5 mitów na temat nieśmiałości

5 mitów na temat nieśmiałości

Uważasz się za bardzo nieśmiałą? Przedstawiamy pewne fakty na temat nieśmiałości i radzimy, jak możesz ją przezwyciężyć.

„Jeśli nie byłaś w mojej sytuacji, nigdy nie zrozumiesz, jak okropnie ograniczająca jest nieśmiałość” - mówi Agnieszka. Ale co robi, żeby kompleksy nie utrudniały jej życia? Prawdopodobnie nic. A wiele da się zrobić. Na początek obalmy przestarzałe mity!


Mity na temat nieśmiałości

 1. Nikt inny tego nie zrozumie.
  To nieprawda! Niedawne badania wykazały, że 48% badanych studentów uważa się za osoby nieśmiałe. Kolejne 40% walczyło z własną nieśmiałością w przeszłości, co daje w sumie 88%!!! A wśród nastolatków 50-60% mówi, że są bywają nieśmiali w różnych sytuacjach. Czyli tak naprawdę jedynie 5% ludzi na świecie nie ma żadnych problemów z nieśmiałością.
 2. Wszyscy na mnie patrzą!
  Oj, Narcyzie! Przestań w końcu skupiać się wyłącznie na sobie i myśleć o tym, że inni stale Cię oceniają. Na pewno mają lepsze rzeczy do roboty niż rozkładanie Twojej osoby na czynniki pierwsze. Poza tym, spójrz na nich! Ilu jest wśród nich geniuszy i top modelek? Hmm..?
 3. Nigdy nie znajdę chłopaka.
  A ja nigdy nie będę odkładać niczego na później ;-) Znalezienie odpowiedniego partnera nie jest łatwą sprawą, bez względu na to, czy jesteś nieśmiała czy nie, ale w końcu większość z nas znajduje swoje drugie połówki.
 4. To wina moich rodziców.
  Być może. Ale nie mają z tym nic wspólnego doświadczenia rodzinne, nadopiekuńczy czy krytyczni rodzice, a jedynie geny. Nie postrzegaj siebie jako ofiary genetyki, to zbyt banalne, a może niepotrzebnie pogłębiać Twój brak wiary w siebie.
 5. Dzięki Bogu za Internet!
  Na pewno? To tylko pozornie dobre rozwiązanie. Nadmierna ilość godzin spędzona przed monitorem może zupełnie odizolować Cię od świata. A komputer i tak Cię nie przytuli ani nie pójdzie z Tobą na kawę czy na imprezę.


Jak sobie radzić z nieśmiałością?


Nieśmiałość sama nie minie, ale możesz sobie z nią radzić, przygotowując się na sytuacje, w których czujesz się niepewnie. Oto kilka rad, które pomogą Ci przez nie przebrnąć:

 • Zawsze bądź na miejscu wcześniej, aby przyzwyczaić się do nowego otoczenia.
 • W rozmowie postaraj się zainteresować drugą osobą. Poproś, aby opowiedziała Ci coś o sobie. To zawsze dobry początek nowej znajomości, który pozwoli Ci poznać rozmówcę i oswoić się z nową sytuacją.
 • Przygotuj sobie rzeczy, które chcesz powiedzieć. Zastanów się nad tym, o co inni mogliby chcieć Cię zapytać i jak byś na to odpowiedziała. Zobaczysz, jak pewnie się poczujesz, kiedy będziesz przygotowana!

Dziewczyny, a co według was jest najtrudniejsze w byciu nieśmiałą?

Zostaw komentarz * Pole obowiązkowe
Potwierdzam, że napisałam pełną treść komentarza i akceptuję przedstawione tu wskazówki i regulamin.

Powiernik sekretów

My dziewczyny - nastolatki często mamy problem z odpowiednim doborem znajomych. O matko i córko radzą, kogo warto obdarzyć naszym zaufaniem, skoro tak często się zawodzimy.

Dowiedz się wiecej

Poznaj gwiazdy Internetu, które dla nas piszą!

Życie (nie) w centrum uwagi

Zawsze chętniej obserwowała, niż pragnęła bycia w centrum uwagi. Przeczytaj z kim Ola Szepczyńska dzieliła się swoimi przemyśleniami podczas dorastania.

Dowiedz się wiecej

Poznaj gwiazdy Internetu, które dla nas piszą!

Od sekretu do randki

Rozmowa z przyjaciółką może zdziałać cuda. Zobacz jak Andziaks poznała swoją miłość!

Dowiedz się wiecej

Poznaj gwiazdy Internetu, które dla nas piszą!

Jak złagodzić PMS?

‘Wypróbuj naturalne sposoby na PMS, aby Twój okres nie był taki przykry.

Dowiedz się wiecej

Always