5 mitów na temat nieśmiałości

5 mitów na temat nieśmiałości

Uważasz się za bardzo nieśmiałą? Przedstawiamy pewne fakty na temat nieśmiałości i radzimy, jak możesz ją przezwyciężyć.

„Jeśli nie byłaś w mojej sytuacji, nigdy nie zrozumiesz, jak okropnie ograniczająca jest nieśmiałość” - mówi Agnieszka. Ale co robi, żeby kompleksy nie utrudniały jej życia? Prawdopodobnie nic. A wiele da się zrobić. Na początek obalmy przestarzałe mity!


Mity na temat nieśmiałości

 1. Nikt inny tego nie zrozumie.
  To nieprawda! Niedawne badania wykazały, że 48% badanych studentów uważa się za osoby nieśmiałe. Kolejne 40% walczyło z własną nieśmiałością w przeszłości, co daje w sumie 88%!!! A wśród nastolatków 50-60% mówi, że są bywają nieśmiali w różnych sytuacjach. Czyli tak naprawdę jedynie 5% ludzi na świecie nie ma żadnych problemów z nieśmiałością.
 2. Wszyscy na mnie patrzą!
  Oj, Narcyzie! Przestań w końcu skupiać się wyłącznie na sobie i myśleć o tym, że inni stale Cię oceniają. Na pewno mają lepsze rzeczy do roboty niż rozkładanie Twojej osoby na czynniki pierwsze. Poza tym, spójrz na nich! Ilu jest wśród nich geniuszy i top modelek? Hmm..?
 3. Nigdy nie znajdę chłopaka.
  A ja nigdy nie będę odkładać niczego na później ;-) Znalezienie odpowiedniego partnera nie jest łatwą sprawą, bez względu na to, czy jesteś nieśmiała czy nie, ale w końcu większość z nas znajduje swoje drugie połówki.
 4. To wina moich rodziców.
  Być może. Ale nie mają z tym nic wspólnego doświadczenia rodzinne, nadopiekuńczy czy krytyczni rodzice, a jedynie geny. Nie postrzegaj siebie jako ofiary genetyki, to zbyt banalne, a może niepotrzebnie pogłębiać Twój brak wiary w siebie.
 5. Dzięki Bogu za Internet!
  Na pewno? To tylko pozornie dobre rozwiązanie. Nadmierna ilość godzin spędzona przed monitorem może zupełnie odizolować Cię od świata. A komputer i tak Cię nie przytuli ani nie pójdzie z Tobą na kawę czy na imprezę.


Jak sobie radzić z nieśmiałością?


Nieśmiałość sama nie minie, ale możesz sobie z nią radzić, przygotowując się na sytuacje, w których czujesz się niepewnie. Oto kilka rad, które pomogą Ci przez nie przebrnąć:

 • Zawsze bądź na miejscu wcześniej, aby przyzwyczaić się do nowego otoczenia.
 • W rozmowie postaraj się zainteresować drugą osobą. Poproś, aby opowiedziała Ci coś o sobie. To zawsze dobry początek nowej znajomości, który pozwoli Ci poznać rozmówcę i oswoić się z nową sytuacją.
 • Przygotuj sobie rzeczy, które chcesz powiedzieć. Zastanów się nad tym, o co inni mogliby chcieć Cię zapytać i jak byś na to odpowiedziała. Zobaczysz, jak pewnie się poczujesz, kiedy będziesz przygotowana!

Dziewczyny, a co według was jest najtrudniejsze w byciu nieśmiałą?

Zostaw komentarz * Pole obowiązkowe
Klikając Prześlij, potwierdzam własnoręczne sporządzenie całości przesyłanej treści oraz akceptuję Regulamin.

Powiernik sekretów

My dziewczyny - nastolatki często mamy problem z odpowiednim doborem znajomych. O matko i córko radzą, kogo warto obdarzyć naszym zaufaniem, skoro tak często się zawodzimy.

Dowiedz się wiecej

Poznaj gwiazdy Internetu, które dla nas piszą!

Od sekretu do randki

Rozmowa z przyjaciółką może zdziałać cuda. Zobacz jak Andziaks poznała swoją miłość!

Dowiedz się wiecej

Poznaj gwiazdy Internetu, które dla nas piszą!

Życie (nie) w centrum uwagi

Zawsze chętniej obserwowała, niż pragnęła bycia w centrum uwagi. Przeczytaj z kim Ola Szepczyńska dzieliła się swoimi przemyśleniami podczas dorastania.

Dowiedz się wiecej

Poznaj gwiazdy Internetu, które dla nas piszą!

Pomysł na imprezę - filmowe karaoke

Spróbujcie urozmaicić waszą filmową noc i dodajcie karaoke do stałego zestawu filmów.

Dowiedz się wiecej

MyDziewczyny

Jak zrobić kule do kąpieli?

Kąpiele są najlepsze, prawda? Z naszym przepisem na własnoręcznie zrobione kulki do kąpieli będziesz pachnieć przez wiele tygodni.

Dowiedz się wiecej

MyDziewczyny