Jak wybrać zawód?

Jak wybrać zawód?

Czy nie byłoby wspaniale, gdyby Twoja praca była źródłem dobrego dochodu i sprawiała Ci radość? Jak zdecydować, kim zostać w przyszłości? Jeśli nie chcesz, żeby praca była dla Ciebie ciężarem, zacznij myśleć o tym, co chcesz robić do końca życia. Aby to ustalić, musisz odpowiedzieć na trzy pytania.

1. Czego chcę?

Odpowiedź na to pierwsze pytanie pomoże ci określić ogólny kierunek, w którym powinnaś pójść. Weź pustą kartkę papieru i zanotuj jak najwięcej czynności, które lubisz. Uwzględnij swoje ulubione przedmioty w szkole oraz swoje hobby i pasje. Pomyśl o swoich idolach, krewnych i bliskich znajomych. Czym zajmują się zawodowo? Czy chciałabyś robić to samo? Pomocna może być informacja, że wszystkie zawody można podzielić na kilka kategorii: praca z ludźmi (dziećmi lub dorosłymi), praca z techniką (od komputerów osobistych po maszyny przemysłowe), praca z danymi (liczby, tekst i informacje) oraz praca z obrazami (twórcze zawody). Być może już zdecydowałaś, że chcesz zajmować się techniką lub liczbami. A może nie potrafisz sobie wyobrazić dnia bez ciągłego kontaktu z ludźmi. Praca w biurze przez 5 dni w tygodniu może wydawać się nudna, a podróżowanie – ciekawe. W końcu co może być lepszego niż odwiedzanie nowych miejsc i poznawanie nowych ludzi przez cały czas?

2. Co mogę robić?

Teraz, kiedy już wiesz, czego chcesz, nadszedł czas, aby zastanowić się, co jest możliwe, a co nie. Wiele zawodów ma zestaw wymagań lub ograniczeń. Na przykład trudno byłoby Ci pracować jako weterynarz, jeśli masz alergię na zwierzęta. Równie trudno byłoby zostać spikerem, prezenterem telewizyjnym albo radiowym, jeśli masz cichy głos, śmiertelnie boisz się wystąpień publicznych i nie potrafisz improwizować. Jeśli dobrze rysujesz i jesteś kreatywna, warto zastanowić się nad zawodem projektanta. A jeśli kochasz dzieci, możesz zostać nauczycielką. Uważnie przeanalizuj swoje mocne i słabe strony. Nie denerwuj się, jeśli okaże się, że niektóre możliwości po prostu nie są dla Ciebie.

3. Poszukaj zawodu, na który jest duże zapotrzebowanie

Jaki zawód wybrać? Twoja praca powinna być nie tylko przyjemna i ciekawa, ale też zapewnić Ci stabilne źródło dochodów, które pozwoliłoby Ci realizować inne cele i marzenia. Jeszcze lepiej, jeśli znajdziesz zawód, na który jest duże zapotrzebowanie tam, gdzie mieszkasz.

Dzięki temu dowiesz się więcej o tym, jak rozwija się interesująca Cię dziedzina. Znalazłaś odpowiedzi na wszystkie pytania, ale dalej nie jesteś pewna swojego wyboru? Czas przejść od teorii do praktyki! Zapisz się na jakieś zajęcia lub znajdź klub, w którym można robić coś związanego z wybranym przez Ciebie wyborem. Rozmawiaj z rodzicami, nauczycielami i przyjaciółmi. Założę się, że znasz przynajmniej jedną osobę, która pracuje w zawodzie, nad którym się zastanawiasz. Taka osoba może Ci pokazać i opowiedzieć dużo więcej o swojej pracy.


Upewnij się, że nie tracisz z oczu tego, co chcesz, co możesz robić i czego potrzebujesz; szukaj ludzi i zajęć, które pomogą Ci osiągnąć cel.Czy wiesz już, jaka jest Twoja wymarzona praca? Wiesz, jakie studia wybrać?

Zostaw komentarz * Pole obowiązkowe
Klikając Prześlij, potwierdzam własnoręczne sporządzenie całości przesyłanej treści oraz akceptuję Regulamin.