MyDziewczynyMiesiączka – wskazówki i porady

Domowe sposoby na nieregularne okresy u nastolatek

Domowe sposoby na nieregularne okresy u nastolatek

0
Domowe sposoby na nieregularne miesiączki u nastolatekDomowe sposoby na nieregularne miesiączki u nastolatek

Kobieca przypadłość. Trudne dni. Czerwona fala.

Miesiączka ma wiele różnych nazw.

Ale co zrobić, jeśli nie pojawia się regularnie, czyli raz w miesiącu?

Nieregularne miesiączki są częstym zjawiskiem, zwłaszcza u nastolatek. Nie jesteś jedyną osobą, która szuka domowych sposobów na nieregularne miesiączki.

Cykl menstruacyjny średnio trwa 28 dni, a to oznacza, że większość kobiet faktycznie dostaje okres mniej więcej co 28 dni. Ale to tylko średnia statystyczna.

Czasem może to być od 21 do 35 dni i nie ma w tym nic niezwykłego. Nieregularny okres często pojawia się u nastolatek. Dzieje się tak z wielu różnych powodów.

Zanim przedstawimy kilka sposobów na nieregularne miesiączki, przyjrzyjmy się przyczynom tych nieregularności. Najczęstszą z nich są wahania hormonalne, bo w wieku dojrzewania niektóre hormony uaktywniają się i dopiero stopniowo osiągają stan równowagi.

Dlatego nieregularne miesiączki u nastolatek są dość częstym zjawiskiem. Inne czynniki, które mogą wpływać na hormony, obejmują zażywanie pewnych leków oraz niektóre choroby i schorzenia. Jeśli martwisz się, że tak może być w Twoim przypadku, porozmawiaj o tym z lekarzem.

A oto kilka domowych sposobów na nieregularne miesiączki u nastolatek:

1. Czekaj cierpliwie

Istnieje szereg przyczyn nieregularnych miesiączek u nastolatek. Główna z nich jest taka, że miesiączkujesz dopiero od niedawna. Przyzwyczajenie się do wszystkich tych nowych hormonów może zabrać Twojemu organizmowi nawet rok czy dwa zanim ustali się regularny, przewidywalny rytm menstruacyjny.

Dlatego jednym z najważniejszych sposobów na nieregularny okres jest cierpliwe czekanie. Twój organizm musi po prostu sam to wszystko uporządkować.

Jeżeli minęły już ponad dwa lata od kiedy po raz pierwszy dostałaś okres, a Twoje miesiączki nadal nie pojawiają się regularnie, możesz skonsultować się z lekarzem, aby upewnić się, że nie ma żadnej ukrytej choroby, która powoduje te nieregularności.

A kiedy już poznasz podstawową przyczynę, razem z lekarzem możecie znaleźć odpowiedni sposób na Twoje nieregularne miesiączki.

2. Postaraj się zmniejszyć stres

Stres może mieć bardzo negatywny wpływ na Twoje hormony, a to właśnie one kontrolują Twój cykl menstruacyjny. Zmniejszenie codziennego stresu to świetny i naturalny sposób na nieregularny okres. Musisz tylko przestać się przejmować.

Koniecznie zadbaj o to, by znaleźć czas na relaks. Weź kąpiel. Poczytaj książkę. Idź na spacer. Posłuchaj ulubionej muzyki. Brzmi kusząco, prawda?

3. Zrezygnuj z ekstremalnej diety

Ekstremalne diety i duża utrata wagi mogą zakłócić Twój cykl menstruacyjny, powodując nieregularne miesiączki lub całkowity brak okresu! Prawidłowe odżywianie i utrzymywanie odpowiedniej wagi – ani zbyt małej, ani zbyt dużej – to zdrowe rozwiązanie w przypadku problemów z nieregularnym okresem.

Zamiast wprowadzać ścisłą dietę, pamiętaj, że wszystkie jesteśmy piękne na swój własny sposób, bez względu na to, ile ważymy i jakie mamy kształty.

