MyDziewczynyMoje ciało

Pierwsza wizyta u ginekologa

Nie obawiaj się pierwszej wizyty u ginekologa

0
Nie obawiaj się pierwszej wizyty u ginekologaNie obawiaj się pierwszej wizyty u ginekologa

Na pewno myśl o pierwszej wizycie u ginekologa napawa Cię strachem. JEDNAK naszym zdaniem, kiedy zdobędziesz się na taką wizytę, będziesz z niej zadowolona. Będziesz miała okazję zadać lekarzowi wszystkie nurtujące Cię pytania dotyczące zachodzących zmian. Dlatego poszukaj takiego lekarza, z którym będziesz chciała omawiać sprawy osobiste

Do pierwszej wizyty czy badania u ginekologa nie trzeba się przygotowywać w żaden specjalny sposób. Ale warto wcześniej spisać daty rozpoczęcia miesiączek i znać ich długość oraz częstotliwość. Możesz również spisać pytania, żebyś o żadnym nie zapomniała. Na wizycie możesz pytać o rozwój piersi,bóle związane z procesem dojrzewania, pierwszą miesiączkę, cykl menstruacyjny lub o pigułki antykoncepcyjne. W tym temacie nie ma dziwnych pytań, wszystkie są odpowiednie. „Nas naprawdę bardzo trudno zaszokować” – mówi dr Melisa Holmes, współautorka książki „Girlology Hang-Ups, Hook-Ups, and Holding Out: Stuff You Need to Know About Your Body, Sex & Dating”.

Jak wygląda badanie ginekologiczne

„Chętnie wykonuję dziewczynom pierwsze badanie ginekologiczne, chcę, żeby wiedziały, że to nic wielkiego” – mówi doktor Holmes. „Pokazuję im wziernik dla nastolatek, który jest wielkości sporego tamponu”.

Podczas badania ginekologicznego należy położyć się na plecach na specjalnej leżance lub fotelu. Niekiedy lekarz prosi o ustawienie stóp na podpórkach, żeby nogi były zgięte i szeroko rozstawione. Być może dostaniesz papierową „spódniczkę” lub jednorazowy fartuch, dzięki którym Twoje miejsca intymne będą zakryte. Badanie składa się z dwóch części:

Badanie pochwy i szyjki macicy

Ginekolog wsuwa do pochwy złożony wziernik, czyli metalowe lub plastikowe narzędzie przypominające kleszcze. Następnie rozstawia wziernik, aby rozszerzyć ścianki pochwy i sprawdzić, czy ścianki i szyjka macicy wyglądają zdrowo. Jeśli skończyłaś już 25 lat lub jeśli od co najmniej trzech lat uprawiasz seks, lekarz może pobrać wymaz, aby wykonać badanie zwane cytologią.

Badanie manualne

Po wyjęciu wziernika, ginekolog wsuwa do pochwy jeden lub dwa palce w rękawiczce. Drugą ręką uciska podbrzusze od zewnątrz. W ten sposób sprawdza, czy jajowody, macica i jajniki są prawidłowo położone, czy nie są opuchnięte lub w inny sposób zmienione. Obserwuje też, czy badanie sprawia Ci ból. Umawiając się na wizytę, zapytaj recepcjonistkę, czy możesz przyjść także wtedy, gdy dostaniesz miesiączkę. Niektórzy lekarze wolą przełożyć wizytę, gdyż nie chcą wykonywać badania w czasie intensywnego krwawienia. Krew menstruacyjna może zakłócić wyniki wymazu.

3 sposoby na odprężenie podczas badania

Pierwsze badanie ginekologiczne może być niekomfortowe, ale nie powinno być bolesne. Najważniejsze to się nie spinać. Doktor Holmes podpowiada, jak się zrelaksować w czasie badania:

• oddychaj głęboko i powoli,
• odpręż mięśnie nóg – rozsuń nogi tak szeroko, jak możesz,
• nie spinaj pośladków – spięte mięśnie pośladków naciskają na wziernik.

Poufność i szczerość Pamiętaj, że wszystko, o czym będziesz rozmawiać z ginekologiem, jest całkowicie poufne i pozostanie między wami. Jeśli przyjdziesz na wizytę z mamą, lekarz najpewniej wyprosi ją z gabinetu na czas badania i rozmowy. Zawsze bądź szczera, ponieważ nawet drobiazgi mają wpływ na zdrowie kobiety.

A Ty? Miałaś obawy przed pierwszą wizytą u ginekologa?

Ginekolog
Ginekolog
Menstruacja
Menstruacja
Higiena
Higiena

Powiązane artykuły

article
Pierwsza wizyta u ginekologa
Na pewno myśl o pierwszej wizycie u ginekologa napawa Cię strachem.
/moje-cialo/cialo-w-okresie-dojrzewania/pierwsza-wizyta-u-ginekologa/
Czas czytania (2) min
undefined?w=1920
pl