Jak zatrzymać wahania nastroju przed okresem?

0
Młoda kobieta siedzi na kanapie z podkurczonymi nogami. Jedną ręką trzyma się za czoło, a drugą obejmuje swoje kolana.Młoda kobieta siedzi na kanapie z podkurczonymi nogami. Jedną ręką trzyma się za czoło, a drugą obejmuje swoje kolana.

Każdej z nas przez PMS zdarzyło się pokłócić z przyjaciółką albo rozpłakać przy reklamie telewizyjnej – wszystko przez rozdrażnienie przed okresem. Jeśli chcesz sobie skutecznie radzić z wahaniami nastroju przed okresem, czytaj dalej!

Spis treści:

Czym jest PMS?

arrow-white

Zespół napięcia przedmiesiączkowego to nazwa nadana objawom, które mogą wystąpić tuż przed okresem. Od owulacji do pierwszego dnia miesiączki poziom hormonów na przemian rośnie i maleje. Wahania te sprawiają, że emocje biorą górę i nieraz powodują objawy fizyczne.

Oto typowe objawy PMS:

  • uczucie ciężkości lub wzdęty brzuch,
  • zmiana apetytu,
  • tkliwość piersi,
  • skurcze brzucha i mdłości,
  • trądzik lub zmiany skórne,
  • huśtawki nastroju: smutek, płacz, zmęczenie lub drażliwość,
  • bóle głowy.

Ale spokojnie, to nie są powody do zmartwień. Gdy pojawi się miesiączka, wszystko wróci do normy. PMS jest całkowicie naturalnym zjawiskiem, wpływającym na większość kobiet w pewnym momencie ich życia.

Czytaj więcej o PMS

Co powoduje wahania nastroju przed okresem?

arrow-white

Aby dowiedzieć się, jak opanować zmiany nastroju przed okresem, trzeba zrozumieć, co je powoduje. Odpowiedzialne za nie są hormony, które prowadzą do menstruacji.

Za wahania nastroju przed miesiączką odpowiadają przede wszystkim wahania poziomu estrogenów. Estrogen może powodować obniżenie poziomu serotoniny w mózgu. Serotonina jest ważną substancją chemiczną, która wprawia Cię w dobre samopoczucie. Oznacza to, że Twój nastrój może się wahać przed miesiączką i w ciągu jednego dnia przechodzisz od smutku powodującego płacz do tak silnej złości, że mogłabyś krzyczeć!

Jak powstrzymać wahania nastroju przed okresem?

arrow-white

Aby kontrolować wahania nastroju przed i podczas miesiączki, możesz wprowadzić kilka prostych zmian w stylu życia. Bez zbędnego gadania, oto lista naturalnych środków na opanowanie zmian nastroju przed miesiączką.

Po pierwsze, ćwicz!

arrow-white

Bieganie i inne ćwiczenia fizyczne pozwalają uwolnić nagromadzoną energię (czytaj: złość!). Poza tym ruch uwalnia endorfiny, czyli hormony wywołujące dobre samopoczucie. Zauważyłaś, że lepiej się czujesz po bieganiu lub grze w piłkę z przyjaciółmi? To działanie endorfin.

Po drugie, unikaj kofeiny i słodkich potraw

arrow-white

Tylko chwilowo poprawiają humor. Jeśli zdarzają Ci się tego typu wahania nastroju, cukier i kofeina tylko pogorszą sytuację. Wzbogać dietę o pokarmy bogate w błonnik, takie jak owoce, warzywa i fasola. Pamiętaj również o odpowiednim nawadnianiu.

Staraj się unikać stresu

arrow-white

Chociaż stres nie powoduje bezpośrednio wahania nastroju związanego z PMS, na pewno pogarsza samopoczucie. Aby temu zapobiec, przed miesiączką i w jej trakcie unikaj stresujących wydarzeń.

Wysypiaj się

arrow-white

Sen rozluźnia ciało i jest najlepszym lekiem na ukojenie nerwów. Z drugiej strony, nie przesadzaj – kładź się spać o normalnej porze i nie śpij do późna.

Zainwestuj w czas tylko dla siebie i rozpieść się podczas okresu

arrow-white

Spróbuj wszystkiego, co pomoże Ci się zrelaksować i spowolnić natłok myśli. Nałóż dobrą maseczkę na twarz, weź ciepłą kąpiel, która również może złagodzić skurcze miesiączkowe.

Nie zamykaj się w domu

arrow-white

W zamkniętej, dobrze Ci znanej przestrzeni łatwo jest się zamartwiać i wściekać. Wybierz się na spacer. Pooddychaj świeżym powietrzem. Zmiana scenerii może spowodować zmianę nastawienia. No i jest to świetny naturalny środek na wahania nastroju podczas PMS.

Zrelaksuj się

arrow-white

Wykonuj ćwiczenia oddechowe, żeby uspokoić nerwy i poczuć się lepiej.

Policz do trzech

arrow-white

To sprawdzona metoda (naprawdę!), która pozwala uspokoić myśli, zanim coś odburkniesz. W ten sposób opanujesz wybuchy złości przed okresem.

Słuchaj swoich potrzeb

arrow-white

Nie rób sobie wyrzutów, jeśli wolisz spędzić ten wieczór na kanapie niż wyjść ze znajomymi.

Prowadź dziennik

arrow-white

Nie krzycz na innych, przelej swoje emocje na papier. Dzięki temu unikniesz kłótni z przyjaciółką, uspokoisz się i poczujesz się znacznie lepiej.

Poznaj swoją miesiączkę i zwalcz zmiany nastroju przed okresem

arrow-white

Możesz skorzystać z kalendarzyka do śledzenia cyklu. Dzięki niemu będziesz wiedziała, kiedy spodziewać się okresu. Jeśli wiesz, że Twoja miesiączka zbliża się wielkimi krokami, łatwo rozpracujesz targające Tobą emocje. To pomoże Ci być bardziej świadomą tego, co naprawdę leży u podstaw Twoich zmian nastroju, i sprawi, że łatwiej Ci będzie zapanować nad tymi emocjami.

Sprawdź, jak obliczyć długość cyklu menstruacyjnego

Jeśli to wszystko nie zdało egzaminu, skonsultuj się z lekarzem, aby dowiedzieć się, co jeszcze możesz zrobić. Wspólnie dobierzecie najlepsze dla Ciebie rozwiązanie, aby powstrzymać rozdrażnienie przed miesiączką.

Menstruacja
Menstruacja
PMS
PMS
Wahania nastroju
Wahania nastroju

Powiązane artykuły

article
Jak zatrzymać wahania nastroju przed okresem
Każdej z nas przez PMS zdarzyło się pokłócić z przyjaciółką albo rozpłakać przy reklamie telewizyjnej – wszystko przez rozdrażenienie przed okresem.
/miesiaczka/okres-i-cykl-menstruacyjny/wahania-nastroju-przed-okresem/
Czas czytania (3) min
//images.ctfassets.net/1p66cuanqfyg/qxTj1sk94L9G7xaD4fUD8/4892450af29f11be60138452a593b100/shutterstock_1363683869.jpg?w=1920
pl