Co to jest dojrzewanie?

0
Co to jest dojrzewanie?Co to jest dojrzewanie?

Pewnie co nieco obiło Ci się już o uszy, ale czym tak naprawdę jest dojrzewanie i z czym się wiąże?

Mówiąc najprościej, dojrzewanie to okres życia między dzieciństwem a dorosłością, w którym zachodzi najwięcej fizycznych i emocjonalnych zmian.

Jest to czas, w którym rozwijają się narządy płciowe, co przekłada się na zdolność i gotowość organizmu do reprodukcji.

Pod koniec okresu dojrzewania u dziewczynki pojawia się owulacja, czyli proces, w którym dojrzała komórka jajowa jest uwalniana z jajnika. Natomiast organizm chłopca zaczyna wytwarzać spermę, w której znajdują się plemniki. Skutkiem zapłodnienia komórki jajowej przez plemnik jest ciąża.

W okresie dojrzewania zachodzi wiele ekscytujących zmian – zarówno fizycznych, jak i emocjonalnych. Jednak niektóre z nich mogą być zaskakujące i onieśmielające. W końcu doświadczasz tylu nowych rzeczy, z którymi do tej pory nie miałaś styczności lub też nie zdawałaś sobie z nich sprawy.

Dojrzewanie samo w sobie może rodzić wiele pytań, ale nie martw się – jesteśmy tu po to, by rozwiać Twoje wątpliwości. Czytaj dalej i dowiedz się, co to jest dojrzewanie!

1. Dlaczego zaczyna się okres dojrzewania?

U dziewczynek dojrzewanie rozpoczyna się, kiedy przysadka mózgowa wysyła sygnał do jajników, aby rozpoczęły produkcję większej ilości estrogenu – żeńskiego hormonu płciowego.

U chłopców natomiast zaczyna się, ponieważ przysadka mózgowa wysyła sygnał do jąder, aby zaczęły wytwarzać więcej testosteronu. Na skutek wzrostu poziomu hormonów płciowych w organizmie zmienia się budowa i wygląd ciała oraz kształtuje się psychika i osobowość.

2. Kiedy zaczyna się okres dojrzewania?

U dziewcząt okres dojrzewania może rozpocząć się w wieku od 8 do 14 lat. Początek okresu dojrzewania jest w dużej mierze uwarunkowany genetycznie. To, kiedy się on rozpocznie, jest kwestią indywidualną i nie ma nic dziwnego lub nieprawidłowego w tym, że u niektórych osób dojrzewanie zaczyna się wcześniej, a u niektórych później.

Każdy z nas jest inny i przechodzi okres dojrzewania w innym tempie. Nie martw się, jeśli rozwijasz się szybciej lub wolniej niż Twoi rówieśnicy. To właśnie czyni Cię wyjątkową osobą.

3. Jakie są fizyczne oznaki dojrzewania?

Na skutek zmian hormonalnych zachodzących w okresie dojrzewania budowa oraz wygląd ciała u chłopców i dziewcząt zaczynają się zmieniać.

U chłopców:

 • rozrasta się klatka piersiowa,
 • ramiona stają się szersze, a ciało bardziej umięśnione,
 • pojawia się mutacja i z czasem głos staje się głębszy i bardziej męski,
 • jabłko Adama powiększa się,
 • na klatce piersiowej pojawia się owłosienie,
 • rozwijają się penis i jądra,
 • wytwarzana jest sperma (nasienie).

U dziewcząt:

 • zaczynają rosnąć piersi,
 • pojawia się wydzielina z pochwy,
 • biodra stają się pełniejsze i nabierają kobiecych kształtów,
 • zmienia się wygląd warg sromowych,
 • pojawia się miesiączka – czyli menstruacja – podczas której resztki błony śluzowej zostają wydalone przez pochwę wraz z czerwonawą wydzieliną zawierającą krew.

U chłopców i dziewcząt:

 • emocje i uczucia stają się silniejsze,
 • dzięki rozwojowi mózgu poprawia się sposób myślenia i percepcji,
 • następuje szybki wzrost,
 • skóra staje się bardziej tłusta i mogą pojawić się na niej niedoskonałości,
 • zwiększa się produkcja potu, a ciało zaczyna wytwarzać własny zapach,
 • na ciele pojawia się owłosienie: na twarzy, pod pachami, na nogach oraz w okolicach intymnych.

Wskazówki, jak poradzić sobie z tymi zmianami

Pojawienie się miesiączki to bardzo ważny moment w procesie dojrzewania. Twój okres powinien trwać od 2 do 7 dni w każdym miesiącu. W tym czasie możesz chronić swoją bieliznę, stosując podpaski higieniczne takie jak Always Ultra lub tampony, np. TAMPAX Compak Pearl.

Twoja skóra i włosy przetłuszczają się. Bardziej się pocisz. Twoje ciało wytwarza specyficzny zapach. Nie jest to przyjemne, ale może pocieszy Cię fakt, że każdy młody człowiek doświadcza tych zmian – w tym wszyscy Twoi znajomi. Nie jesteś więc sama!

W okresie dojrzewania warto więc wypracować sobie nowe nawyki higieniczne, które obejmują między innymi regularne kąpiele i odpowiednią pielęgnację skóry.

