MyDziewczynyMiesiączka – wskazówki i porady

Dlaczego wkładanie tamponu może boleć?

Dlaczego wkładanie tamponu może boleć?

0
Dlaczego wkładanie tamponu może boleć?Dlaczego wkładanie tamponu może boleć?

Zastanawiasz się, czy nie zacząć używać tamponów. Nasze gratulacje! Może szykujesz się na cudowny dzień na plaży, może chcesz popisać się swoimi umiejętnościami na boisku, a może po prostu masz ochotę wypróbować właśnie te produkty higieniczne. Dzięki używaniu tamponów nigdy nie musisz rezygnować z tego, co lubisz robić. I wciąż możesz być silną i pewną siebie dziewczyną, nawet wtedy, gdy właśnie masz okres. Jednakże niektóre dziewczyny boją się, że wkładanie lub wyciąganie tamponu może boleć. Sprawdź, czy tampony rzeczywiście bolą!

Czy przy używaniu tamponów będę odczuwać ból?

Nie powinno tak być. Jeśli przy używaniu tamponu odczuwasz ból, zwykle oznacza to, że coś jest nie w porządku. Tak naprawdę, gdy tampon jest stosowany w prawidłowy sposób, prawie nie będziesz go czuła.

Może słyszałaś od koleżanek, że przy wkładaniu lub wyjmowaniu tamponów można odczuwać ból i teraz zastanawiasz się, dlaczego wkładanie tamponu boli. W takim razie wyjaśnimy Ci, dlaczego wkładania lub wyjmowanie tamponów nie sprawia (i nie powinno sprawiać!) bólu. To Twoje mięśnie pochwy trzymają tampon w środku, a pochwa jest naturalnie nawilżona, co ułatwia jego bezbolesne wsunięcie. Tampony zostały odpowiednio zaprojektowane i mają właściwy rozmiar i kształt, by z łatwością zmieścić się w pochwie.

Jak włożyć tampon, żeby to nie bolało

Jeśli odczuwasz ból przy wkładaniu tamponu, prawdopodobnie nie robisz tego w prawidłowy sposób. Dlatego mamy dla Ciebie proste instrukcje, jak wkładać tampon, żeby nie bolało.

Kiedy wkładasz tampon, pamiętaj, że musisz go wsuwać pod niewielkim kątem, a nie prosto do góry, jak to wygląda na niektórych schematach. Skieruj go delikatnie po łuku, w stronę dolnej części pleców – dzięki temu aplikacja będzie łatwiejsza i wygodniejsza. Jeżeli próbowałaś wsunąć tampon prosto do góry, pewnie właśnie dlatego odczuwałaś ból.

Inną przyczyną odczuwania bólu podczas wkładania tamponu może być to, że po prostu… spodziewasz się, że będzie bolało i bardzo się tego obawiasz. A im bardziej się denerwujesz, tym bardziej jesteś spięta, również „tam na dole”. Gdy boisz się, że włożenie tamponu będzie bolało, Twój mózg wysyła sygnał do mięśni pochwy, a te zaciskają się mimowolnie – czyli bez udziału Twojej świadomości. Dlatego weź głęboki wdech i rozluźnij się. Spróbuj wsunąć tampon, kiedy będziesz robiła wydech.

Dlaczego wciąż czuję tampon po jego włożeniu?

Jeżeli nadal czujesz tampon po włożeniu go do pochwy, może to oznaczać, że nie wsunęłaś go dostatecznie głęboko. Kiedy Twoje palce są na uchwycie aplikatora, powinny dotykać skóry, zanim wciśniesz wewnętrzną rurkę aplikatora, by wypchnąć z niego tampon i umieścić go w pochwie. Jeśli uważasz, że Twój tampon nie wsunął się wystarczająco głęboko, wyciągnij go i spróbuj jeszcze raz z nowym tamponem.

Jeżeli będziesz nadal odczuwać ból, chociaż postąpiłaś zgodnie z naszymi instrukcjami, może to oznaczać, że używasz tamponu o zbyt dużym stopniu chłonności, który nie jest dostosowany do intensywności Twojego krwawienia miesiączkowego w danym dniu. Tampony są bardzo chłonne. Ale jeżeli krwawienie jest niewielkie, po wchłonięciu krwi możesz odczuwać suchość w pochwie, a nawet ból. Spróbuj wtedy użyć tamponu o mniejszym stopniu chłonności.

Jeżeli wkładanie lub wyjmowanie tamponu nadal sprawia Ci ból, pamiętaj, że intensywność krwawienia podczas okresu bywa różna. Zwykle w pierwszych paru dniach miesiączki jest ono bardziej obfite niż w jej ostatnich dniach. To oznacza, że pod koniec okresu powinnaś używać tamponów o mniejszej chłonności niż na początku.

Jak bezboleśnie wyjąć tampon

Wyjęcie tamponu jest równie ważną czynnością jak jego włożenie. Aby bezboleśnie wyjąć tampon, najpierw weź głęboki wdech i rozluźnij się. Następnie zrób lekki rozkrok i delikatnie pociągnij za sznureczek, który powinien znajdować się na zewnątrz. Wtedy Twój tampon powinien bez problemu wysunąć się z pochwy. Owiń zużyty tampon kawałkiem papieru toaletowego i wyrzuć go do śmieci. Gotowe!

Jeśli dopiero zaczynasz używać tamponów, polecamy Ci TAMPAX Compak Pearl. Mają zaokrągloną końcówkę, która sprawia, że ich aplikacja jest łatwa i wygodna.

A co najważniejsze, nie stresuj się, jeśli nadal będziesz miała problemy z wkładaniem tamponu przy pierwszych kilku próbach. Praktyka czyni mistrza. W końcu opanujesz tę sztukę – jesteśmy tego pewni! No i teraz wiesz już, czy tampon powinien boleć, czy nie!

Tampony
Tampony

Powiązane artykuły

article
Dlaczego wkładanie tamponu może boleć?
Zastanawiasz się, czy nie zacząć używać tamponów.
/miesiaczka/tampony/dlaczego-wkladanie-tamponu-moze-bolec/
Czas czytania (3) min
//images.ctfassets.net/1p66cuanqfyg/8PNxYODWbwazXImPwsVqS/78be65c71f0aa5ff25b93813ec6e2450/Dlaczego-wk__adanie-tamponu-mo__e-bole__-Header_1.jpg?w=1920
pl