Uważaj, by media społecznościowe nie siały spustoszenia wśród Twoich przyjaciół i nie zniszczyły Twojej reputacji.
Czasami łatwiej jest dać upust swoim emocjom w sieci niż powiedzieć komuś prosto w twarz, co czujesz. Myślisz o napisaniu komuś czegoś, czego nigdy nie powiedziałabyś na głos? Lepiej przyhamuj! Weź głęboki oddech. Pomyśl, zanim coś napiszesz lub wyślesz esemesa:
- Odczekaj pięć minut.
Zanim wyślesz wiadomość, zdejmij palec z guzika z napisem „wyślij” i zajmij się czymś innym przez pięć minut. W tym czasie może uda Ci się ochłonąć i będziesz zadowolona, że poczekałaś.
- Zadaj sobie kilka pytań.
Czasami chwila refleksji może ukierunkować Cię na dobrą odpowiedź. Zadaj sobie pytania: Czy byłabym zażenowana, gdyby wszyscy moi przyjaciele zobaczyli to i przeczytali? Czy byłabym zawstydzona, gdyby przeczytała lub zobaczyła to moja mama? To właśnie może się zdarzyć, gdy to, co napiszesz trafi w niepowołane ręce! Jakaś wiadomość o flirciarskim i zabawnym podtekście, lub coś złośliwego i okropnego wysłane w przypływie chwili będzie dostępne dla rekruterów na uczelniach, nauczycieli, trenerów, rodziców, przyjaciół, wrogów i nieznajomych – nawet gdy już to usuniesz!
- Chroń swoją prywatność
Nic nie jest całkowicie prywatne. Istnieją setki dowodów na to, że wiadomości i obrazy krążą z rąk do rąk, nawet wtedy, gdy wydaje Ci się, że to przecież niemożliwe. Każda wiadomość zostawia po sobie ślad i nigdy tak naprawdę nie znika.
- Nic nie mów (milczenie jest złotem).
Ktoś napisał o Tobie coś niemiłego? Czy ktoś zmusza Cię, byś odpowiedziała na bardzo osobiste pytanie? Czasami najlepszą odpowiedzią jest brak odpowiedzi. Milczenie samo w sobie jest znaczące! Pokazuje, że masz klasę i nie masz ani czasu ani energii, żeby zniżać się do tak niskiego poziomu. Może również oznaczać, że szanujesz swoją prywatność, a to co jest prywatne – pozostaje prywatne.
- Powiedz coś miłego.
Ludzie lubią osoby, które mają pozytywną energię. Mów miłe rzeczy, a kiedy chcesz powiedzieć „nie”, powiedz to w uprzejmy sposób. Wtedy na pewno będziesz dostawała więcej esemesów i postów - i pojawi się więcej znajomych!
- Stawiaj sprawę jasno.
Twoje intencje nie zawsze są jasne dla wszystkich. Pamiętaj, że dla Twoich znajomych odczytanie Twoich intencji może być trudne. Może chciałaś powiedzieć komplement, ale w esemesie, poście lub wiadomości wysłanej przez Internet mogą tego nie odczytać we właściwy sposób. Zawsze upewnij się, że Twoje słowa są czytelne. Błędy w komunikacji mogą zniszczyć Twoje przyjaźnie i Twoją reputację.
Pominęliśmy jakąś ważną zasadę dotyczącą komunikowania się poprzez media społecznościowe? Powiedz nam o tym!