Wszystko o przedwczesnym dojrzewaniu u dziewczynek

0
Wszystko o przedwczesnym dojrzewaniu u dziewczynekWszystko o przedwczesnym dojrzewaniu u dziewczynek

Możesz mieć wrażenie, że rozwijasz się szybciej niż Twoje koleżanki. Ale nie Ty jedna. Czytaj dalej, a dowiesz się, jakie są przyczyny przedwczesnego dojrzewania u dziewczynek.

Dziewczęta na całym świecie wchodzą w okres dojrzewania i zaczynają mieć okres wcześniej niż ich mamy. Wczesne dojrzewanie u dziewcząt staje się coraz bardziej powszechnym zjawiskiem.

I to wcale nie znaczy, że coś jest z Tobą nie tak! Chociaż nie jest Ci łatwo, gdy rozwijasz się szybciej niż Twoje koleżanki, Twój organizm kieruje się własnym harmonogramem i po prostu robi swoje.

Naukowcy wciąż badają, dlaczego to zjawisko może wystąpić u dziewcząt w wielu krajach na świecie.

Na osobistym, indywidualnym poziomie przedwczesne dojrzewanie u dziewczyn to nic wielkiego. Najważniejsze jest pozytywne nastawienie do zmian, które zachodzą w Twoim organizmie.

To naturalny i zdrowy proces, który po prostu zaczął się trochę zbyt wcześnie.

Obejrzyj ten filmik, żeby uzyskać odpowiedzi na wszystkie nurtujące Cię pytania dotyczące pierwszej miesiączki.

1. Co to jest wczesne dojrzewanie u dziewcząt i czym się objawia?

Okres dojrzewania zwykle zaczyna się między 9. a 13. rokiem życia. Pierwszą oznaką dojrzewania zwykle jest pojawienie się zawiązków piersi, czyli małych i delikatnych wypukłości pod sutkami, które później rozwiną się i staną się piersiami.

Jeżeli proces ten następuje przed 8. rokiem życia u dziewczynek, wówczas mówimy o przedwczesnym rozpoczęciu okresu dojrzewania. Oznacza to, że włosy łonowe, zaokrąglone biodra i pierwsza miesiączka pojawiają się u takiej dziewczynki wcześniej niż u jej rówieśniczek, często już na początku edukacji w szkole podstawowej. Wszystkie te zjawiska to objawy wczesnego dojrzewania.

Wczesne rozpoczęcie okresu dojrzewania to nie to samo co przedwczesne pokwitanie, które stanowi chorobę spowodowaną nieprawidłowościami w mózgu i w sposobie, w jaki uwalnia on hormony, czyli substancje chemiczne znajdujące się w Twoim organizmie. Przedwczesne pokwitanie zwykle zaczyna się przed 7. rokiem życia. Jeżeli podejrzewasz, że tak dzieje się również w Twoim przypadku, skonsultuj się z lekarzem.

2. Jakie są przyczyny wczesnego dojrzewania?

Wszyscy jesteśmy niepowtarzalni i nasze mózgi również działają w wyjątkowy sposób Dlatego u niektórych osób wytwarzanie większej ilości hormonów zaczyna się wcześniej niż u innych. Często zdarza się tak u dziewcząt. Oto krótka lista możliwych przyczyn wczesnego dojrzewania u dziewczynek:

  • otyłość,
  • specjalne uwarunkowania genetyczne. Twoi rodzice lub rodzeństwo też mogli tego doświadczyć,
  • określone choroby.

Jeśli się martwisz i nie znalazłaś swoich indywidualnych przyczyn wczesnego dojrzewania na naszej liście, powinnaś skonsultować się z lekarzem.

3. Co powinnam zrobić, jeżeli pojawią się u mnie objawy wczesnego dojrzewania?

Odpowiednie przygotowanie się i wiedza, czego się możesz spodziewać, są ważne, gdy chodzi o zmiany, które pojawiają się u Ciebie i sygnalizują wcześniejsze dojrzewanie. Jeżeli masz pytania dotyczące Twojego organizmu, zapytaj mamę lub osobę dorosłą, której ufasz.

Dorosłe kobiety już dawno przeszły przez ten sam etap i chętnie Ci pomogą, więc nie musisz się obawiać, czy czuć się skrępowana! A jeśli już dostałaś okres, zapytaj je o podpaski.

PODPASKI ALWAYS są świetnym wyborem, bo zapewniają do 100% ochrony przed przeciekaniem i zastosowano w nich innowacyjną technologię żelową, więc będziesz się czuła dobrze chroniona i pewna siebie.

4. Jak mam poradzić sobie z miesiączką?

Radzenie sobie z miesiączką, gdy jesteś w szkole, może być dość trudne. Jeżeli żadna z Twoich koleżanek jeszcze nie zaczęła miesiączkować, możesz być zbyt zawstydzona i niepewna (choć niekoniecznie musi tak być), oznajmiając światu, że masz okres.

Na szczęście są podpaski Always – wystarczająco cienkie, byś mogła wsunąć je do kieszeni, gdy będziesz szła do łazienki. Poza tym dzięki temu, że zapewniają do 100% ochrony przed przeciekaniem, podpaski ALWAYS zatrzymują wilgoć i nieprzyjemne zapachy, więc nie musisz obawiać się nieprzyjemnych niespodzianek w czasie okresu.

Mamy też dla Ciebie dobrą wiadomość, jeśli chodzi o wczesne dojrzewanie. Wszystkie Twoje koleżanki w końcu Cię dogonią i to, kiedy ten proces zaczął się u Ciebie, nie będzie już takie ważne.

Pamiętaj, że kiedy ten etap już minie, wszystkie dziewczęta staną się pięknymi i pewnymi siebie kobietami. A jeśli chodzi o okres dojrzewania, to nie ma większego znaczenia, jak i kiedy rozpoczął się u każdej z nas. Dlatego nawet gdy zaczyna się zbyt wcześnie i wydaje się trudny, nie powinnaś się tym za bardzo przejmować.

Wczesne przechodzenie przez okres dojrzewania trochę przypomina przyjście na imprezę, zanim zjawią się wszyscy goście. Na początku możesz czuć się trochę nieswojo.

Może tam być tylko kilka innych osób, z którymi będziesz nieśmiało rozmawiać przy stole z przekąskami. Ale wszystko się zmieni, kiedy przyjadą pozostali goście – i wreszcie wszyscy będą się świetnie bawić.

Okres dojrzewania
Okres dojrzewania
Pierwszy okres
Pierwszy okres
Menstruacja
Menstruacja

Powiązane artykuły

article
Wszystko o przedwczesnym dojrzewaniu u dziewczynek
Możesz mieć wrażenie, że rozwijasz się szybciej niż Twoje koleżanki.
/moje-cialo/cialo-w-okresie-dojrzewania/przedwczesne-dojrzewanie-u-dziewczynek/
Czas czytania (4) min
undefined?w=1920
pl