Dziewczyny i sport: dlaczego tak wiele nastolatek rezygnuje ze sportu?

Dziewczyny i sport: dlaczego tak wiele nastolatek rezygnuje ze sportu?

W końcu jesteś nastolatką. To wyjątkowy czas w Twoim życiu. Bardzo możliwe, że w tej chwili nic nie wydaje Ci się stabilne czy szczególnie trwałe. Jeśli czujesz się zagubiona, bo trudno Ci rozpoznać w lustrze, siebie samą - uwierz nam, nie jesteś sama.

Miliony dziewczyn w Twoim wieku na całym świecie przeżywają to samo. Gdybyś porozmawiała sobie szczerze z którąś z nich, opowiedziałaby Ci o wielu zmianach w swoim życiu, począwszy od zmian zachodzących w jej ciele, a kończąc na relacjach z dorosłymi i rówieśnikami.

Powiedziałaby Ci również, że zmienia się także sposób, w jaki postrzega samą siebie, i przyznałaby, że często bardzo krytycznie ocenia własne umiejętności. Być może posunęłaby się nawet do tego, by Ci powiedzieć, że przestała lubić lub rozumieć siebie. Brzmi znajomo?


Badania wykazują, że gdy dziewczęta osiągają wiek nastoletni, wiele z nich porzuca uprawianie sportu, lekcje tańca i inne form aktywności fizycznej. W większości przypadków nie ma to nic wspólnego z lenistwem, brakiem chęci do kontynuowania czy większym obciążeniem obowiązkami szkolnymi. Ma to natomiast ścisły związek z opiniami innych ludzi.

Niestety, w obecnym okresie życia jesteś najbardziej wrażliwa na presje społeczne. W końcu Twoja opinia o samej sobie dopiero się krystalizuje i możesz brać do siebie to, co inni ludzie o Tobie mówią. Z biegiem czasu opinie innych osób zaczną mieć dla Ciebie mniejsze znaczenie. Jednak na początku możesz opierać się na tych „opiniach”, aby dowiedzieć się więcej na swój własny temat. Czasami nawet dorośli nie pomagają w tych sprawach. Próbują Ci pomóc, ale może nie w taki sposób, który Ci odpowiada.

Być może trener, który nazwał cię leniem, chciał tylko zmotywować Cię do większego wysiłku? To smutne, że dorośli nie zawsze zdają sobie sprawę, że to, co mówią, zwłaszcza w obecności innych, może Cię zniechęcić, zamiast zachęcić do większego zaangażowania. A co by było, gdyby dziewczyny z Twojej drużyny dziwnie na Ciebie patrzyły i żartowały sobie z Ciebie? Czy miałabyś odwagę i siłę, żeby zignorować ich słowa i dalej dążyć do swoich celów? Jeśli masz wątpliwości lub jeśli chcesz się poddać, kampania #jakdziewczyna została stworzona właśnie dla Ciebie!


Celem tej kampanii jest inspirowanie dziewcząt rozważających rezygnację z uprawiania sportu. #jakdziewczyna przywróci Ci pewność siebie! Przypomni Ci, jak bardzo lubisz sport, dlaczego warto uprawiać sport, i że w sporcie chodzi o wolność dążenia do własnych celów.

Dlaczego powinniśmy uprawiać sport? Sport (i inne formy aktywności fizycznej) pomaga osiągnąć prawdziwe i namacalne rezultaty. Wczoraj ledwie mogłaś stanąć na łyżwach. Dzisiaj udało Ci się objechać całe lodowisko. Wczoraj dałaś radę zrobić tylko 10 pompek. Dzisiaj zrobiłaś 12. Pozwól, żeby sport Cię wciągnął i zainspirował! Nie ma znaczenia, jakie masz cele. Bez względu na to, czy trenujesz do Olimpiady, czy po prostu idziesz na spacer, sport staje się niewyczerpanym źródłem maleńkich zwycięstw. Nauczy cię wielu lekcji, które przydadzą Ci się w trudnych momentach życia. Będziesz też dużo lepiej znosić przypadkowe uwagi.

W końcu osiągnęłaś już swoje najważniejsze zwycięstwo: wygrałaś walkę z samą sobą.

Zostaw komentarz * Pole obowiązkowe
Klikając Prześlij, potwierdzam własnoręczne sporządzenie całości przesyłanej treści oraz akceptuję Regulamin.