Czy można spać z tamponem?

0
Czy można spać z tamponem?Czy można spać z tamponem?

Jeżeli nie jesteś fanką podpasek, pewnie zastanawiasz się, czy można stosować tampony również na noc. Pewnie zdarzyło Ci się zasnąć, nie wyjmując tamponu i martwisz się, czy to Ci nie zaszkodzi. To naturalne wątpliwości. A więc, czy można spać z tamponem?

Odpowiedź zależy od odpowiedzi na inne ważne pytanie: czy zamierzasz spać z tamponem dłużej niż 8 godzin?

Tampon należy wymieniać nie rzadziej niż co 8 godzin. Dłuższe noszenie tamponu zwiększa ryzyko podrażnienia, a nawet infekcji miejsc intymnych. Rzadkim, ale poważnym powikłaniem może być też zespół wstrząsu toksycznego (TSS).

Możesz bezpiecznie stosować tampon na noc, o ile nie będziesz spała dłużej niż 8 godzin. Więc jeśli wystarczy Ci 8 godzin snu lub nawet nieco mniej, możesz na noc włożyć tampon. Z tego samego względu unikaj stosowania tamponu na noc w weekendy lub w czasie wakacji – wtedy lepiej używać podpasek, będziesz mogła schować budzik i pospać do woli.

Jeżeli zdecydujesz się spać z tamponem, rób to z głową – przestrzegaj tych kilku zasad:

1. Włóż tampon tuż przed położeniem się do łóżka

Jeżeli zamierzasz zastosować tampon na noc, zrób to bezpośrednio przed położeniem się spać. Jeśli wymienisz tampon kilka godzin wcześniej, niechcący wydłużysz czas jego stosowania ponad zalecane 8 godzin.

2. Wybierz tampon o odpowiedniej chłonności

Należy jeszcze rozwiązać kwestię przeciekania. Wiele dziewczyn musi wymieniać tampony co 4 do 6 godzin, szczególnie w czasie obfitego okresu. Jednak w nocy śpisz znacznie dłużej. Z tego względu możesz podjąć decyzję o stosowaniu tamponów na noc dopiero, kiedy dobrze poznasz swoją miesiączkę. Sama też musisz zdecydować, czy na noc powinnaś zakładać tampon o większej chłonności.

3. Nastaw budzik

Nie masz pewności, że obudzisz się przed upływem 8 godzin? Nastaw budzik. Dzięki temu wstaniesz na czas i w porę wyjmiesz tampon. Jeżeli śpisz tak mocno, że nie słyszysz budzika, lepiej zrezygnuj z tamponów i sięgnij po podpaski.

4. Dla pewności załóż wkładkę higieniczną

Żeby zapewnić sobie dodatkową ochronę w nocy, oprócz tamponu możesz zastosować wkładkę higieniczną, taką jak ALWAYS Dailies Fresh & Protect.

5. Stosuj tampony TAMPAX, żeby uniknąć przeciekania

Jeśli masz już dostateczne doświadczenie i wiesz, że będziesz w nocy bezpieczna, możesz stosować tampony. Tampony TAMPAX doskonale się do tego nadają, ponieważ zapewniają noc bez przeciekania. Możesz więc spać z tamponem, o ile będziesz pamiętać, żeby na czas go wymienić.

A jeśli niechcący będę nosić tampon dłużej niż 8 godzin?

Natychmiast wyjmij tampon. TSS występuje niezwykle rzadko i nie zawsze ma związek z menstruacją, jednak obserwuj, czy nie wystąpią u Ciebie takie objawy, jak:

  • zawroty głowy,
  • nagła, wysoka gorączka,
  • biegunka,
  • wymioty,
  • bóle mięśni,
  • wysypka jak po oparzeniu słonecznym,
  • suchość w gardle,
  • omdlenia / osłabienie i mroczki przy wstawaniu.

Jeżeli zauważysz u siebie takie symptomy, natychmiast zgłoś się do lekarza. Przedstaw objawy, powiedz, że mogą mieć związek z tamponem i sprawdź, czy to może być TSS.

Menstruacja
Menstruacja
Tampony
Tampony

Powiązane artykuły

article
Czy można spać z tamponem?
Jeżeli nie jesteś fanką podpasek, pewnie zastanawiasz się, czy można stosować tampony również na noc.
/miesiaczka/tampony/czy-mozna-spac-z-tamponem/
Czas czytania (2) min
undefined?w=1920
pl