Czy Twoja przyjaciółka jest fałszywa?

Czy Twoja przyjaciółka jest fałszywa?

Dowiedz się jak rozpoznać, czy Twoja przyjaciółka jest fałszywa. Oto kilka rzeczy, które powinny zwrócić Twoją uwagę.


Tkwisz w przyjaźni, która nie jest taka jak oczekiwałaś? Czy Twoja, niegdyś wspierająca Cię, niezawodna i kochająca przyjaciółka zawodzi Cię? Wykorzystuje Cię? Rani? Ma wygórowane oczekiwania? Nie dotrzymuje obietnic? Nadużywa Twojego zaufania? Jeżeli tak, może pocieszy Cię fakt, że nie jesteś sama.


Niestety nawet największa przyjaźń nie trwa wiecznie. Gdy jesteśmy nastolatkami, przechodzimy przez wiele trudnych sytuacji, które wpływają na całe nasze życie – zmienia się nasze ciało, emocje, szkoła i życie towarzyskie. Wszystkie zmiany sprawiają, że możemy czuć się niepewnie, wywołują złość i zazdrość oraz mogą powodować nieporozumienia w naszych relacjach z tymi, których uważamy za ludzi nam najbliższych.


Określenie „toksyczna przyjaźń” odnosi się do relacji z innymi, które zamiast być pozytywne, mają charakter negatywny. Zaczynasz czuć, że nie możesz być sobą i masz wrażenie, jakbyś chodziła z emocjonalną kulą przypiętą łańcuchem do serca. Jeśli okaże się, że masz toksyczną przyjaciółkę – taką, która nie nadaje na tych samych falach – musisz zadecydować, czy warto kontynuować taką przyjaźń. Wasza relacja może być problematyczna i może warto wtedy z niej zrezygnować.


Dziewczynom z trudem przychodzi zrezygnowanie z fałszywej przyjaciółki. Nie zawsze jesteśmy pewne, że zasługujemy na to, by otrzymać to, co same dajemy. Lubimy czuć się potrzebne i często towarzyszy nam uczucie złości lub żalu z powodu tego, co zrobiła nasza koleżanka. Łatwiej jest nam na coś przymknąć oko, przebaczyć i zapomnieć niż dokonać pozytywnych zmian rezygnując z tego, co negatywnie na nas wpływa.


Zanim podejmiesz decyzję, że waszej przyjaźni nie da się naprawić, pomyśl o tych pytaniach. Czasami sytuacja jest klarowna (np. koleżanka ukradła Ci chłopaka), ale niekiedy symptomy toksycznej przyjaźni są o wiele trudniejsze do zauważenia.

  • Czy Twoja przyjaciółka myśli tylko o sobie, jest przebiegła, podstępna lub nielojalna?
  • Słucha Cię z uwagą i wspiera Twoje zainteresowania, czy robi się zazdrosna w momencie, gdy wszystko idzie po Twojej myśli?
  • Popisuje się Twoim kosztem?
  • Ciągle krytykuje to, co robisz, mówisz lub ubierasz?
  • Czy po wspólnie spędzonym czasie czujesz się przygnębiona, spięta lub ograniczana?
  • Czy potrafi dochować Twoich tajemnic, czy raczej obawiasz się, że będzie o Tobie plotkować i nadużyje Twojego zaufania?
  • Czy dba o to, co powiedzieć, rozumie Cię, czy raczej Cię wykorzystuje?
  • Lubi współzawodnictwo i zawsze stara się przyćmić Twoje osiągnięcia i pokazać, że jest lepsza?

Kolejnym sposobem na sprawdzenie, czy wasza przyjaźń jest warta zachodu będą uczucia, jakie towarzyszą Ci przed spotkaniem z nią. Może spotykasz się z nią, bo wypada a nie dlatego, że masz na to ochotę? Masz ochotę odebrać, gdy jej imię wyskakuje na telefonie lub w komputerze? Jeśli odpowiedź brzmi „nie”, może nadszedł czas na to, byś zajęła się tą kwestią i pomyślała o przerwie.


Masz fałszywą przyjaciółkę? W jaki sposób zdałaś sobie sprawę z tego, że Wasza przyjaźń jest toksyczna?

Zostaw komentarz * Pole obowiązkowe
Klikając Prześlij, potwierdzam własnoręczne sporządzenie całości przesyłanej treści oraz akceptuję Regulamin.

Powiernik sekretów

My dziewczyny - nastolatki często mamy problem z odpowiednim doborem znajomych. O matko i córko radzą, kogo warto obdarzyć naszym zaufaniem, skoro tak często się zawodzimy.

Dowiedz się wiecej

Poznaj gwiazdy Internetu, które dla nas piszą!

Od sekretu do randki

Rozmowa z przyjaciółką może zdziałać cuda. Zobacz jak Andziaks poznała swoją miłość!

Dowiedz się wiecej

Poznaj gwiazdy Internetu, które dla nas piszą!

Życie (nie) w centrum uwagi

Zawsze chętniej obserwowała, niż pragnęła bycia w centrum uwagi. Przeczytaj z kim Ola Szepczyńska dzieliła się swoimi przemyśleniami podczas dorastania.

Dowiedz się wiecej

Poznaj gwiazdy Internetu, które dla nas piszą!

Co Twoje ubrania mogą o Tobie powiedzieć

Wszystkie dziewczyny mają pomysły na to, jak się modnie ubrać. Czy Twój styl odzwierciedla Twoją osobowość?

Dowiedz się wiecej

MyDziewczyny

Jak zrobić kule do kąpieli?

Kąpiele są najlepsze, prawda? Z naszym przepisem na własnoręcznie zrobione kulki do kąpieli będziesz pachnieć przez wiele tygodni.

Dowiedz się wiecej

MyDziewczyny