Jak dobrze wybrać uniwersytet i kierunek studiów?

Jak dobrze wybrać uniwersytet i kierunek studiów?

Zastanawiasz się jaki uniwersytet i kierunek studiów wybrać? Sprawdź czym powinnaś się kierować przy wyborze.

Studia
W kwestii wyboru uniwersytetu i kierunku studiów, Twoi rodzice mogą mieć zupełnie inne poglądy niż Ty. Chcą, żebyś wybrała szkołę, która Cię całkowicie nie interesuje? A może nie wyobrażają sobie, że nagle wyjedziesz sama do innego miasta?  

Nie martw się! Da się temu zaradzić. Najważniejsze jest osiągnięcie kompromisu. Uczciwie powiedz im, co czujesz, jakie są Twoje cele i wyjaśnij, dlaczego chcesz wybrać akurat tę uczelnię. Jeśli pokażesz rodzicom, że przemyślałaś swój wybór, dojdą do wniosku, iż jesteś już wystarczająco dojrzała, aby zacząć podejmować własne decyzje. Gdy będą naciskać na wybór tej samej uczelni, którą sami ukończyli - wyjaśnij, że być może spędzili tam wspaniałe lata, ale Tobie potrzebne są własne doświadczenia.

Martwi ich, że nie jesteś gotowa na mieszkanie poza domem? Zawsze możesz pójść na kompromis i na początek wybrać uniwersytet znajdujący się trochę bliżej rodzinnego miasta. W weekendy będziesz mogła odwiedzać rodziców, a jeśli okaże się, że dobrze sobie radzisz - będą mogli Ci zaufać i łatwiej zgodzą się na przeniesienie do innej szkoły.

Konflikt interesów
Twoi rodzice mogą również naciskać na wybór kierunku, który Cię zupełnie nie interesuje. Nie jest to wymarzona sytuacja, ale czy Ci się to podoba, czy nie – są w końcu częścią Twojego życia (zwłaszcza jeśli chodzi o kwestie finansowe) i mogą uważać, że mają prawo wywierać wpływ na Twoje decyzje. Również w tym przypadku kompromis ma kluczowe znaczenie. W końcu nie ma sytuacji bez wyjścia! Na pewno ucieszą się, jeśli chociaż weźmiesz pod uwagę więcej możliwości i złożysz papiery na kilka różnych kierunków. Wybierz część takich, które Tobie odpowiadają i kilka ekstra, na których zależy Twoim rodzicom. Zawsze możesz też zaproponować im, że na drugim roku zaczniesz studiować dodatkowy kierunek.

Na koniec otwarcie i uczciwie porozmawiaj z rodzicami. Wybór uniwersytetu to poważna decyzja, która będzie mieć wpływ na Twoje przyszłe życie zawodowe, więc najważniejsze jest to, żebyś interesowała się tym, co studiujesz. Nietrafione studia mogą się okazać stratą czasu i pieniędzy, a tego Twoi rodzice na pewno by nie chcieli.

Zostaw komentarz * Pole obowiązkowe
Klikając Prześlij, potwierdzam własnoręczne sporządzenie całości przesyłanej treści oraz akceptuję Regulamin.

Bądź najlepszą opiekunką dla dzieci w dzielnicy

Opieka nad dziećmi to jedna z najlepszych prac dla nastolatek. Dowiedz się, jak uszczęśliwić małych klientów.

Dowiedz się wiecej

MyDziewczyny

Jak się nie dać upałowi: poradnik, jak przetrwać lato

Od plaży po ogródek, czyli jak się chronić przez upałem, słońcem, insektami i zmienną pogodą.

Dowiedz się wiecej

MyDziewczyny

Pomysły na wakacje

Bądź bystrą podróżniczką, niezależnie od tego, gdzie spędzasz swoje wesołe nastoletnie wakacje.

Dowiedz się wiecej

MyDziewczyny

Jak dostać się do szkoły aktorskiej?

Marzysz aby zostać sławną aktorką? Z nami może Ci się udać. Pierwszy krok to szkoła aktorska. Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się gdzie najlepiej studiować.

Dowiedz się wiecej

MyDziewczyny

Co Twoje ubrania mogą o Tobie powiedzieć

Wszystkie dziewczyny mają pomysły na to, jak się modnie ubrać. Czy Twój styl odzwierciedla Twoją osobowość?

Dowiedz się wiecej

MyDziewczyny