Wkładki higieniczne - fakty i mity

0
Kobiece dłonie trzymają lekko skręconą cienką wkładkę higieniczną DiscreetKobiece dłonie trzymają lekko skręconą cienką wkładkę higieniczną Discreet

W ostatnim czasie w opinii publicznej pojawia się coraz więcej mitów związanych z używaniem przez kobiety wkładek higienicznych. Należy jasno rozprawić się z nimi i przedstawić naukowe fakty. Czy wkładki uczulają? Czy stosowanie ich zwiększa częstotliwość występowania infekcji intymnych? Sprawdźmy!

Spis treści:

1. Stosowanie wkładek higienicznych powoduje podrażnienie i alergie - MIT

2. Wkładki higieniczne bielone są za pomocą chloru - MIT

3. Używanie wkładek higienicznych zwiększa liczbę infekcji intymnych - MIT

4. Produkcja wkładek higienicznych podlega restrykyjnym kontrolom - FAKT

Z wkładek higienicznych korzysta bardzo duża grupa kobiet. Wiele z nich robi to codziennie, ponieważ daje im to poczucie świeżości, suchości i komfortu. Część sięga po nie zaś wtedy, kiedy spodziewają się miesiączki lub w sytuacji gdy zmagają się z nadmierną ilością wydzieliny z pochwy. Bez względu na to, czy z wkładek higienicznych korzysta się na co dzień czy w konkretnych sytuacjach, warto być świadomą, jakie są fakty związane z używaniem wkładek higienicznych i tym samym, nie ulegać powielanym mitom.

Stosowanie wkładek higienicznych powoduje podrażnienie i alergie - MIT

Artykuły higieniczne stosowane są przez kobiety od wielu lat. Zmieniła się jednak znacząco technologia produkcji, a także różnorodność dostępnych na rynku produktów. Obecnie dużo więcej uwagi przykładane jest do bezpieczeństwa stosowanych przez kobiety artykułów. W opinii publicznej pojawiają się głosy dotyczące wywoływania podrażnień i alergii przez wkładki higieniczne. Warto jednak wiedzieć, że w przypadku występowania skłonności alergicznych, podobne objawy mogą występować m.in. przy korzystaniu z zapachowego papieru toaletowego lub syntetycznej bielizny, a także pod wpływem nowego kosmetyku. Nie jest to w większości przypadków bezpośrednio związane z samą wkładką higieniczną. Jeśli kobieta chce korzystać z wkładek, ale ma tendencję do podrażnień, warto sięgać po te nieperfumowane i niebarwione produkty.

Wkładki higieniczne bielone są za pomocą chloru – MIT

„Wybielanie” jest ważnym etapem w procesie oczyszczania miazgi drzewnej do produkcji celulozy. Biel nie jest celem, ale jednym z rezultatów tego procesu. Dzisiaj pulpa drzewna jest oczyszczana metodami bez chloru elementarnego (ECF) lub całkowicie bez chloru (TCF). Obie metody, EFC i TFC, uznawane są za bezpieczne i wolne od dioksyn, co potwierdzają m.in. Amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków (FDA).

Używanie wkładek higienicznych zwiększa liczbę infekcji intymnych - MIT

Nie ma jednoznacznych badań naukowych, w wynikach których stwierdzono zwiększenie liczby infekcji intymnych czy dróg moczowych u kobiet stosujących wkładki higieniczne. Ryzyko to w teorii mogłoby być związane z wyższą temperaturą skóry oraz wilgotnością. Nie udowodniono jednak, aby regularne i codziennie stosowanie wkładek wpływało istotnie na zwiększenie częstości infekcji dróg rodnych¹. Poza tym, pamiętajmy, że wiele kobiet nie używa wkładek przewlekle, a jedynie w konkretnych sytuacjach. Najczęściej sięgają po nie w przypadku niewielkiego krwawienia miesiączkowego, nadmiernej potliwości czy obfitej wydzieliny pochwowej, która jest szczególnie uciążliwa np. w trakcie trwania ciąży. Jeśli kobieta zmaga się z problemem, jakim są nawracające infekcje intymne, , warto udać się do ginekologa, który wykona niezbędne badania czy posiewy oraz wdroży ewentualne leczenie. Jeśli pojawią się podejrzenia związane z przyczyną problemu w postaci wkładek higienicznych rozwiązaniem może być np. regularne zmienianie wkładki, co zapobiegnie namnażaniu się drobnoustrojów lub wybranie innego rodzaju artykułu.

Produkcja wkładek higienicznych podlega restrykcyjnym kontrolom - FAKT

Zgodnie z deklaracjami producentów, przy produkcji artykułów higienicznych obowiązują restrykcyjne przepisy mające na celu zapewnienie jak najwyższej jakości produktów oraz ich bezpieczeństwa podczas stosowania przez kobiety. Odpowiedzialni producenci mają w swoich szeregach naukowców nadzorujących jakość składników i produkcję na każdym etapie. Ponadto na rynku funkcjonują różnego rodzaju instytucje kontrolujące produkowany artykuł oraz jego parametry. Dzięki temu jakość dostępnych na rynku produktów jest z roku na rok coraz wyższa. Wszystko to ma na celu zapewnianie kobietom jak najbezpieczniejszych dla nich artykułów.

Artykuł napisany przez lek. Kingę Żebrowską

¹Farage M, Bramante M, Otaka Y, Sobel J. Do panty liners promote vulvovaginal candidiasis or urinary tract infections? A review of the scientific evidence. Eur J Obstet Gynecol Reprod Biol. 2007 May;132(1):8-19. doi: 10.1016/j.ejogrb.2006.11.015. Epub 2007 Jan 3. PMID: 17204360.

article
Wkładki higieniczne – fakty i mity I Discreet
W Discreet rozprawiamy się z mitami i przedstawiamy naukowe fakty dotyczące stosowania wkładek higienicznych.
/miedzy-nami-dziewczynami/wkladki-higieniczne-fakty-i-mity/
Czas czytania (5) min
pl