Opóźnione dojrzewanie płciowe u dziewczyn

0
Opóźnione dojrzewanie płciowe u dziewczynOpóźnione dojrzewanie płciowe u dziewczyn

Okres dojrzewania to fascynujący etap życia, pełen różnych zmian. Gdy widzisz, że Twoje koleżanki rozwijają się i już mają miesiączki, możesz zastanawiać się, kiedy proces dojrzewania rozpocznie się również u Ciebie i dlaczego masz wrażenie, że się spóźnia.

Skąd wiadomo, że zaczął się okres dojrzewania?

Zwykle pierwszą oznaką dojrzewania są rosnące piersi. Najpierw pojawiają się tzw. zawiązki piersi, czyli jędrne, delikatne i czasami wrażliwe wypukłości pod sutkami. Ich pojawienie się oznacza, że organizm zaczął już wytwarzać hormony płciowe – estrogen i progesteron – i jest zwykle postrzegane jako początek okresu dojrzewania.

Kiedy zwykle zaczyna się okres dojrzewania?

Na ogół początek okresu dojrzewania następuje w wieku 8-13 lat, więc większość dziewcząt zaczyna rozwijać się właśnie na tym etapie. Warto jednak zauważyć, że każda dziewczyna jest wyjątkowa i jej organizm ma swój własny, specyficzny rytm. Ogólnie mówiąc, nie ma nic złego czy nieprawidłowego w tym, że okres dojrzewania zaczyna się wcześniej lub później. Każda z nas jest trochę inna i właśnie to czyni nas wyjątkowymi i niepowtarzalnymi osobami.

Co to jest późne dojrzewanie płciowe?

Jeżeli drugorzędne cechy płciowe – tj. zawiązki piersi i włosy łonowe – nie pojawiły się u Ciebie do 13-14 roku życia, oznacza to, że należysz do osób, które późno wchodzą w okres dojrzewania. Podobnie jest w przypadku dziewcząt, które nie miały pierwszej miesiączki do 16 roku życia. Wówczas możemy mówić o opóźnionym dojrzewaniu.

Jakie są przyczyny późnego dojrzewania u dziewcząt?

Częstą przyczyną późnego dojrzewania u dziewcząt jest brak tkanki tłuszczowej. Może on być spowodowany uprawianiem ekstremalnych sportów, zaburzeniami odżywiania lub niedożywieniem. Opóźnione dojrzewanie czasami może być oznaką problemów hormonalnych. Skonsultuj się z lekarzem, żeby razem z nim wypracować odpowiednie rozwiązanie w takim przypadku.

Jak radzić sobie z późnym dojrzewaniem u dziewczyn?

Późne wchodzenie w wiek dojrzewania może być trudne, zwłaszcza gdy widzisz, że Twoje koleżanki rozwijają się wcześniej niż Ty. Ale nie przejmuj się. Kiedy ten etap już minie, wszystkie staniecie się pięknymi i pewnymi siebie kobietami. A to, jak i kiedy przez niego przejdziecie, nie będzie miało większego znaczenia. Wszystkie przechodzimy przez okres dojrzewania na swój własny sposób i zgodnie z własnym rytmem. Bo każda z nas jest wyjątkową i niepowtarzalną osobą!

Opóźnione dojrzewanie płciowe u dziewczyn
Cykl menstruacyjny
Cykl menstruacyjny
Kalendarzyk miesiączkowy
Kalendarzyk miesiączkowy
Nieregularny okres
Nieregularny okres

Powiązane artykuły

article
Opóźnione dojrzewanie płciowe u dziewczyn
Okres dojrzewania to fascynujący etap życia, pełen różnych zmian. Gdy widzisz, że Twoje koleżanki rozwijają się i już mają miesiączki, możesz zastanawiać się,
/moje-cialo/cialo-w-okresie-dojrzewania/opoznione-dojrzewanie-plciowe-u-dziewczyn/
Czas czytania (2) min
undefined?w=1920
pl