MyDziewczynyMiesiączka – wskazówki i porady

Jak wygląda pierwsza miesiączka i jak się do niej przygotować?

Jak wygląda pierwsza miesiączka i jak się do niej przygotować?

0
Jak wygląda pierwsza miesiączka i jak się do niej przygotować?Jak wygląda pierwsza miesiączka i jak się do niej przygotować?

Czy jesteś gotowa na nadejście okresu? A jeśli krwawienie zaskoczy Cię w momencie, w którym najmniej się tego spodziewasz? Sprawdź, jak możesz przygotować się do pierwszej miesiączki!

Jak wygląda pierwsza miesiączka?

Zastanawiasz się jak wygląda pierwsza miesiączka? Spokojnie, już wyjaśniamy jak to najprawdopodobniej będzie wyglądało. Współczesne dziewczyny zaczynają miesiączkować najczęściej między 12 a 14 rokiem życia. Nie porównuj się jednak z koleżankami, bo na datę pierwszego okresu mają wpływ uwarunkowania genetyczne (kiedy Twoja mama dostała pierwszego okresu? ) oraz indywidualne cechy każdej z nas (m.in. sposób odżywiania, masa ciała i ilość tkanki tłuszczowej). Moment pojawienia się pierwszej menstruacji zbliża się, gdy zaczynają rosnąć Ci piersi, zaokrąglają się Twoje biodra i pojawia się owłosienie pod pachami oraz w miejscach intymnych. Być może na kilka dni przed tym wydarzeniem zaobserwujesz zmianę w wydzielinie z pochwy – śluz na majtkach będzie bezbarwny lub lekko żółty, a kilka godzin przed rozpoczęciem się miesiączki – w śluzie może pojawić się niewielka ilość krwi. Jak wygląda pierwsza miesiączka? Najczęściej jest to niewielkie plamienie, zdecydowanie rzadziej większe krwawienie. Pierwsza miesiączka może trwać od jednego do kilku dni i może jej towarzyszyć lekki ból w okolicach podbrzusza.

Jak możesz się przygotować do pierwszej miesiączki, skoro nawet nie wiesz kiedy to się zacznie?

Już wiesz jak wygląda pierwsza miesiączka i jakie objawy mogą ją poprzedzać, ale wciąż nie wiesz kiedy się zacznie… A skoro nie wiesz kiedy się zacznie, to jak się do niej przygotować? Tak samo jak nosi się parasol na wypadek deszczu, po prostu miej przy sobie tampon lub podpaskę. Tampony są małe, więc bez problemu zmieszczą się w torebce. Możesz też zostawić zapasowe środki higieniczne w szkolnej szafce. Na kilka dni przed spodziewanym okresem załóż wkładkę higieniczną Always. Jeśli jednak miesiączka Cię zaskoczy, nie wstydź się. Spytaj koleżankę, czy ma ze sobą podpaski lub tampony. Może będzie Ci mogła pomóc szkolna pielęgniarka, sekretarka lub któraś z nauczycielek?

Co się stanie jeśli okres się rozpocznie, a Ty nie będziesz miała zabezpieczenia?

Jako środek doraźny, złóż kawałek papieru toaletowego i włóż go w majtki, żeby wchłaniał krwawienie. Okres zazwyczaj rozpoczyna się od kilku kropli krwi, więc masz czas, żeby zorganizować odpowiednie zabezpieczenie.

A co jeśli okres zacznie się w szkole?

Jeśli okres rozpocznie się niespodziewanie, bez względu na to, gdzie jesteś, nie panikuj. W szkole, nauczyciele i szkolna pielęgniarka wiedzą, co się dzieje i mogą zapewnić Ci „awaryjne” środki higieniczne.

Kiedy miesiączka się wyreguluje, będziesz wiedzieć, kiedy możesz się spodziewać okresu, więc przygotujesz własny zapas środków ochronnych. Przechowuj je w zamykanej na zamek przegródce w torbie, lub w plecaku. Wiele dziewcząt nosi tampony Tampax Compak. Ze względu na ich dyskretny rozmiar, łatwo schować je w torebce i zmieścić w dłoni.

Menstruacja
Menstruacja
Pierwszy okres
Pierwszy okres
Podpaski
Podpaski

Powiązane artykuły

article
Jak wygląda pierwsza miesiączka i jak się do niej przygotować?
Czy jesteś gotowa na nadejście okresu?
/miesiaczka/pierwsza-miesiaczka/pierwsza-miesiaczka-jak-wyglada-jak-sie-przygotowac/
Czas czytania (2) min
undefined?w=1920
pl