Jak dobrać odpowiedni rozmiar tamponu?

0
Jak dobrać odpowiedni rozmiar tamponu?Jak dobrać odpowiedni rozmiar tamponu?

Tampony są świetną opcją, ale wybranie odpowiednich może w pierwszej chwili wydawać się nieco trudne. Na półce w sklepie znajdziesz całe rzędy rozmaitych tamponów o różnych rozmiarach. Przeczytaj nasz przewodnik, żeby dowiedzieć się, na co powinnaś zwrócić uwagę.

TAMPAX ma w swojej ofercie tampony w różnych rozmiarach i wśród nich na pewno znajdziesz takie, które będą najlepsze dla Ciebie. Jeśli dopiero zaczynasz używać tamponów, polecamy Ci TAMPAX Compak Pearl. Mają zaokrągloną końcówkę i specjalne oznaczenia na aplikatorze, dzięki czemu ich aplikacja jest prosta i wygodna.

Wszystkie tampony TAMPAX są dostępne w 3 różnych rozmiarach, więc będziesz odpowiednio chroniona bez względu na to, jak obfita jest Twoja miesiączka. Zwykle krwawienie miesiączkowe będzie najbardziej obfite podczas pierwszych 1-2 dni okresu, natomiast w kolejnych dniach jego intensywność będzie stopniowo się zmniejszać.

Co oznaczają różne rozmiary tamponów?

Różne rozmiary tamponów odpowiadają różnym poziomom intensywności krwawienia miesiączkowego. A zatem większy tampon będzie dobrym wyborem w dniach obfitego krwawienia, natomiast mniejszy rozmiar sprawdzi się w te dni, kiedy krwawienie jest niewielkie. Wybranie właściwego rozmiaru tamponu ma kluczowe znaczenie dla Twojego komfortu. Użycie zbyt dużego tamponu może sprawić, że szybko wchłonie on całą wilgoć i będziesz go czuła w pochwie. W dodatku wyjmowanie takiego tamponu może być niezbyt przyjemne.

Jakie są rozmiary tamponów? Tampony TAMPAX mają różne stopnie chłonności i są dostępne w takich wariantach jak Regular, Super i Super Plus. Tampony Regular są najlepszym wyborem w te dni, kiedy krwawienie jest niewielkie, a tampony Super Plus – wtedy, gdy krwawienie jest najbardziej obfite. Na tylnej części każdego opakowania TAMPAX wydrukowano praktyczny przewodnik z porównaniem rozmiarów tamponów.

Jak dobrać rozmiar tamponu na początek?

Jeśli używasz tamponu po raz pierwszy, sięgnij po taki o jak najmniejszym stopniu chłonności. Polecamy tampony TAMPAX Compak Pearl Regular. Mają zaokrągloną końcówkę, co sprawia, że są bardzo wygodne i łatwe w aplikacji.

Skąd mam wiedzieć, jak dobrać rozmiar tamponu do mojego okresu?

Są dwa podstawowe kryteria oceny, jeśli chodzi o wybór stopnia chłonności z rozmiarów tamponów:

  1. Powinnaś użyć tamponu o mniejszym stopniu chłonności, jeżeli tampon wyjęty po 4-8 godzinach nadal jest częściowo biały.
  2. Powinnaś użyć tamponu o większym stopniu chłonności, jeśli widzisz ślady krwi na sznureczku i na bieliźnie.

Kiedy już poznasz swój okres trochę lepiej, będziesz w stanie przewidzieć, czy krwawienie będzie bardziej czy mniej obfite, w zależności od dnia miesiączki. Na przykład u wielu dziewcząt krwawienie jest niewielkie pierwszego dnia, a najbardziej obfite w drugim dniu miesiączki. Z kolei u innych obfite krwawienie pojawia się już w pierwszym dniu, a później jego intensywność stopniowo się zmniejsza. Oba te przypadki są prawidłowe. I oba mieszczą się w normie.

Dobrze jest mieć w domu tampony w kilku różnych rozmiarach i sięgać po nie w zależności od dnia miesiączki. W ten sposób możesz dostosować się do intensywności krwawienia. Chociaż w pierwszym dniu okresu możesz użyć tamponu o większym stopniu chłonności, czwartego dnia może okazać się, że potrzebujesz tamponu Regular.

Ale bez względu na to, jakiego tamponu używasz, nigdy nie noś go dłużej niż przez 8 godzin, aby uniknąć ryzyka TSS, czyli zespołu wstrząsu toksycznego. Czytaj więcej o TSS tutaj.

Tampony
Tampony
Menstruacja
Menstruacja
Przeciekanie podczas okresu
Przeciekanie podczas okresu

Powiązane artykuły

article
Jak dobrać odpowiedni rozmiar tamponu?
Tampony są świetną opcją, ale wybranie odpowiednich może w pierwszej chwili wydawać się nieco trudne.
/miesiaczka/tampony/jak-dobrac-odpowiedni-rozmiar-tamponu/
Czas czytania (3) min
undefined?w=1920
pl