Doświadczenie zawodowe poprzez networking

Doświadczenie zawodowe poprzez networking

Chcesz nabyć doświadczenie zawodowe (i zarobić pieniądze!), ale najpierw musisz znaleźć pracę. Dowiedz się, jak to zrobić.

Czy wiedziałaś o tym, że większość ofert pracy nie jest ogłaszana? W takim razie jak nastolatka, taka jak Ty, dostaje pracę, skoro ta praca jest ukryta? Poprzez networking! Słyszałaś kiedykolwiek to stwierdzenie: “nie liczy się, co wiesz, tylko kogo znasz”? To nie jest całkowicie prawdziwe. To, co wiesz jest bardzo ważne, ale nie szkodzi mieć przyjaciół, którzy pomogą Ci poznać innych ludzi i być w odpowiednim miejscu o odpowiedniej porze.


Networking polega na rozmawianiu z ludźmi o możliwościach pracy i pomysłach, jak zdobyć doświadczenie. Oczywiście rozmowa z osobą nieznajomą, szczególnie z profesjonalistą, może być onieśmielająca. Niektórzy dorośli też mają z tym problem! Ale jeśli rozmawiasz z ludźmi, którzy dużo wiedzą na temat, który Cię interesuje, uczysz się więcej o tym, co Cię pasjonuje oraz dowiadujesz się, jak możesz przekuć swoje zainteresowanie w szansę zarabiania pieniędzy. Oto kilka wskazówek dotyczących networkingu pośród nastolatków.

  1. Jeżeli szukasz pracy dorywczej, takiej jak opieka nad dziećmi, korepetycje czy wyprowadzanie psów na spacer, rozmawiaj ze wszystkimi, których znasz. Poinformowanie rodziny i przyjaciół, że jesteś dostępna to wspaniały pierwszy krok. Pomyśl wcześniej nad stawką oraz dostępnością, żebyś nie musiała zastanawiać się nad tym, gdy ktoś o to zapyta.
  2. Zanim rozpoczniesz networking, zdobywaj tyle informacji, ile tylko możesz – czytaj wiadomości lub surfuj po Internecie.
  3. Gdy będziesz z kimś rozmawiać bądź przyjacielska, otwarta i grzeczna. Gdy ktoś poprosi o spotkanie – zgódź się. To oni wyświadczają Ci przysługę, a nie na odwrót.
  4. Zanim do kogoś zadzwonisz lub spotkasz się, pomyśl, jaki jest cel tej rozmowy. Szczegóły dotyczące firmy lub pracy? Imiona i nazwiska osób, z którymi możesz się skontaktować? Przyjdź przygotowana, z pytaniami w zanadrzu i zapisuj rady dotyczące Twojej przyszłej kariery, jaką mają Ci do zaoferowania.
  5. Gdy kontaktujesz się z kimś, by uzyskać informacje – słuchaj dużo, odzywaj się mało.
  6. Na koniec spotkania przedyskutuj następne kroki – uzupełniający kontakt ze współpracownikiem koleżanki, sięgnięcie do literatury fachowej lub wysłanie CV do odpowiedniej osoby.
  7. Pozostawaj w kontakcie i cały czas rozwijaj sieć przyjaciół i znajomych oraz kontaktów biznesowych, a w przyszłości możesz przekonać się, że znalezienie pracy jest prostsze niż Ci się wydaje!

Wykonujesz swoją wymarzoną pracę? Jak to osiągnęłaś?

Zostaw komentarz * Pole obowiązkowe
Klikając Prześlij, potwierdzam własnoręczne sporządzenie całości przesyłanej treści oraz akceptuję Regulamin.

Powody, dla których potrzebujemy hobby

Wypełnij swój czas czymś, co naprawdę może zmienić Twoje życie.

Dowiedz się wiecej

MyDziewczyny

Bon voyage! Pięć powodów, dla których warto studiować za granicą

Myślisz o spędzeniu semestru na studiach za granicą? Oto dlaczego powinnaś to zrobić!

Dowiedz się wiecej

MyDziewczyny

Jak zwiększyć pewność siebie?

Jesteś w dołku? Poczujesz się o niebo lepiej, gdy wypróbujesz nasze sposoby na zwiększenie pewności siebie.

Dowiedz się wiecej

MyDziewczyny

Co Twoje ubrania mogą o Tobie powiedzieć

Wszystkie dziewczyny mają pomysły na to, jak się modnie ubrać. Czy Twój styl odzwierciedla Twoją osobowość?

Dowiedz się wiecej

MyDziewczyny