Pierwsza rozmowa o pracę - radzenie sobie ze stresem?

Pierwsza rozmowa o pracę - radzenie sobie ze stresem?

Jesteś zestresowana przed swoją pierwszą rozmowę o pracę? Nie martw się – pomożemy Ci się dobrze przygotować. Mamy dla Ciebie kilka cennych wskazówek.

Przed Tobą pierwsza rozmowa o pracę. Presja, żeby zrobić pozytywne pierwsze wrażenie spędza Ci sen z powiek? Czujesz się onieśmielona i brak Ci pewności siebie? Nie martw się – pomożemy Ci się dobrze przygotować. Mamy dla Ciebie kilka cennych wskazówek.
 
Pomyśl o tym, co chcesz robić. Zanim zaczniesz starać się o pracę, przygotuj listę swoich atutów, umiejętności i osiągnięć. Uwzględnij swoje wyniki w szkole, zajęcia dodatkowe, pracę, sporty, wolontariat, opiekę nad dziećmi i wszelkie inne aktywności, które pokażą kim jesteś. Twoje osiągnięcia nie muszą być spektakularne, żeby potwierdzić Twoje profesjonalne podejście, zdolności przywódcze, umiejętności komunikacyjne i entuzjazm.
 
Dowiedz się czegoś o pracy, o którą się starasz.
Przed rozmową, dokładnie przeczytaj zakres obowiązków. Pomyśl o swojej osobowości i cechach charakteru oraz o tym, w jaki sposób mogą być one użyteczne na wybranym przez Ciebie stanowisku. Zastanów się,“ dlaczego właśnie Ty powinnaś dostać tę pracę?”
 
Często pracodawcy obawiają się nastolatków, którzy ciągle spóźniają się do pracy, często nie przychodzą i nieustannie proszą o zmiany w harmonogramie, żeby dostosować go do innych zajęć. Zapewnij osobę, z którą będziesz rozmawiać, że masz zupełnie inne nastawienie i traktujesz swoje obowiązki poważnie. Bądź elastyczna, jeżeli chodzi o godziny pracy. Jeśli naprawdę chcesz dostać tę posadę, rozważ rezygnację z mniej ważnych zajęć.
 
Przećwicz rozmowę. Wraz z rodziną i przyjaciółmi zastanów się, o co możesz być zapytana w trakcie rozmowy, poszukaj też przykładowych pytań rekrutacyjnych w internecie. Pomyśl o odpowiedziach na każde z nich. Zwróć uwagę na język ciała. Stój prosto, z barkami lekko odciągniętymi do tyłu. Trzymaj głowę wysoko, ale bez przesady – zadzieranie nosa nie robi dobrego wrażenia. Bądź pogodna i uśmiechnięta. Patrz ludziom w oczy. Podając dłoń na przywitanie, zdecydowanie nią potrząśnij - przez dwie do trzech sekund. Spróbuj się nie wiercić. Kiedy siadasz, usiądź na całym krześle, opierając się o oparcie plecami.
 
Miej realistyczne oczekiwania odnośnie do pensji.Dowiedz się jakie jest aktualne najniższe wynagrodzenie i spodziewaj się, że właśnie tyle zostanie Ci zaproponowane na początek. Następnie, postaraj się udowodnić, że pracujesz lepiej niż osoby dostające minimalne wynagrodzenie. Bądź ostrożna - lepiej nie mieć wygórowanych wymagań dotyczących pensji, gdyż możesz przez to nie dostać pracy.
 
Nie spóźnij się na rozmowę.
Kiedy wejdziesz na rozmowę, nie siadaj, dopóki nie zostaniesz poproszona, żeby usiąść. Jeśli przyjdziesz z torebką, postaw ją obok krzesła. Wyłącz telefon komórkowy przed wejściem na rozmowę. Postaraj się być pewna siebie, uśmiechaj się i okazuj entuzjazm. Warto zadać też pytania na temat pracy, które wcześniej sobie przygotujesz. I nie bój się pokazać, jak bardzo Ci zależy na tej pracy. Po rozmowie możesz napisać krótki list z podziękowaniem, więc przed wyjściem poproś o wizytówkę, żeby znać dokładną nazwę stanowiska i wiedzieć jak napisać nazwisko osoby przeprowadzającej rozmowę.

Zostaw komentarz * Pole obowiązkowe
Klikając Prześlij, potwierdzam własnoręczne sporządzenie całości przesyłanej treści oraz akceptuję Regulamin.
  • Pokaż komentarze

stresior

fiooona 2017-06-27

do tej pory pamiętam swoją pierwszą rozmowę o pracę, nogi mi się trzęsły jak galareta, ręce miałam spocone i na pewno nie wypadlam profesjonalnie, niestety pracy nie dostałam a potem jeszcze byłam na kilkunastu rozmowach, na każdej to był stres, chłopak w końu mi kupil nervomix control bo widział jak się męczę, wzięłam przed rozmową, poszło mi dużo lepiej, czułam się pewniej choć z pracy nici ale jakoś pewności siebie dostalam i już szło mi coraz lepiej aż w końcu znalazłam fajną pracę

Czy warto iść na studia?

Wiele rzeczy może powstrzymywać Cię przed pójściem na studia. Nie daj się zniechęcić!

Dowiedz się wiecej

MyDziewczyny

Jak znaleźć pracę sezonową?

Zarabiaj pieniądze i ciesz się słońcem w sezonowej pracy, która pozwoli Ci na jedno i na drugie.

Dowiedz się wiecej

MyDziewczyny

Pięć obowiązkowych wskazówek dla kierowcy

Prowadzenie samochodu to wolność i podwożenie znajomych. Dowiedz się, jak prowadzić bezpiecznie.

Dowiedz się wiecej

MyDziewczyny

Nowy wizerunek na powrót do szkoły

Niewielkie zmiany w garderobie mogą zaprezentować Cię z zupełnie innej strony. Wypróbuj nasze wskazówki, jak wrócić do szkoły z nowym wizerunkiem.

Dowiedz się wiecej

MyDziewczyny

Ubranie do pracy: podstawy

Oto zabawny i funkcjonalny poradnik, jak się ubierać dla pracujących dziewczyn takich jak Ty.

Dowiedz się wiecej

MyDziewczyny