kawałek sprasowanej waty, zamknięty w specjalnym opakowaniu – z warstwą przepuszczającą od góry oraz nieprzemakalną warstwą od dołu. W sklepach znajdziemy duży wybór wkładek higienicznych, w różnych rozmiarach i kształtach (proste lub anatomiczne), naturalne lub nasączone dodatkowymi substancjami neutralizującymi nieprzyjemne zapachy.

Do czego służy wkładka higieniczna?

Skoro wiesz już co to jest wkładka higieniczna – czas przekonać się do czego służy. Wkładki higieniczna przeznaczone są do codziennego zabezpieczania bielizny przed naturalną wydzieliną z pochwy (śluzem) i pomagają w ukrywaniu intymnego zapachu dziewczyny i kobiety. Wiele dziewcząt używa wkładek do codziennej ochrony w te dni w miesiącu, w których nie mają okresu. Dla innych dziewczyn wkładki są dobrym dodatkowym zabezpieczeniem przy stosowaniu tamponów lub wtedy, gdy krwawienie jest mniej obfite.

Podpaski
Podpaski
Tampony
Tampony
Wkładki higieniczne
Wkładki higieniczne
Menstruacja
Menstruacja

Powiązane artykuły

article
Co to są podpaski, tampony i wkładki higieniczne?
Jaki jest najlepszy dla Ciebie sposób ochrony podczas okresu? Oto odpowiedź!
/miesiaczka/pierwsza-miesiaczka/podpaski-tampony-czy-wkladki-higieniczne/
Czas czytania (4) min
undefined?w=1920
pl