Objawy PMDD

0
Objawy PMDDObjawy PMDD

Za ciężkie objawy PMS (zwane również PMDD - przedmiesiączkowe zaburzenia dysforyczne) odpowiadają zmiany poziomów hormonów związane z cyklem menstruacyjnym.

Objawy te mogą powodować ból, ale nie są niczym dziwnym – większość kobiet doświadcza ich w jakimś momencie życia. Podczas PMS mogą boleć piersi, można mieć bóle głowy, bóle pleców, wzdęcia, zmienne nastroje, skurcze czy niekontrolowane napady apetytu.

1. Jakie są przyczyny PMS?

Jednym z objawów PMS są skurcze miesiączkowe. Skurcze są wywoływane przez hormony z grupy prostaglandyn. Są one produkowane w macicy przed miesiączką.

Prostaglandyny sprawiają, że macica wykonuje skurcze (dlatego w czasie okresu czujemy dyskomfort w okolicy podbrzusza), żeby pozbyć się niepotrzebnej tkanki, która jest usuwana razem z krwią.

Zapewne zauważyłaś, że czasami objawy PMS są bardzo silne, a kiedy indziej niemal niewyczuwalne. To również jest normalne. Zmiany w diecie lub aktywności fizycznej wpływają na poziom hormonów, które odpowiadają za nasilenie objawów PMS.

2. Jakie są objawyt PMDD?

Objawy PMDD obejmują również intensywne wahania nastroju i rozdrażnienie. Przyjmuje się, że na PMDD cierpi od 2 do 10% kobiet.

Objawy PMDD to na przyklad niepokój, smutek, poczucie bezradności. Jeżeli doświadczasz tego typu problemów, zwróć się po radę do osoby dorosłej lub umów się na wizytę u lekarza. Możesz uzyskać pomoc! Nie trzeba cierpieć w samotności.

Jak rozpoznać, czy dolegliwości męczące Cię przed miesiączką to PMDD czy PMS? Oto objawy PMDD, które rozróżniają PMDD od PMS:

  • ból jest trudny do zniesienia,
  • przed miesiączką wdajesz się w kłótnie z byle powodu,
  • wahania nastroju są bardzo intensywne,
  • przed miesiączką odczuwasz niepokój, a nawet panikę,
  • w czasie miesiączki masz bardzo obniżony nastrój.

Ponadto jeśli fizyczne objawy PMS są wyjątkowo silne, w stopniu, który utrudnia Ci normalne funkcjonowanie i nie masz siły pójść do szkoły albo w ogóle wstać z łóżka, zwróć się po pomoc do osoby dorosłej. To również może być oznaka PMDD.

Umów się do lekarza, żeby sprawdzić, co powoduje tak silne objawy i znaleźć właściwe rozwiązanie.

3. Jak mogę złagodzić objawy PMS?

Nawet w domu możesz podjąć działania, żeby złagodzić objawy PMDD. Skurcze w podbrzuszu będą mniej odczuwalne, jeśli rozgrzejesz i rozluźnisz mięśnie. Wówczas objaw PMDD będą łatwiejsze do zniesienia. Sprawdź, co Ci pomoże zmniejszyć dyskomfort związany z PMDD, rozluźnić mięśnie i poprawić krążenie w rejonie podbrzusza.

  • Ćwiczenia rozciągające, np. joga
  • Szybki spacer
  • Rozgrzewanie termoforem
  • Nawodnienie organizmu
  • Stary, dobry odpoczynek

Objawom PMMD często towarzyszy obfita miesiączka. Wówczas wypróbuj podpaski ALWAYS Ultra. Są dostępne w różnych rozmiarach i stopniach chłonności, więc możesz dobrać najbardziej odpowiednie Podpaski ALWAYS Ultra mają specjalny żelowy wkład i zapewniają do 100% ochrony przed przeciekaniem. Wkład wiąże ciecz, zamieniając ją w żel, dzięki czemu skóra pozostaje sucha, a Ty nie martwisz się przeciekaniem.

Podpaski ALWAYS Ultra są bardzo cienkie i chłonne.

PMS
PMS
Okres dojrzewania
Okres dojrzewania
Wahania nastroju
Wahania nastroju

Powiązane artykuły

article
Objawy PMDD
Objawy te mogą powodować ból, ale nie są niczym dziwnym – większość kobiet doświadcza ich w jakimś momencie życia.
/miesiaczka/okres-i-cykl-menstruacyjny/objawy-pmdd/
Czas czytania (2) min
undefined?w=1920
pl