Jak pocieszyć przyjaciółkę

Jak pocieszyć przyjaciółkę

Twoja przyjaciółka ma kłopoty. Oto co możesz zrobić, a czego nie powinnaś robić, żeby jej pomóc.

Trudno jest znaleźć odpowiednie słowa. Bez względu na to, czy Twoja przyjaciółka jest zdenerwowana problemem rodzinnym czy zerwaniem z chłopakiem, trudno jest ją naprawdę skutecznie pocieszyć. Ale nie jesteś w tym sama. Wiele z nas usilnie próbuje znaleźć idealne słowa pociechy. A oto kilka rad, co robić, a czego nie, kiedy chcemy dodać otuchy przyjaciółce.

Co robić

W większości przypadków dobrym rozwiązaniem będzie postawienie się w jej sytuacji. Co by Tobie poprawiło nastrój? Pewnie miły uśmiech, ciepły uścisk i słowa: „Przykro mi. Wiem, co czujesz”. Nawet zaproponowanie spaceru tylko po to, by razem pomilczeć może być dobrym pomysłem. A oto kilka słów pociechy, które mogą być pomocne:

  • „Jeśli chcesz o tym porozmawiać, daj mi znać.”
  • „Jeśli chciałabyś usłyszeć dobry żart, chcesz, żebym coś dla Ciebie zrobiła lub chcesz się przytulić – możesz na mnie liczyć.”
  • „Bardzo mi przykro, że musisz przez to przechodzić. To nowa sytuacja dla nas obu. Pomóż mi sobie pomóc. Powiedz, co mogę dla Ciebie zrobić.”
  • „Jeśli chcesz być teraz sama, zrozumiem to. Gdy zmienisz zdanie – zadzwoń, kiedy tylko będziesz chciała.”
  • "Jesteś jedną z moich najlepszych przyjaciółek. Wiem, że niewiele mogę zrobić, żeby Ci pomóc, ale pamiętaj, że o Tobie myślę.”

Czego nie robić


To się zdarza najbardziej troskliwym i elokwentnym spośród nas. Gdy chcemy pocieszyć przyjaciółkę, na której naprawdę nam zależy, brakuje nam słów lub czujemy się nieprzygotowane, nie wiemy co powiedzieć. I zamiast uczciwie przyjąć to do wiadomości, usilnie próbujemy jakoś zadziałać, zamiast po prostu ją wysłuchać. Oto zachowania, których powinnyśmy unikać:

  • Jeśli sama nie doświadczyłaś tego, przez co przechodzi Twoja przyjaciółka, nie próbuj jej udzielać „dobrych" rad. Nawet, jeśli znalazłaś się w podobnej sytuacji, nigdy nie mów „wiem, jak się czujesz”. Każdy przeżywa kryzys w swój własny sposób.
  • Nie czuj się zmuszona do pocieszania koleżanki. To nie jest czas na komplementy lub puste zapewnienia, szczególnie jeśli nie masz pojęcia, jaki może być tego efekt.
  • Nie próbuj niczego przyspieszać. Stwierdzenia w stylu „już czas się z tym uporać” mogą ranić i nie pomogą Twojej przyjaciółce – ani waszej przyjaźni.
  • Nie narzucaj swojego punktu widzenia innym. Nie oceniaj. Nie wiesz, co ktoś czuje, ani jak bardzo jest zraniony.
  • Nie ignoruj tego, przez co przeszła Twoja koleżanka i nie zmieniaj tematu w chwili, gdy wchodzi do pokoju. Jeśli zmarł ktoś dla niej bliski, miło wspomnij tę osobę. Jeśli ktoś dla niej ważny jest teraz chory, wyraź nadzieję, że szybko wróci do zdrowia.

Czy powiedziałaś kiedyś coś nie na miejscu w podobnej sytuacji?

Zostaw komentarz * Pole obowiązkowe
Klikając Prześlij, potwierdzam własnoręczne sporządzenie całości przesyłanej treści oraz akceptuję Regulamin.

Powiernik sekretów

My dziewczyny - nastolatki często mamy problem z odpowiednim doborem znajomych. O matko i córko radzą, kogo warto obdarzyć naszym zaufaniem, skoro tak często się zawodzimy.

Dowiedz się wiecej

Poznaj gwiazdy Internetu, które dla nas piszą!

Od sekretu do randki

Rozmowa z przyjaciółką może zdziałać cuda. Zobacz jak Andziaks poznała swoją miłość!

Dowiedz się wiecej

Poznaj gwiazdy Internetu, które dla nas piszą!

Życie (nie) w centrum uwagi

Zawsze chętniej obserwowała, niż pragnęła bycia w centrum uwagi. Przeczytaj z kim Ola Szepczyńska dzieliła się swoimi przemyśleniami podczas dorastania.

Dowiedz się wiecej

Poznaj gwiazdy Internetu, które dla nas piszą!

Co Twoje ubrania mogą o Tobie powiedzieć

Wszystkie dziewczyny mają pomysły na to, jak się modnie ubrać. Czy Twój styl odzwierciedla Twoją osobowość?

Dowiedz się wiecej

MyDziewczyny

Jak zrobić kule do kąpieli?

Kąpiele są najlepsze, prawda? Z naszym przepisem na własnoręcznie zrobione kulki do kąpieli będziesz pachnieć przez wiele tygodni.

Dowiedz się wiecej

MyDziewczyny