MyDziewczynyMiesiączka – wskazówki i porady

5 przyczyn wcześniejszego okresu

5 przyczyn wcześniejszego okresu

0
5 przyczyn wcześniejszego okresu5 przyczyn wcześniejszego okresu

Będąc w toalecie, zauważyłaś ślady krwi na bieliźnie. Dostałaś okres. Ale za wcześnie! Dlaczego dostałaś okres wcześniej niż powinnaś? Jest wiele czynników, które mogą sprawić, że miesiączka zacznie się wcześniej i nie ma w tym nic dziwnego, więc weź głęboki oddech i nie panikuj. Sprawdź główne przyczyny wcześniejszego okresu.

1. Zmieniłaś dietę albo plan treningowy

Jednymi z przyczyn przedwczesnego okresu mogą być dieta i ćwiczenia - mają one wpływ na poziom hormonów, a te z kolei kontrolują cykl menstruacyjny. Jeżeli niedawno przeszłaś na nową dietę lub wdrożyłaś nowy plan treningowy, może to wyjaśniać wcześniejsze pojawienie się okresu. Znaczna utrata wagi lub znaczne przybranie na wadze także wpływają na poziom hormonów i mogą rozregulować cykl menstruacyjny.

2. Jesteś zestresowana

Inną przyczyną wcześniejszego dostania okresu może być silny stres. Powoduje on całą gamę zmian chemicznych w organizmie i może być przyczyną przyspieszenia miesiączki. Nie lekceważ stresu, bo on również może prowadzić do opóźnienia się menstruacji. To znak, że Twoje ciało reaguje na wszystko, co się dzieje w Twoim życiu!

3. Zmieniłaś zwyczaje

Każda istotna zmiana ustalonego rytmu dnia – na przykład wyjazd lub wakacje – może prowadzić do zmian regulacji hormonalnej organizmu. Tak samo jak zmiana pory snu. Jeżeli Twoje nawyki dotyczące snu uległy ostatnio dużej zmianie, może to się odbić na hormonach kontrolujących cykl miesiączkowy. Wszystko wróci do normy, kiedy Twoje ciało przywyknie już do nowych zwyczajów.

4. Twoje miesiączki nie są jeszcze regularne

Kolejną przyczyną wcześniejszego okresu może być to, że miesiączkujesz dopiero od niedawna i Twój cykl menstruacyjny nie jest jeszcze wyregulowany. Może oznaczać to, że okres pojawi się wcześniej, niż się spodziewasz! Dzieje się tak dlatego, że hormony kontrolujące cykl menstruacyjny dopiero niedawno uaktywniły się w Twoim ciele i ich poziom nie jest jeszcze ustabilizowany. U niektórych dziewcząt regularne cykle pojawiają się dopiero po roku od pierwszej miesiączki. Trzeba więc uzbroić się w cierpliwość – tydzień wcześniej lub później to norma. Z tego powodu zawsze miej przy sobie podpaski ALWAYS, żebyś była przygotowana na pierwsze oznaki okresu.

5. Plamienie

Pamiętaj też, że niewielkie ślady krwi, które zobaczysz na bieliźnie, niekoniecznie muszą oznaczać, że dostałaś okres. Może to być plamienie, czyli jasnoróżowe lub brązowawe ślady krwi widoczne na papierze toaletowym lub na bieliźnie. Wprawdzie zostawiają plamy, ale krwawienie nie jest tak obfite, że musisz używać tamponów czy podpasek. U wielu kobiet plamienie występuje podczas owulacji, kiedy komórka jajowa opuszcza jajnik, co następuje w połowie cyklu menstruacyjnego, a więc na około dwa tygodnie przed spodziewaną datą miesiączki. Zdarza się też, że plamienie następuje tuż przed okresem.

6. Co oznacza wcześniejsza miesiączka?

Jeśli dostałaś okres wcześniej niż powinnaś, świadczy to o lekkim rozregulowaniu poziomu hormonów. Jednak zmiany w poziomie hormonów, zachodzące z miesiąca na miesiąc, to nic niezwykłego i z reguły nie ma się czym martwić, szczególnie jeśli miesiączkujesz dopiero od niedawna.

7. Jak nie dać się zaskoczyć wcześniejszej miesiączce

Aby nie dać się zaskoczyć i uniknąć plam na bieliźnie spowodowanych krwawieniem menstruacyjnym lub plamieniem, na kilka dni przed spodziewaną miesiączką wiele dziewcząt nosi wkładki, takie jak ALWAYS Dailies Fresh & Protect. Dzięki nim są chronione, nawet jeśli okres pojawi się wcześniej.

Aby uniknąć nieprzyjemnej niespodzianki, warto też mieć przy sobie tampony TAMPAX. Na przykład TAMPAX Compak Pearl są małe i łatwo mieszczą się w torebce. Ponadto zastosowano w nich technologię MotionFitTM, dzięki której tampon dopasowuje się do wnętrza Twojego ciała i zapewnia do 100% ochrony przed przeciekaniem. Jeśli więc Twój okres znowu zacznie się tydzień wcześniej niż powinien, będziesz na to przygotowana i unikniesz krępującej sytuacji. I o to chodzi!

Pierwszy okres
Pierwszy okres
Cykl menstruacyjny
Cykl menstruacyjny
Nieregularny okres
Nieregularny okres
Kalendarzyk miesiączkowy
Kalendarzyk miesiączkowy
Ginekolog
Ginekolog

Powiązane artykuły

article
5 przyczyn wcześniejszego okresu
Będąc w toalecie, zauważyłaś ślady krwi na bieliźnie.
/miesiaczka/okres-i-cykl-menstruacyjny/5-przyczyn-wczesniejszego-okresu/
Czas czytania (3) min
undefined?w=1920
pl