Objawy pierwszego okresu

0
Młoda dziewczyna z wyrazem bólu na twarzy siedzi na kanapie ze skrzyżowanymi nogami. Dłońmi trzyma się za brzuch. Młoda dziewczyna z wyrazem bólu na twarzy siedzi na kanapie ze skrzyżowanymi nogami. Dłońmi trzyma się za brzuch.

Oto objawy, jakie możesz u siebie zaobserwować, kiedy zbliża się Twój pierwszy okres.

Kiedy pojawią się objawy pierwszego okresu? Od kiedy pierwszy raz usłyszałaś słowo „okres”, prawdopodobnie zastanawiałaś się, co to jest i kiedy Ty będziesz go mieć. Chociaż większość dziewcząt dostaje swój pierwszy okres w wieku między 11 a 14 lat, to można też zacząć miesiączkować w wieku od 8 do 17 lat.

Możesz zawęzić ten zakres obserwując swoje ciało. W okresie dojrzewania, kiedy Twoje ciało dojrzewa płciowo, dostrzeżesz wiele objawów pierwszego okresu. (Nawiasem mówiąc, zmiany te mogą nastąpić w innej kolejności niż wymieniono tutaj).

Oznaki pierwszej miesiączki

  • Rozwój piersi.

Jako jeden z objawów pierwszego okresu, najpierw odrobinę rozwiną Ci się piersi. (Potem Twoje piersi mogą rosnąć jeszcze przez 3-4 lata, zanim się w pełni rozwiną). Prawdopodobnie dostaniesz okres 2-3 lata po tym, jak Twoje piersi zaczną się rozwijać.

  • Owłosienie łonowe.

Zaraz po tym, jak zaczną rosnąć Ci piersi, wyrosną też pierwsze włosy łonowe. Najpierw będą miękkie i cienkie, potem stopniowo staną się grubsze. Miesiączka zazwyczaj pojawia się około 1-2 lat po owłosieniu.

  • Upławy.

To jest duży znak. Zaczniesz mieć białe lub żółtawe upławy z narządów rodnych. Jeśli chcesz, możesz zacząć nosić wkładki do bielizny aby ją chronić. Menstruacja powinna zacząć się około 6-12 (ale nie więcej niż 18) miesięcy po rozpoczęciu upławów.

Jest jeszcze jeden sposób aby zorientować się, kiedy zaczniesz miesiączkować: Zapytaj mamę. Najprawdopodobniej objawy pierwszego okresu będą pojawiać się u Ciebie mniej więcej w tym wieku, kiedy pojawiły się u niej.

Ponieważ będziesz miała tylko ogólne pojęcie o tym, kiedy dostaniesz okres, możesz trochę zaplanować.

Większość dziewcząt używa podpasek, przynajmniej przy pierwszym okresie. Dobrym pomysłem jest, aby trzymać podpaskę lub dwie w szafce w szkole, a jedną nosić w plecaku. W ten sposób nie będziesz zaskoczona i nieprzygotowana kiedy to nastąpi.

A jak jest u Ciebie? Czy zauważasz już jakieś objawy pierwszego okresu?

Objawy pierwszego okresu
Pierwszy okres
Pierwszy okres
Menstruacja
Menstruacja

Powiązane artykuły

article
Jak wyglądają objawy pierwszego okresu i jak się przygotować?
Oto objawy, jakie możesz u siebie zaobserwować, kiedy zbliża się Twój pierwszy okres.
/miesiaczka/pierwsza-miesiaczka/objawy-pierwszego-okresu/
Czas czytania (2) min
//downloads.ctfassets.net/1p66cuanqfyg/2RnairRB0hCUY974C4aCp2/5c732c6be2b89054f7c17480b0e3f93f/shutterstock_2140281749.jpg?w=1920
pl