Poza tym każda dziewczyna rozwija się na swój własny sposób i we własnym rytmie. Właśnie to sprawia, że każda z nas jest wyjątkowa – a naszym zdaniem to wspaniała rzecz! Zacznij patrzeć w lustro, akceptować to, co w nim widzisz, a przede wszystkim kochać siebie taką, jaka jesteś!

Tak jak w każdym innym przypadku, praktyka czyni mistrza, więc im częściej będziesz to robić, tym bardziej będziesz pewna siebie. Pewność siebie i samoakceptacja także są fantastycznymi, naturalnymi sposobami na nieregularne miesiączki.

4. Zrezygnuj ze zbyt intensywnych ćwiczeń

Bardzo intensywne ćwiczenia też mogą powodować nieregularny okres. Zachowanie umiaru w kwestii ćwiczeń i sportu jest bardzo ważne, jeśli chodzi o sposoby na nieregularne miesiączki. Ruch niewątpliwie poprawia nastrój, buduje pewność siebie i pozwala zachować zdrowie.

Ale kiedy ćwiczenia stają się zbyt intensywne i ekstremalne, ma to negatywny wpływ na Twój układ hormonalny – czyli ten system w Twoim organizmie, który kontroluje hormony. Prostym domowym sposobem na nieregularne miesiączki jest zachowanie umiaru w kwestii ćwiczeń.

5. Zadbaj o zbilansowaną dietę

Jedzenie pożywnych potraw, bogatych w witaminy i minerały to prosty domowy sposób na nieregularne miesiączki u nastolatek.

Zdrowe jedzenie zapewnia Twojemu organizmowi odpowiednie paliwo, aby prawidłowo funkcjonował, a to oznacza również regularne miesiączki.

Jeżeli w Twojej diecie jest zbyt dużo węglowodanów, spróbuj włączyć do niej zielone warzywa liściaste, żeby była bardziej zrównoważona.

6. Ćwicz jogę lub zrelaksuj się

Joga może pomóc w utrzymaniu prawidłowych poziomów hormonów w Twoim organizmie, co może oznaczać regularne cykle menstruacyjne.

Poza tym potwierdzono, że zmniejsza skurcze menstruacyjne i łagodzi niektóre z nieprzyjemnych emocjonalnych objawów zbliżającej się miesiączki.

7. Monitoruj swój okres

A może tylko Ci się wydaje, że masz nieregularny okres. To może być plamienie – krople różowej lub brązowawej krwi, które zobaczyłaś na bieliźnie lub na papierze toaletowym po skorzystaniu z toalety.

Wiele dziewcząt myli plamienie z miesiączką. Jednak plamienie zwykle spowodowane jest zmianami hormonalnymi podczas owulacji, która następuje w połowie cyklu menstruacyjnego, kiedy Twoje jajniki uwalniają komórkę jajową.

Monitorowanie swojego okresu przy użyciu aplikacji z kalendarzem pomoże Ci odróżnić plamienie od krwawienia i jest również prostym sposobem na nieregularne miesiączki u nastolatek.

Pamiętaj też, że stosowanie wkładek higienicznych ALWAYS DAILIES chroni Twoją bieliznę zarówno przed plamieniem, jak i przed niespodziewaną miesiączką. ALWAYS DAILIES są bardzo elastyczne i wygodne. I tak cienkie, że możesz nawet nie zauważyć, że je nosisz.

Domowe sposoby na nieregularne miesiączki u nastolatek
Nieregularny okres
Nieregularny okres
Menstruacja
Menstruacja
Cykl menstruacyjny
Cykl menstruacyjny

Powiązane artykuły

article
Domowe sposoby na nieregularne okresy u nastolatek
Kobieca przypadłość. Trudne dni. Czerwona fala.
/miesiaczka/okres-i-cykl-menstruacyjny/domowe-sposoby-na-nieregularne-okresy-u-nastolatek/
Czas czytania (4) min
undefined?w=1920
pl