Wybór zawodu: profesjonalny kupiec mody

Wybór zawodu: profesjonalny kupiec mody

Na pierwszy rzut oka, zawód kupca mody wydaje się wymarzoną pracą każdej fashionistki! Częste wyjazdy służbowe do stolic mody na świecie, pokazy mody, imprezy i możliwość zakupu pięknych ubrań. Ale czy rzeczywistość jest tak efektowna? Przyjrzyjmy się temu bliżej.


Profesjonalny fashion buyer to ktoś, kto ma za zadanie śledzić najnowsze trendy w modzie i decydować, co będzie sprzedawane w sklepach w przyszłym sezonie. Mówimy tu o sklepach odzieżowych, które nie mają własnych linii produkcyjnych.


Aby mieć pewność, że kolekcja będzie cieszyła się dużym powodzeniem, kupcy mody muszą brać udział w prezentacjach i pokazach mody, przeglądać katalogi i lookbooki oraz uważnie śledzić główne trendy w modzie. Praca fashion buyer polega na przewidywaniu i podejmowanie decyzji, co będzie, a co nie będzie cieszyło się powodzeniem w tym sezonie. Nawet znani projektanci zwykle słuchają opinii dobrych kupców. W końcu jeśli kupcowi nie spodoba się ich kolekcja, marka poniesie straty.


Jedna firma może korzystać z usług całego zespołu kupców. Zadaniem jednej osoby może być kupowanie samej odzieży damskiej, podczas gdy ktoś inny koncentruje się na odzieży męskiej. Ktoś może być odpowiedzialny za bieliznę, a ktoś inny skupia się tylko na odzieży sportowej.

Oto kilka cech, które musi mieć kupiec mody:

  • Ma bezbłędne wyczucie smaku.

  • Rozumie branżę modową i ma wiedzę na temat wszystkich najnowszych trendów.

  • Rozumie technologię produkcji odzieży.

  • Ma podstawową wiedzę na temat ekonomii i zarządzania.

  • Jest mobilny i gotowy do częstych podróży służbowych. Wielu profesjonalnych kupców skarży się, że często muszą odwiedzić kilka pokazów mody w różnych zakątkach świata – i to w ciągu miesiąca.

  • Jest towarzyski i potrafi komunikować się z ludźmi. Częścią pracy kupca mody jest rozmowa i zapoznanie się z wieloma projektantami i dostawcami, a także uczestnictwo w imprezach branżowych.

  • Znajomość języków obcych, która przydaje się podczas podróży do innych krajów!

  • Ogólnie rzecz biorąc, trzeba dobrze wyglądać. Twój plan może obejmować pokaz mody jednego dnia, a kolejny nazajutrz już w innym kraju, bez czasu na spanie lub umycie włosów!

Zawód kupca mody, jak każdy wymaga dobrego wykształcenia i staranności. Świat mody jest wieloaspektowy i nie chodzi w nim tylko o ubrania! Masz obliczenia finansowe i dużą ilość danych do przetworzenia, która ostatecznie stanowi największą część roli.


I co myślisz? Nadal ciekawi Cię zawód kupiec?

Zostaw komentarz * Pole obowiązkowe
Klikając Prześlij, potwierdzam własnoręczne sporządzenie całości przesyłanej treści oraz akceptuję Regulamin.