Studia za granicą czyli jak dostać się na uczelnię w innym kraju

Studia za granicą czyli jak dostać się na uczelnię w innym kraju

Studia licencjackie lub magisterskie za granicą są niesamowitym doświadczeniem, które może otworzyć przed Tobą wiele drzwi.

Zastanawiasz się, czy warto studiować za granicą? Boisz się, że nie będziesz mogła sobie na to pozwolić, bo to zbyt drogie? Przemyśl to jeszcze!

Przy odpowiedniej motywacji i wytrwałości nie ma powodu, dla którego nie możesz tego zrobić! Najważniejsze, żeby wszystko zaplanować i pilnie pracować nad osiągnięciem celu.

Etap 0. Oceń sytuację

Pierwsza rzecz, która przychodzi do głowy, gdy zaczynasz myśleć o studiach za granicą: wszystko będzie w obcym języku. Nauka za granicą oznacza, że będziesz musiała słuchać wykładów, wykonywać zadania pisemne i porozumiewać się z wykładowcami oraz kolegami i koleżankami z grupy. Nawet w sklepie wszyscy będą mówić w innym języku niż ten, którym posługujesz się od dziecka. Zastanów się nad tym i zacznij się do tego przygotowywać z wyprzedzeniem. Poświęć czas na naukę języka. Jeśli nie znasz języka na takim poziomie, jaki jest Ci potrzebny, może warto poszukać korepetytora.

Etap 1. Wybierz dziedzinę

Musisz mieć jasną wizję tego, co chcesz studiować. Kim chciałabyś być, gdy dorośniesz? Gdzie chciałabyś pracować? Co lubisz zrobić? Najpierw zadaj sobie te pytania i znajdź na nie odpowiedzi.

Etap 2. Wybierz kraj

Poświęć kilka godzin na zorientowanie się, który kraj ma najlepsze wyniki w nauczaniu przedmiotów, które Cię interesują. Osobiste preferencje również odgrywają ważną rolę. Na przykład jeśli marzysz o podróży do Włoch, dlaczego nie połączyć przyjemnego z pożytecznym i wybrać się na studia zagraniczne do tego kraju?

Etap 3. Wybierz kilka uczelni

Przeczytaj, co ludzie mówią o różnych uczelniach i dowiedz się, ile kosztują tam studia. Czy są jakieś granty lub stypendia, o które można się ubiegać? Zrób listę tych, które najbardziej Ci się podobają. Skontaktuj się z biurem rekrutacji wybranych uczelni i zadaj pytania, które Ci się nasuną.Etap 4. Złóż wnioski o granty i stypendia

Uczelnie zawsze starają się przyciągnąć zdolnych studentów. Wiele z nich oferuje granty lub stypendia, które mogą pokryć część lub cały koszt nauki. Niektóre uczelnie zapewniają nawet bezpłatne zakwaterowanie. Upewnij się, że wiesz wszystko, co musisz wiedzieć, żeby złożyć podanie i prześlij je na czas. Co ważne na wielu uczelniach państwowych w Europie studia są bezpłatne nawet dla studentów zagranicznych.

Etap 5. Sprawdź, jakie są wymagania

Każda uczelnia ma własny zestaw wymagań dla studentów zagranicznych. Upewnij się, że znasz wszystkie z nich.
Etap 6. Zdaj egzamin językowy

Większość uczelni wymaga od swoich studentów dobrej znajomości języka angielskiego. Aby się nią wykazać, musisz zdać egzamin TOEFL. Wyniki tego testu są akceptowane przez uczelnie w ponad 150 krajach i są ważne przez 2 lata od przystąpienia do egzaminu.Etap 7. Złóż wszystkie dokumenty w terminie

Zadbaj, żeby wysłać wszystkie dokumenty wymagane przez uczelnię przed terminem zakończenia rekrutacji. Potem musisz już tylko cierpliwie (albo niezbyt cierpliwie) czekać na odpowiedź!
Chciałabyś studiować za granicą?

Zostaw komentarz * Pole obowiązkowe
Klikając Prześlij, potwierdzam własnoręczne sporządzenie całości przesyłanej treści oraz akceptuję Regulamin.