PMDD: objawy i leczenie

0
Młoda kobieta gestykulując rozmawia zdenerwowana przez telefon. W tle widać kanapę, poduszki i zieloną roślinę.Młoda kobieta gestykulując rozmawia zdenerwowana przez telefon. W tle widać kanapę, poduszki i zieloną roślinę.

Za ciężkie objawy PMS (zwane również PMDD - przedmiesiączkowe zaburzenia dysforyczne) odpowiadają zmiany poziomów hormonów związane z cyklem menstruacyjnym.

Spis treści:

Objawy te mogą powodować ból, ale nie są niczym dziwnym – większość kobiet doświadcza ich w jakimś momencie życia. Podczas PMS mogą boleć piersi, można mieć bóle głowy, bóle pleców, wzdęcia, zmienne nastroje, skurcze czy niekontrolowane napady apetytu.

PMS a PMDD – różnice

arrow-white

W świadomości kobiet funkcjonuje głównie określenie PMS, czyli nic innego jak zespół napięcia przedmiesiączkowego. W tym czasie pojawiają się uciążliwe przypadłości, jak nadmierna tkliwość piersi, biegunki lub zaparcia, bóle głowy, wahania nastrojów czy opuchlizna spowodowana gromadzeniem wody w organizmie. Istnieje jednak również określenie PMDD, którym nazywa się przedmiesiączkowe zaburzenia dysforyczne. O co w nich chodzi?

Upraszczając, możemy przyjąć, że PMDD to jedna z form PMS. Jednak towarzyszące mu przypadłości są o wiele bardziej przytłaczające, silniejsze i uporczywe. Wiele kobiet nie jest wtedy w stanie normalnie funkcjonować (choć i przy PMS jest to dość trudne). W tym przypadku możliwe jest także wprowadzenie leczenia farmakologicznego. Diagnostykę rozpoczynamy, gdy objawy PMDD pojawiały się przed każdą miesiączką w ciągu ostatniego roku. Głównymi objawami tej dolegliwości są: silne wahania nastrojów, nieuzasadnione poczucie lęku, stany depresyjne, brak koncentracji, brak entuzjazmu, brak sił i chęci do działania. To oczywiście nie wszystkie wyznaczniki – jeśli tylko zauważasz u siebie niepokojące sygnały, wybierz się do ginekologa!

Jakie są przyczyny PMS?

arrow-white

Jednym z objawów PMS są skurcze miesiączkowe. Skurcze są wywoływane przez hormony z grupy prostaglandyn. Są one produkowane w macicy przed miesiączką. Prostaglandyny sprawiają, że macica wykonuje skurcze (dlatego w czasie okresu czujemy dyskomfort w okolicy podbrzusza), żeby pozbyć się niepotrzebnej tkanki, która jest usuwana razem z krwią.

Zapewne zauważyłaś, że czasami objawy PMS są bardzo silne, a kiedy indziej niemal niewyczuwalne. To również jest normalne. Zmiany w diecie lub aktywności fizycznej wpływają na poziom hormonów, które odpowiadają za nasilenie objawów PMS.

Sprawdź, co poradzić na ból pleców podczas okresu

Jakie są objawy PMDD?

arrow-white

Objawy PMDD obejmują również intensywne wahania nastroju i rozdrażnienie. Przyjmuje się, że na PMDD cierpi od 2 do 10% kobiet.

Objawy PMDD to na przykład niepokój, smutek, poczucie bezradności. Jeżeli doświadczasz tego typu problemów, zwróć się po radę do osoby dorosłej lub umów się na wizytę u lekarza. Możesz uzyskać pomoc! Nie trzeba cierpieć w samotności.

Jak rozpoznać, czy dolegliwości męczące Cię przed miesiączką to PMDD czy PMS? Oto objawy PMDD, które rozróżniają PMDD od PMS:

  • ból jest trudny do zniesienia,
  • przed miesiączką wdajesz się w kłótnie z byle powodu,
  • wahania nastroju są bardzo intensywne,
  • przed miesiączką odczuwasz niepokój, a nawet panikę,
  • w czasie miesiączki masz bardzo obniżony nastrój.

Ponadto, jeśli fizyczne objawy PMS są wyjątkowo silne, w stopniu, który utrudnia Ci normalne funkcjonowanie i nie masz siły pójść do szkoły albo w ogóle wstać z łóżka, zwróć się po pomoc do osoby dorosłej. To również może być oznaka PMDD.

Umów się do lekarza, żeby sprawdzić, co powoduje tak silne objawy i znaleźć właściwe rozwiązanie.

Przygotuj się z nami do pierwszej wizyty u ginekologa

Jak mogę złagodzić objawy PMS?

arrow-white

Nawet w domu możesz podjąć działania, żeby złagodzić objawy PMDD. Skurcze w podbrzuszu będą mniej odczuwalne, jeśli rozgrzejesz i rozluźnisz mięśnie. Wówczas objaw PMDD będą łatwiejsze do zniesienia. Sprawdź, co Ci pomoże zmniejszyć dyskomfort związany z PMDD, rozluźnić mięśnie i poprawić krążenie w rejonie podbrzusza. Najlepsze, sprawdzone sposoby to:

  • ćwiczenia rozciągające, np. joga,
  • szybki spacer,
  • rozgrzewanie termoforem,
  • nawodnienie organizmu,
  • stary, dobry odpoczynek.

Czytaj więcej o wahaniach nastroju przed okresem

Objawom PMMD często towarzyszy obfita miesiączka. Wówczas wypróbuj podpaski ALWAYS Ultra. Są dostępne w różnych rozmiarach i stopniach chłonności, więc możesz dobrać najbardziej odpowiednie. Podpaski ALWAYS Ultra mają specjalny żelowy wkład i zapewniają do 100% ochrony przed przeciekaniem. Wkład wiąże ciecz, zamieniając ją w żel, dzięki czemu skóra pozostaje sucha, a Ty nie martwisz się przeciekaniem.

Podpaski ALWAYS Ultra są bardzo cienkie i chłonne, dlatego po ich założeniu możesz po prostu wykonywać swoje codzienne czynności i myśleć już tylko o tym, jak zadbać o Twój dobry nastrój w te dni.

PMS
PMS
Okres dojrzewania
Okres dojrzewania
Wahania nastroju
Wahania nastroju

Powiązane artykuły

article
Objawy PMDD – czym są i jak je złagodzić?
Objawy te mogą powodować ból, ale nie są niczym dziwnym – większość kobiet doświadcza ich w jakimś momencie życia.
/miesiaczka/okres-i-cykl-menstruacyjny/objawy-pmdd/
Czas czytania (2) min
//images.ctfassets.net/1p66cuanqfyg/4CPipX406kPQRqxygExrXR/a124255fffe2247397cd06e5acce6d07/shutterstock_712285945.jpg?w=1920
pl