Zmiany psychiczne w okresie dojrzewania

0
Zmiany psychiczne w okresie dojrzewaniaZmiany psychiczne w okresie dojrzewania

Dojrzewanie powoduje wiele zmian w psychice. Często w tym okresie nastolatki nie radzą sobie z emocjami i przeżywają wahania nastrojów.

Być może już zauważyłaś, że Twojemu dojrzewaniu towarzyszą bardzo widoczne zmiany emocjonalne. Niektóre są pozytywne, inne stanowią większe wyzwanie. Oto kilka z nich.

Zmiany w myśleniu

Jedną z podstawowych zmian psychicznych w okresie dojrzewania jest rozwój kognitywny. Oznacza to, że Twój sposób myślenia zmienia się razem z Tobą. Dzięki temu jesteś w stanie myśleć bardziej abstrakcyjnie – jak osoba dorosła.

Umiesz dużo lepiej wyrażać uczucia

Teraz Twoje uczucia mają dla Ciebie większy sens. Potrafisz lepiej wyrażać to, co czujesz, niezależnie od tego, czy są pozytywne czy negatywne emocje. To daje Ci jaśniejsze poczucie samej siebie - tego, kim jesteś.

Reagujesz bardzo emocjonalnie

Łatwo denerwujesz się na rodziców i przyjaciół. Drobiazgi, którymi wcześniej byś się nie przejmowała, teraz doprowadzają Cię do szału. Dlaczego tak się dzieje? Częste uczucie złości wynika ze zmian hormonalnych, które przechodzisz w okresie dojrzewania. W rzeczywistości, z tego samego powodu, wiele kobiet jest rozdrażnionych przed okresem.

Równie powszechne są także „huśtawki nastrojów”.

To sytuacje, w których w przez moment czujesz się szczęśliwa, a chwilę później naprawdę zła, a nawet smutna. Jeśli odczuwasz złość, możesz spróbować policzyć do 10 (to działa!) Pomyśl o tym, zanim nakrzyczysz na mamę lub przyjaciółkę.

Dużo płaczesz

Możesz płakać z poważnych powodów, które sprawiają, że czujesz się smutna lub rozczarowana - albo wybuchnąć płaczem, ponieważ zostawiłaś ulubioną gumkę do włosów na siłowni. Nie martw się – nadal wszystko z Tobą w porządku! Takie skrajne stany emocjonalne często dotykają kobiet cierpiących na zespół napięcia przedmiesiączkowego (patrz część poświęcona PMS na tej stronie internetowej) oraz… większość dziewczyn w okresie dojrzewania.

Czujesz się bardziej kobieco

W okresie dojrzewania część dziewczyn odkrywa, że zaczyna czuć się bardziej kobieco. Ale nie wszystkie, więc nie daj sobie wmówić, że to jedyne słuszne podejście! Obojętnie czy wolisz grać w piłkę z chłopakami, czy też rozmawiać o lakierach do paznokci, pamiętaj - to jest normalne! I wcale nie umniejsza Twojej kobiecości.

Myślisz, że jesteś dziwna

Porównujesz się ze swoimi koleżankami i masz niejasne wrażenie, że coś jest z Tobą nie tak? Może nawet czujesz się z tego powodu niepewnie? Może nie uwierzysz, ale wiesz co? Wszyscy tak mają! Twoja osobowość rozwija się i stajesz się wyjątkowa - właśnie wtedy, gdy najbardziej chcesz się dopasować do otoczenia. Na szczęście tym razem wygra Twoja osobowość i staniesz się pewną siebie, dorosłą osobą. Pamiętaj też, że wszystkie osoby w Twoim wieku są wstydliwe i mają ten sam problem z akceptacją zachodzących przemian. Istnieją więc duże szanse, że nikt nie będzie koncentrować się na Tobie!

Pewność siebie
Pewność siebie
Wahania nastroju
Wahania nastroju
Okres dojrzewania
Okres dojrzewania

Powiązane artykuły

article
Zmiany psychiczne w okresie dojrzewania
Dojrzewanie powoduje wiele zmian w psychice.
/moje-cialo/emocje-w-okresie-dojrzewania/zmiany-psychiczne-w-okresie-dojrzewania/
Czas czytania (2) min
undefined?w=1920
pl