Jak przebaczyć przyjaciółce

Jak przebaczyć przyjaciółce

Wbiła Ci nóż w plecy? Odpuść sobie! Oto jak i dlaczego powinnaś jej przebaczyć.


Oto wspaniała lekcja na całe życie: nie chowaj urazy. Naucz się przebaczać. Czym jest to uczucie, którego tak trudno się nauczyć? Przebaczenie definiuje się jako uznanie faktu, że doznałaś krzywdy, zwalczenie uczucia rozgoryczenia, a przy tym odczuwanie współczucia dla osoby, która Cię skrzywdziła i może nawet - w pewnym sensie - zaakceptowanie jej. Chęć wykorzystania bólu i gniewu do podsycania w sobie pragnienia zemsty jest zupełnie naturalna. Dlaczego więc powinniśmy nauczyć się przebaczać komuś, kto nam zaszkodził?

Kogo tak naprawdę dotykają negatywne emocje

Nie chcemy, żebyś porzuciła gniew wobec osób, które Cię skrzywdziły. Badania wykazały, że negatywne emocje mają wpływ na to, jak reaguje nasze ciało i wiemy, że dziewczyny nie potrzebują dodatkowych sytuacji stresujących. Inne badania dowiodły, że ludzie, którzy potrafią przebaczyć lepiej się ze sobą czują. Ci, którzy pielęgnują poczucie zdrady, podsycają w ten sposób swój gniew. Cena za to jest wysoka – osoba, która została pokrzywdzona doświadcza poczucia moralnej wyższości. A niebezpiecznie jest myśleć, że jesteśmy lepsi od innych!

Czym przebaczenie NIE jest

Nie próbuj kojarzyć przebaczenia ze słabością. W rzeczywistości wyzbycie się uczucia nienawiści jest o wiele trudniejsze i wymaga o wiele więcej odwagi niż pielęgnowanie urazy. Przebaczenie to NIE usprawiedliwianie, zapominanie i wypieranie. NIE musi prowadzić do pojednania. NIE oznacza, że masz wrócić do złej lub krzywdzącej relacji. Niektórzy źli ludzie nigdy się nie zmieniają i lepiej jest nie wdawać się z nimi w bliższe relacje. I nawet jeśli nie zdecydujesz się na pojednawczy pocałunek i nie uściśniesz ręki na zgodę, możesz przebaczyć i pozbyć się tego okropnego poczucia rozgoryczenia i lęku.

Cztery kroki do przebaczenia

  1. Zmierz się z bólem. Przeanalizuj swoje negatywne uczucia, nie neguj ich i nie unikaj.

  2. Spróbuj postawić się w sytuacji osoby, która Cię skrzywdziła i zrozumieć, dlaczego tak się zachowała.

  3. Zdecyduj się wybaczyć. Zbierz wszystkie siły, by zapomnieć o krzywdzie i urazie, którą czujesz, abyś szybciej mogła pójść do przodu.

  4. Pomyśl o ludziach, których znasz i którzy potrafią przebaczać. Czy mają w sobie więcej ciepła, są w lepszych związkach i potrafią lepiej dogadywać się z innymi ludźmi, niż ci, którzy pielęgnują w sobie negatywne uczucia?


Opowiedz nam o tym, co było dla Ciebie najtrudniejsze do przebaczenia.

Zostaw komentarz * Pole obowiązkowe
Klikając Prześlij, potwierdzam własnoręczne sporządzenie całości przesyłanej treści oraz akceptuję Regulamin.
  • Pokaż komentarze

Dziękuję

06.06.2016

Dzięki temu postowi,przebaczyłam przyjaciółce,która wyzywała mnie od grubych świń. Dziękuję Wam,dzięki Wam pozbyłam się wyrzutów sumienia.

Powiernik sekretów

My dziewczyny - nastolatki często mamy problem z odpowiednim doborem znajomych. O matko i córko radzą, kogo warto obdarzyć naszym zaufaniem, skoro tak często się zawodzimy.

Dowiedz się wiecej

Poznaj gwiazdy Internetu, które dla nas piszą!

Od sekretu do randki

Rozmowa z przyjaciółką może zdziałać cuda. Zobacz jak Andziaks poznała swoją miłość!

Dowiedz się wiecej

Poznaj gwiazdy Internetu, które dla nas piszą!

Życie (nie) w centrum uwagi

Zawsze chętniej obserwowała, niż pragnęła bycia w centrum uwagi. Przeczytaj z kim Ola Szepczyńska dzieliła się swoimi przemyśleniami podczas dorastania.

Dowiedz się wiecej

Poznaj gwiazdy Internetu, które dla nas piszą!

Co Twoje ubrania mogą o Tobie powiedzieć

Wszystkie dziewczyny mają pomysły na to, jak się modnie ubrać. Czy Twój styl odzwierciedla Twoją osobowość?

Dowiedz się wiecej

MyDziewczyny

Jak zrobić kule do kąpieli?

Kąpiele są najlepsze, prawda? Z naszym przepisem na własnoręcznie zrobione kulki do kąpieli będziesz pachnieć przez wiele tygodni.

Dowiedz się wiecej

MyDziewczyny