Etykieta w sieci

Etykieta w sieci

Uważaj, by media społecznościowe nie siały spustoszenia wśród Twoich przyjaciół i nie zniszczyły Twojej reputacji.

Czasami łatwiej jest dać upust swoim emocjom w sieci niż powiedzieć komuś prosto w twarz, co czujesz. Myślisz o napisaniu komuś czegoś, czego nigdy nie powiedziałabyś na głos? Lepiej przyhamuj! Weź głęboki oddech. Pomyśl, zanim coś napiszesz lub wyślesz esemesa:

 • Odczekaj pięć minut.
  Zanim wyślesz wiadomość, zdejmij palec z guzika z napisem „wyślij” i zajmij się czymś innym przez pięć minut. W tym czasie może uda Ci się ochłonąć i będziesz zadowolona, że poczekałaś.
 • Zadaj sobie kilka pytań.
  Czasami chwila refleksji może ukierunkować Cię na dobrą odpowiedź. Zadaj sobie pytania: Czy byłabym zażenowana, gdyby wszyscy moi przyjaciele zobaczyli to i przeczytali? Czy byłabym zawstydzona, gdyby przeczytała lub zobaczyła to moja mama? To właśnie może się zdarzyć, gdy to, co napiszesz trafi w niepowołane ręce! Jakaś wiadomość o flirciarskim i zabawnym podtekście, lub coś złośliwego i okropnego wysłane w przypływie chwili będzie dostępne dla rekruterów na uczelniach, nauczycieli, trenerów, rodziców, przyjaciół, wrogów i nieznajomych – nawet gdy już to usuniesz!
 • Chroń swoją prywatność
  Nic nie jest całkowicie prywatne. Istnieją setki dowodów na to, że wiadomości i obrazy krążą z rąk do rąk, nawet wtedy, gdy wydaje Ci się, że to przecież niemożliwe. Każda wiadomość zostawia po sobie ślad i nigdy tak naprawdę nie znika.
 • Nic nie mów (milczenie jest złotem).
  Ktoś napisał o Tobie coś niemiłego? Czy ktoś zmusza Cię, byś odpowiedziała na bardzo osobiste pytanie? Czasami najlepszą odpowiedzią jest brak odpowiedzi. Milczenie samo w sobie jest znaczące! Pokazuje, że masz klasę i nie masz ani czasu ani energii, żeby zniżać się do tak niskiego poziomu. Może również oznaczać, że szanujesz swoją prywatność, a to co jest prywatne – pozostaje prywatne.
 • Powiedz coś miłego.
  Ludzie lubią osoby, które mają pozytywną energię. Mów miłe rzeczy, a kiedy chcesz powiedzieć „nie”, powiedz to w uprzejmy sposób. Wtedy na pewno będziesz dostawała więcej esemesów i postów - i pojawi się więcej znajomych!
 • Stawiaj sprawę jasno.
  Twoje intencje nie zawsze są jasne dla wszystkich. Pamiętaj, że dla Twoich znajomych odczytanie Twoich intencji może być trudne. Może chciałaś powiedzieć komplement, ale w esemesie, poście lub wiadomości wysłanej przez Internet mogą tego nie odczytać we właściwy sposób. Zawsze upewnij się, że Twoje słowa są czytelne. Błędy w komunikacji mogą zniszczyć Twoje przyjaźnie i Twoją reputację.

Pominęliśmy jakąś ważną zasadę dotyczącą komunikowania się poprzez media społecznościowe? Powiedz nam o tym!

Zostaw komentarz * Pole obowiązkowe
Klikając Prześlij, potwierdzam własnoręczne sporządzenie całości przesyłanej treści oraz akceptuję Regulamin.

Powiernik sekretów

My dziewczyny - nastolatki często mamy problem z odpowiednim doborem znajomych. O matko i córko radzą, kogo warto obdarzyć naszym zaufaniem, skoro tak często się zawodzimy.

Dowiedz się wiecej

Poznaj gwiazdy Internetu, które dla nas piszą!

Od sekretu do randki

Rozmowa z przyjaciółką może zdziałać cuda. Zobacz jak Andziaks poznała swoją miłość!

Dowiedz się wiecej

Poznaj gwiazdy Internetu, które dla nas piszą!

Życie (nie) w centrum uwagi

Zawsze chętniej obserwowała, niż pragnęła bycia w centrum uwagi. Przeczytaj z kim Ola Szepczyńska dzieliła się swoimi przemyśleniami podczas dorastania.

Dowiedz się wiecej

Poznaj gwiazdy Internetu, które dla nas piszą!

Co Twoje ubrania mogą o Tobie powiedzieć

Wszystkie dziewczyny mają pomysły na to, jak się modnie ubrać. Czy Twój styl odzwierciedla Twoją osobowość?

Dowiedz się wiecej

MyDziewczyny

Jak zrobić kule do kąpieli?

Kąpiele są najlepsze, prawda? Z naszym przepisem na własnoręcznie zrobione kulki do kąpieli będziesz pachnieć przez wiele tygodni.

Dowiedz się wiecej

MyDziewczyny