4. Jakie zmiany emocjonalne zachodzą w okresie dojrzewania?

W okresie dojrzewania zmienia się sposób myślenia i postrzegania świata. Możesz zacząć czuć się bardziej dojrzała i gotowa do samodzielnego podejmowania decyzji.

W tym czasie warto spróbować nowych rzeczy, pielęgnować to, w czym jesteś dobra, poprawiać swoje umiejętności, znaleźć fajne hobby, rozwijać swoje pasje i skupić się na budowaniu pewności siebie poprzez podejmowanie ciekawych wyzwań.

W okresie dojrzewania możesz też doświadczać intensywnych emocji. Może to obejmować na przykład nowe, ekscytujące uczucia wobec Twoich rówieśników, a nawet zauroczenie czy stan zakochania.

Możesz również zauważyć wahania nastrojów. Weź głęboki wdech i spokojnie przemyśl swoje emocje. Pomoże Ci to nad nimi zapanować i przepracować trudne tematy. Rozmawianie o uczuciach z kimś, komu ufasz, również bardzo pomaga, więc nie zamykaj się w sobie.

5. Gdzie mogę uzyskać więcej informacji?

Jeśli potrzebujesz więcej porad dotyczących dojrzewania, możesz porozmawiać ze starszą osobą, której ufasz – na przykład z siostrą lub dobrym przyjacielem.

Rozpoczęcie takiej rozmowy może wydawać się trudne i krępujące, ale uwierz nam, wszyscy przez to przechodzą, a taka rozmowa może być naprawdę bardzo pomocna. Śmiało zadawaj pytania i dziel się swoimi wątpliwościami dotyczącymi okresu dojrzewania.

Mamy nadzieję, że wiedza uzyskana na temat dojrzewania pomoże Ci przygotować się do nadchodzących zmian, uspokoi Cię i sprawi, że będziesz mogła czerpać pełnymi garściami z tego wyjątkowego i ekscytującego etapu w Twoim życiu!

Przeczytaj, co na ten temat twierdzi Kaja Soboń @kaja_sbn - znana Influencerka.

"Okres dojrzewania wiąże się ze zmianami na wielu płaszczyznach, czasem nieprzewidywalnych zmian fizycznych i emocjonalnych. Jedną ze sfer, którą łatwo zaniedbać, jest część mentalna, nasza samoocena i budowana od najmłodszych lat relacja z samym sobą. Może rzutować na resztę dorosłego życia jako silny fundament samoakceptacji lub jako wewnętrzny wróg czekając na każde nawet najmniejsze potknięcie. W świecie idealnym wzrastalibyśmy w pełni miłości i wyrozumiałości do samych siebie. Prawdopodobnie każdy z nas przechodził etap porównywania się z rówieśnikami, huśtawek nastrojów i obwiniania się na każdym kroku. Prawie połowa dziewczyn traci pewność siebie w okresie dojrzewania, odczuwa presję, by zachowywać się i wyglądać w określony, wyidealizowany sposób. Staraliśmy się sprostać oczekiwaniom szkoły, rodziców, znajomych i nierzadko najbardziej surowemu sędziemu- samym sobie. Samoakceptacja przejawia się w dostrzeganiu własnej niepowtarzalności, wyjątkowości, po prostu-lubienia siebie mimo istniejących niedoskonałości i wad. Zrozumiałam to po dwudziestu latach życia w przeświadczeniu, że jestem cały czas „niewystarczająca”. Niewystarczająco chuda, niewystarczająco krągła, niewystarczająco mądra, niewystarczająco rozrywkowa, niewystarczająco ….tu dopisz swoje. Poczucie gorszości, brak wiary w siebie, wzmożony krytycyzm niestety stały się wiernymi towarzyszami przy wchodzeniu w dorosłość. A ciągła walka z byciem niewystarczającą przerodziła się w kilkuletnie zaburzenia odżywiania. Co okazało się u mnie antidotum i wzmocniło poczucie własnej wartości? Odciągnęło od analizowania lustrzanego odbicia i godzin spędzanych każdego tygodnia na porównywaniu się do innych?

PASJA. Przestrzeń, w której mogę czuć się wolna od oceny innych, jednocześnie rozwijając siebie i swoje umiejętności, mając przy tym maksimum satysfakcji. W moim przypadku był to sport, wykonywany dla siebie, bez presji otoczenia, bez chęci udowodnienia innym swojej wartości. Może być to cokolwiek- dźwiganie ciężarów, rolki, rysowanie, szachy- warto znaleźć „swoją” rzecz, która daje nam możliwość rozwijania się, osiągania kolejnych celów i rekordów."

Okres dojrzewania
Okres dojrzewania
Pewność siebie
Pewność siebie
Wahania nastroju
Wahania nastroju

Powiązane artykuły

article
Co to jest dojrzewanie?
Pewnie co nieco obiło Ci się już o uszy, ale czym tak naprawdę jest dojrzewanie i z czym się wiąże?
/moje-cialo/cialo-w-okresie-dojrzewania/co-to-jest-dojrzewanie/
Czas czytania (4) min
undefined?w=1920
pl