7 kroków do ocalenia przyjaźni

7 kroków do ocalenia przyjaźni

Coś poszło nie tak i teraz masz o jedną przyjaciółkę mniej. Oto jak zdobyć ją z powrotem.


Jeśli masz tyle szczęścia, że masz bliską przyjaciółkę, która stanowi dla Ciebie wsparcie i dodaje Ci odwagi, słucha Cię, rozumie i chroni, a w dodatku potrafi szybko poprawić Ci humor, to dokładaj wszelkich starań, aby dbać o tę szczególną relację. Oto siedem kroków, by uratować przyjaźń.

1. Nie rób żadnych założeń

Czasami kiedy czujesz, że wasza przyjaźń zaczyna się zmieniać, możesz zakładać, że powodem jest zmiana, jaka zaszła w Twojej przyjaciółce. Może jest zdenerwowana czymś, o czym Ci nie powiedziała. Zamiast zgadywać, dlaczego tak się dzieje, zrób coś, by poznać prawdę i zacznij rozmowę.

2. Obgadajcie to w cztery oczy

W większości przypadków, aby odzyskać przyjaciółkę, wystarczy zrobić to, co zawsze robiłyście najlepiej - porozmawiajcie. Ważne rozmowy najlepiej odbywać twarzą w twarz. Nie jest tajemnicą, że rozmowa jest niezwykle trudna, gdy prowadzimy ją za pomocą smsów, e-maili, na czacie lub za pośrednictwem mediów społecznościowych, bo wtedy pomijamy takie elementy jak kontakt wzrokowy, język ciała i empatyczne odczucie tego, co się mówi. Poczekaj, aż spotkacie się na osobności i będziecie rozluźnione na tyle, by podzielić się swoimi obawami w spokojny, racjonalny sposób.

3. Podziel się swoimi obawami

Ostrożnie rozpocznij rozmowę. Powiedz jej, że chodzą Ci po głowie pewne rzeczy i chcesz się nimi z nią podzielić, z nadzieją, że staniecie się jeszcze lepszymi przyjaciółkami. Następnie miłym, łagodnym tonem wyjaśnij jej, że ostatnio jesteś zaniepokojona tym, co dzieje się z waszą przyjaźnią. Jeśli ona zrobiła lub powiedziała coś, co Cię zdenerwowało, powiedz jej o tym. Jeśli będzie zdziwiona, powiedz jej, że nie sądzisz, że chciałaby celowo zranić Twoje uczucia.

4. Pozwól jej mówić

Następnie pozwól jej mówić, bez pośpiechu i przerywania. Ta rozmowa może być dla niej zaskoczeniem, więc daj jej chwilę, aby to, co powiedziałaś dobrze do niej dotarło, zanim Ci odpowie. Później wysłuchaj jej uważnie, mając na uwadze dwie emocje, które mogą kryć się za jej słowami - żal i szacunek. Jeśli je okaże, zaakceptuj jej punkt widzenia.

5. Kompromis

Jeśli wydaje Ci się, że nie jesteście po tej samej stronie, zapytaj ją, czy rozumie, dlaczego jesteś zdenerwowana. Być może nie i wtedy będziesz musiała wyjaśnić to ponownie. Upewnij się też, czy Ty rozumiesz jej uczucia. Jeśli nadal nie możecie się dogadać, musicie wybrać pewien kompromis. Chociaż wiele rzeczy może prowadzić do nieporozumień i sporów, to rzadko kiedy mają one tak dużą moc, by zniszczyć przyjaźń. Możecie nadal zdecydować, że mimo wszystko chcecie cieszyć się z tego, co was łączy i pozostać przyjaciółkami.

6. Ustalanie kolejnych kroków

Co dalej z waszą przyjaźnią? O tym już obie musicie zdecydować. Może potrzebowałyście tylko tej rozmowy, aby wszystko sobie wyjaśnić. Albo może się okazać, że wasze drogi rozeszły się w naturalny sposób. Wasza przyjaźń może też ewoluować w taki sposób, że będziecie spędzać ze sobą mniej czasu i mniej rozmawiać.


Może tymczasowa przerwa pozwoli wam ochłonąć i nabrać odpowiedniej perspektywy. Spędzając czas z innymi znajomymi możesz bardziej docenić swoich starych przyjaciół!


Czy próbowałaś tych sposobów? Powiedz nam, jak się sprawdziły!

Zostaw komentarz * Pole obowiązkowe
Klikając Prześlij, potwierdzam własnoręczne sporządzenie całości przesyłanej treści oraz akceptuję Regulamin.

Powiernik sekretów

My dziewczyny - nastolatki często mamy problem z odpowiednim doborem znajomych. O matko i córko radzą, kogo warto obdarzyć naszym zaufaniem, skoro tak często się zawodzimy.

Dowiedz się wiecej

Poznaj gwiazdy Internetu, które dla nas piszą!

Od sekretu do randki

Rozmowa z przyjaciółką może zdziałać cuda. Zobacz jak Andziaks poznała swoją miłość!

Dowiedz się wiecej

Poznaj gwiazdy Internetu, które dla nas piszą!

Życie (nie) w centrum uwagi

Zawsze chętniej obserwowała, niż pragnęła bycia w centrum uwagi. Przeczytaj z kim Ola Szepczyńska dzieliła się swoimi przemyśleniami podczas dorastania.

Dowiedz się wiecej

Poznaj gwiazdy Internetu, które dla nas piszą!

Co Twoje ubrania mogą o Tobie powiedzieć

Wszystkie dziewczyny mają pomysły na to, jak się modnie ubrać. Czy Twój styl odzwierciedla Twoją osobowość?

Dowiedz się wiecej

MyDziewczyny

Jak zrobić kule do kąpieli?

Kąpiele są najlepsze, prawda? Z naszym przepisem na własnoręcznie zrobione kulki do kąpieli będziesz pachnieć przez wiele tygodni.

Dowiedz się wiecej

MyDziewczyny