Etykieta w sieci

Etykieta w sieci

Uważaj, by media społecznościowe nie siały spustoszenia wśród Twoich przyjaciół i nie zniszczyły Twojej reputacji.

Czasami łatwiej jest dać upust swoim emocjom w sieci niż powiedzieć komuś prosto w twarz, co czujesz. Myślisz o napisaniu komuś czegoś, czego nigdy nie powiedziałabyś na głos? Lepiej przyhamuj! Weź głęboki oddech. Pomyśl, zanim coś napiszesz lub wyślesz esemesa:

 • Odczekaj pięć minut.
  Zanim wyślesz wiadomość, zdejmij palec z guzika z napisem „wyślij” i zajmij się czymś innym przez pięć minut. W tym czasie może uda Ci się ochłonąć i będziesz zadowolona, że poczekałaś.
 • Zadaj sobie kilka pytań.
  Czasami chwila refleksji może ukierunkować Cię na dobrą odpowiedź. Zadaj sobie pytania: Czy byłabym zażenowana, gdyby wszyscy moi przyjaciele zobaczyli to i przeczytali? Czy byłabym zawstydzona, gdyby przeczytała lub zobaczyła to moja mama? To właśnie może się zdarzyć, gdy to, co napiszesz trafi w niepowołane ręce! Jakaś wiadomość o flirciarskim i zabawnym podtekście, lub coś złośliwego i okropnego wysłane w przypływie chwili będzie dostępne dla rekruterów na uczelniach, nauczycieli, trenerów, rodziców, przyjaciół, wrogów i nieznajomych – nawet gdy już to usuniesz!
 • Chroń swoją prywatność
  Nic nie jest całkowicie prywatne. Istnieją setki dowodów na to, że wiadomości i obrazy krążą z rąk do rąk, nawet wtedy, gdy wydaje Ci się, że to przecież niemożliwe. Każda wiadomość zostawia po sobie ślad i nigdy tak naprawdę nie znika.
 • Nic nie mów (milczenie jest złotem).
  Ktoś napisał o Tobie coś niemiłego? Czy ktoś zmusza Cię, byś odpowiedziała na bardzo osobiste pytanie? Czasami najlepszą odpowiedzią jest brak odpowiedzi. Milczenie samo w sobie jest znaczące! Pokazuje, że masz klasę i nie masz ani czasu ani energii, żeby zniżać się do tak niskiego poziomu. Może również oznaczać, że szanujesz swoją prywatność, a to co jest prywatne – pozostaje prywatne.
 • Powiedz coś miłego.
  Ludzie lubią osoby, które mają pozytywną energię. Mów miłe rzeczy, a kiedy chcesz powiedzieć „nie”, powiedz to w uprzejmy sposób. Wtedy na pewno będziesz dostawała więcej esemesów i postów - i pojawi się więcej znajomych!
 • Stawiaj sprawę jasno.
  Twoje intencje nie zawsze są jasne dla wszystkich. Pamiętaj, że dla Twoich znajomych odczytanie Twoich intencji może być trudne. Może chciałaś powiedzieć komplement, ale w esemesie, poście lub wiadomości wysłanej przez Internet mogą tego nie odczytać we właściwy sposób. Zawsze upewnij się, że Twoje słowa są czytelne. Błędy w komunikacji mogą zniszczyć Twoje przyjaźnie i Twoją reputację.

Pominęliśmy jakąś ważną zasadę dotyczącą komunikowania się poprzez media społecznościowe? Powiedz nam o tym!

Zostaw komentarz * Pole obowiązkowe
Klikając Prześlij, potwierdzam własnoręczne sporządzenie całości przesyłanej treści oraz akceptuję Regulamin.

Powiernik sekretów

My dziewczyny - nastolatki często mamy problem z odpowiednim doborem znajomych. O matko i córko radzą, kogo warto obdarzyć naszym zaufaniem, skoro tak często się zawodzimy.

Dowiedz się wiecej

Poznaj gwiazdy Internetu, które dla nas piszą!

Od sekretu do randki

Rozmowa z przyjaciółką może zdziałać cuda. Zobacz jak Andziaks poznała swoją miłość!

Dowiedz się wiecej

Poznaj gwiazdy Internetu, które dla nas piszą!

Życie (nie) w centrum uwagi

Zawsze chętniej obserwowała, niż pragnęła bycia w centrum uwagi. Przeczytaj z kim Ola Szepczyńska dzieliła się swoimi przemyśleniami podczas dorastania.

Dowiedz się wiecej

Poznaj gwiazdy Internetu, które dla nas piszą!

Co Twoje ubrania mogą o Tobie powiedzieć

Wszystkie dziewczyny mają pomysły na to, jak się modnie ubrać. Czy Twój styl odzwierciedla Twoją osobowość?

Dowiedz się wiecej

MyDziewczyny

Krocz dumnie w swoim kostiumie kąpielowym

Założenie kostiumu kąpielowego może być stresujące. Oto kilka podpowiedzi jak dobrze się w nim czuć.

Dowiedz się wiecej

MyDziewczyny