Jak się zachować w miejscu publicznym?

Jak się zachować w miejscu publicznym?

Znajomość podstawowych zasad etykiety pomoże Ci w życiu! Te proste zasady określające, jak zachować się w towarzystwie, pomogą Ci wywrzeć dobre wrażenie na innych. Postępuj zgodnie z radami naszych ekspertów, a staniesz się mistrzynią etykiety!
Etykieta to zbiór zasad postępowania w miejscach publicznych. Zasady etykiety są szczególnie ważne, gdy jesteś wśród nieznajomych.

Pierwsze wrażenia

Jak mówią, nie ma drugiej szansy na zrobienie pierwszego wrażenia. Dlatego jeśli wybierasz się na publiczne wydarzenie, wybierz ubranie odpowiednie do okazji. I nie chodzi tutaj o ubranie dostosowane do warunków pogodowych. Wybierając strój, pamiętaj, gdzie i z kim się wybierasz. Odpowiednio dobierz strój do teatru czy na inne wydarzenie. To prawda, że ​​obecnie zasady etykiety są dużo bardziej swobodne niż kiedyś. Na przykład, nie ma potrzeby eleganckiego ubierania się do kina. Ale jeśli wybierasz się do drogiej restauracji lub opery, upewnij się, że Twój strój spełnia bardziej surowe zasady: mężczyźni zwykle zakładają garnitury, a kobiety – wieczorowe suknie.


Gdzie możesz poprawić wygląd?

To niegrzeczne czesać włosy i wycierać nos przy wszystkich, niezależnie od tego, czy jesteś na ulicy, w środku transportu publicznego, w teatrze, sali koncertowej czy restauracji. Po to właśnie są łazienki. W łazience można też dyskretnie użyć wykałaczki do usunięcia resztek jedzenia z zębów. Pod żadnym pozorem nie rób tego przy stole, nawet jeśli jesz sama! Ta zasada dotyczy również perfum, ponieważ najlepiej użyć ich przed wyjściem z domu. Jeśli uważasz, że zapach nie jest już wyczuwalny i chcesz znowu się wyperfumować, zrób to w łazience. Należy jednak pamiętać, że inni ludzie mogą nie tolerować silnych zapachów. Zwróć uwagę na swoich towarzyszy, aby upewnić się, że dobrze się czują.


Jak być dobrym widzem?

Punktualność jest bardzo ważna. Jeśli wybierasz się do teatru albo na koncert lub planujesz obejrzeć film z przyjaciółmi, przyjdź odpowiednio wcześnie. W przeciwnym razie będziesz musiała dotrzeć na swoje miejsce po ciemku. To może przeszkadzać ludziom na widowni, którzy byli tam na czas, i być przejawem braku szacunku dla artystów. A w niektórych teatrach i salach koncertowych możesz nie zostać wpuszczona po trzecim dzwonku, nawet jeśli masz bilet. Tego rodzaju zasady zachowania w teatrze są zazwyczaj umieszczone na bilecie. Niedopuszczalne jest także spóźnienie na spotkanie z przyjaciółmi. Dlatego naucz się szacować, ile czasu potrzebujesz, a jeśli masz opóźnienie, pamiętaj, żeby powiadomić osoby, które na Ciebie czekają.


Jak zachować się w teatrze?

Nawet jeśli jesteś błyskotliwą duszą towarzystwa, która uwielbia komentować wszystko, co widzi, takie zachowanie na widowni może stać się źródłem negatywnych komentarzy. W końcu nie siedzisz w domu przed telewizorem. Rozmowa może przeszkadzać innym w odbiorze spektaklu. Jeśli po prostu nie możesz się doczekać, aby podzielić się jakąś myślą, szepnij ją do ucha osobie siedzącej obok. A co zrobić, jeśli jakaś gaduła uniemożliwia Ci oglądanie spektaklu? Nie jest uprzejme komentowanie zachowań innych osób w miejscach publicznych. W większości teatrów i sal koncertowych personel jest po to, aby ludzie przestrzegali zasad. Jeśli jednak ktoś zachowuje się niezgodnie z zasadami, nie musisz tego tolerować. Spójrz w kierunku tej osoby. A jeśli to nie pomoże, grzecznie poproś o ciszę. Przy okazji pamiętaj, aby nigdy nie odbierać telefonu podczas koncertu ani występu. Twoi znajomi z portali społecznościowych mogą spokojnie poczekać do antraktu. W końcu nie bez powodu zawsze prosi się ludzi o wyłączenie telefonów przed rozpoczęciem koncertu.


Czy mogę nagrać film na pamiątkę?

Są chwile, które chcesz uchwycić i uwiecznić na zdjęciu, filmie lub nagraniu dźwiękowym. Jeśli jest niezgodne z zasadami teatru, zostanie to ogłoszone przed spektaklem. Jeśli złamiesz zasady, możesz zostać wyproszona z teatru. Możliwe, że również Twój sprzęt nagrywający zostanie skonfiskowany. Zwykle zasady te nie obowiązują już w momencie, gdy aktorzy wychodzą ukłonić się na zakończenie spektaklu. A jeśli się spóźniłaś i nie słyszałaś komunikatu? Rozejrzyj się i zobacz, jak zachowuje się publiczność. Jeśli widzisz tylko jedną osobę z profesjonalną kamerą wideo, najprawdopodobniej jest to ktoś, kto został zaproszony do nagrania programu.


Co powinnaś zrobić, jeśli zgłodniejesz?

Większość dźwięków peryferyjnych (głośne kichanie, wydmuchiwanie nosa, kaszel, dźwięk suwaków w ubraniach, szelest papierków) odciąga uwagę ludzi od występu na scenie. Dlatego jeśli koncert nie odbywa się w klubie lub restauracji, będziesz musiała zaczekać na przerwę, aby przejść do bufetu. W holu można wypić kawę lub zjeść cukierka. Jednak guma do żucia jest niemile widziana.


Co jeśli muszę wyjść?

Nawet jeśli nie podoba ci się występ lub koncert, nie możesz po prostu wstać i wyjść w trakcie. Będzie to przeszkadzać reszcie publiczności i pokazywać brak szacunku dla artystów. Zaczekaj na przerwę. Wyjątkiem od reguły jest sytuacja, w której wydarzy się coś drastycznego. Na przykład jeśli źle się poczujesz (lub ktoś z Twoich współtowarzyszy zachoruje) albo nagle musisz wyjść, bo ktoś z rodziny lub przyjaciół pilnie potrzebuje Twojej pomocy. Pamiętaj, aby przeprosić ludzi, którym będziesz przeszkadzać w drodze do wyjścia, i wyjdź tak cicho i dyskretnie, jak to możliwe.


Jak sądzisz? Czy trudno jest przestrzegać zasad etykiety w miejscach publicznych?

Zostaw komentarz * Pole obowiązkowe
Klikając Prześlij, potwierdzam własnoręczne sporządzenie całości przesyłanej treści oraz akceptuję Regulamin.