MyDziewczynyMiesiączka – wskazówki i porady

7 przyczyn spóźniającego się okresu

7 przyczyn spóźniającego się okresu

0
7 przyczyn spóźniającego się okresu7 przyczyn spóźniającego się okresu

O, NIE! Twój okres się spóźnia!

Spokojnie. Spóźniający się okres nie jest tak niezwykłym zjawiskiem, jak mogłabyś sądzić.

Weź głęboki oddech! Twój okres może się spóźniać z wielu powodów.

A oto siedem najczęstszych przyczyn opóźnień miesiączki:

1. Niedawno zaczęłaś miesiączkować

Wiele dorastających dziewcząt ma początkowo nieregularny okres. Po prostu Twoje ciało potrzebuje trochę czasu, żeby przyzwyczaić się do burzy hormonów, która pojawia się w wieku dojrzewania. A to oznacza, że czasem okres może się spóźniać!

W niektórych miesiącach Twój cykl menstruacyjny może trwać nawet 45 dni, a w innych zaledwie 23. Zwykle Twój organizm potrzebuje mniej więcej roku, żeby wejść w regularny rytm.

Dlatego jeśli dopiero niedawno zaczęłaś miesiączkować, nie musisz się martwić tym, że Twój okres się spóźnia.

2. Błąd w obliczeniach czy zwykłe wahania cyklu?

A może spóźniający się okres to tak naprawdę wynik tego, że pomyliłaś się, licząc dni od ostatniej miesiączki i tak naprawdę wszystko idzie zgodnie z planem?

Przeciętny cykl menstruacyjny trwa 28 dni. Ale u większości kobiet bywa nieco dłuższy lub krótszy. Jeżeli Twój okres spóźnia się tylko o dwa dni, może to wynikać ze zwykłych wahań cyklu, jakie następują z miesiąca na miesiąc.

Wiele kobiet ma nieco nieregularne cykle, które w jednym miesiącu trwają np. 27 dni, a w następnym 29. To oznacza, że jeśli w poprzednim miesiącu menstruacja pojawiła się wcześniej, w następnym może nam się wydawać, że nastąpiła później. A to zdarza się u większości z nas.

3. Stres

Stres może mieć negatywny wpływ na Twój organizm. Jeżeli ostatnio miałaś wiele stresujących przeżyć (witajcie, testy i egzaminy! To właśnie o was mowa!), może to wpłynąć na poziom hormonów oraz termin Twojej miesiączki.

Jeśli podejrzewasz, że masz opóźnienie miesiączki z powodu stresu, wypróbuj techniki relaksacyjne, np. skoncentruj się na prawidłowym oddychaniu, aby wszystko wróciło na właściwy tor.

4. Ekstremalny wysiłek fizyczny

Chociaż umiarkowany wysiłek fizyczny jest bardzo ważny dla zdrowia i dobrego samopoczucia, to bardzo intensywne ćwiczenia mogą spowodować nieprawidłowości hormonalne, które z kolei mogą powodować spóźniający się okres.

Na przykład u kobiet, które zawodowo uprawiają sport, menstruacja czasami się zatrzymuje, a zjawisko to jest określane jako amenorrhea, czyli wtórny brak miesiączki.

5. Drastyczna zmiana wagi

Każda nagła zmiana wagi może wpłynąć na Twój cykl menstruacyjny, a jednym z efektów może być spóźniający się okres.

Rygorystyczne ograniczanie kalorii może zmienić sposób działania Twoich hormonów płciowych.

Chociaż drastyczny spadek wagi jest częściej odpowiedzialny za zmiany zachodzące w Twoim cyklu menstruacyjnym, to dodatkowe kilogramy również mogą mieć wpływ na owulację i Twój okres, ponieważ mogą spowodować wzrost poziomu estrogenu (jednego z hormonów odpowiedzialnych za wyregulowanie okresu).

6. Zespół policystycznych jajników

Jedną z częstych przyczyn spóźniającej się miesiączki jest zespół policystycznych jajników (PCOS) – problem, który dotyka wielu kobiet i dziewcząt.

Występuje on wtedy, gdy na jajnikach tworzą się torbiele, które zakłócają owulację, powodując opóźnienie lub brak menstruacji.

Zespół policystycznych jajników jest bardzo powszechnym zjawiskiem, a jego objawy można często zwalczyć odpowiednimi lekami. Jeśli sądzisz, że ten problem może dotyczyć również Ciebie, skonsultuj się z lekarzem.

7. Ciąża

Spóźniająca się miesiączka jest często postrzegana jako znak, że komórka jajowa uwolniona przez jajniki w danym miesiącu została zapłodniona przez plemnik i w macicy zaczyna rozwijać się dziecko.

Jeśli jesteś w ciąży, kolejna menstruacja pojawi się dopiero po narodzinach dziecka. Jeżeli jesteś aktywna seksualnie i podejrzewasz, że możesz być w ciąży, w aptece znajdziesz wiele testów ciążowych, które można zrobić w domu. Pamiętaj, że powinnaś też wybrać się do lekarza.

Teraz już wiesz, jakie mogą być przyczyny spóźniającej się miesiączki – mamy nadzieję, że nasz artykuł rozwiał Twoje obawy. Z czasem wahania hormonów, które powodują spóźnianie się menstruacji, zwykle się ustabilizują.

Co zrobić, gdy okres się spóźnia

8. Bądź zawsze przygotowana!

Żadna z nas nie chce wyrzucać poplamionej bielizny do kosza, kiedy nagle i niespodziewanie dostanie okres.

Bardzo ważne jest odpowiednie przygotowanie się na takie niespodzianki, zwłaszcza wtedy, gdy Twój okres spóźnia się lub jest nieregularny. Używaj wkładek ALWAYS Dailies Fresh & Protect już na kilka dni przed spodziewanym terminem miesiączki.

Wkładki ALWAYS Dailies są bardzo cienkie i elastyczne, więc prawie ich nie poczujesz. A w dodatku zatrzymują wilgoć i nieprzyjemne zapachy, więc Ty i Twoja bielizna nie musicie obawiać się przykrych niespodzianek, kiedy wreszcie dostaniesz okres. Nawet jeśli pojawi się niespodziewanie. I to się nazywa okres bez zmartwień.

Wkładki higieniczne
Wkładki higieniczne
Cykl menstruacyjny
Cykl menstruacyjny
Nieregularny okres
Nieregularny okres

Powiązane artykuły

article
7 przyczyn spóźniającego się okresu
O, NIE! Twój okres się spóźnia!
/miesiaczka/okres-i-cykl-menstruacyjny/7-przyczyn-spozniajacego-sie-okresu/
Czas czytania (3) min
https://res.cloudinary.com/mwace/image/upload/w_auto,c_limit,q_auto,f_auto/BeingGirl_PL/Articles/A01/7-przyczyn-spóźniającej-się-miesiączki-Header.jpg
pl