Dlaczego powinniśmy dotrzymywać tajemnic?

Dlaczego powinniśmy dotrzymywać tajemnic?

Niektórych tajemnic nigdy nie wolno zdradzać. Niektórymi zawsze należy się podzielić. Naucz się je od siebie odróżniać.


Każdy ma jakieś tajemnice, prawda? Niemniej jednak nie wszyscy potrafią ich dochować. Każda z nas ma przyjaciółkę, której może powierzyć swoje sekrety i taką, która rozgada wszystko na całą szkołę.


Kiedy dobrze jest zamknąć buzię na kłódkę i nie puścić pary z ust, a kiedy można sekretem się podzielić? Dlaczego powinniśmy dochować tajemnicy?

Kiedy trzymać buzię na kłódkę

Twoja przyjaciółka zdradza Ci swoją tajemnicę, że gdy była mała moczyła się do łóżka lub mówi Ci coś równie krępującego. Rozgłaszasz to w całej szkole? Nie! Takie zachowanie NIE jest w porządku. Jeżeli wasze zwierzenia dotyczyły krępujących rzeczy, zachowaj je dla siebie. Jeśli wygadasz jej tajemnicę, koledzy i koleżanki zareagują w okrutny sposób i będą ją przezywać. W momencie, gdy Twoja przyjaciółka zacznie być znana jako „Zuzka moczy łóżka” możesz pożegnać się z waszą przyjaźnią. I jeszcze jedno: tak się po prostu nie robi.


A co, jeśli Twoja przyjaciółka podzieli się z innymi Twoim sekretem? Biegasz po całej szkole i wyjaśniasz sprawę? Prawdopodobnie masz ochotę tak właśnie zrobić, ale takie zachowanie zniży Cię tylko do jej poziomu! Zamiast tego porozmawiaj z nią, powiedz jej jak się czujesz i że już jej nie ufasz. Przypomnij jej, że prawdziwi przyjaciele nie rozpowiadają krępujących tajemnic po całej szkole. Miejmy nadzieję, że zrozumie swój błąd


Kiedy możesz się wygadać

Przyłapujesz koleżankę na ściąganiu podczas klasówki. Zachowasz to dla siebie? Nie idź natychmiast do nauczyciela. Najpierw porozmawiaj z nią. Powiedz jej, że jeśli potrzebuje pomocy, następnym razem możecie przygotować się do klasówki razem. Wyjaśnij, że jeśli zostanie przyłapana na ściąganiu, może to mieć poważne konsekwencje, np. może dostać ocenę niedostateczną! Jeśli ponownie przyłapiesz ją na ściąganiu, porozmawiaj z nauczycielem na osobności. Powiedz, że wydaje Ci się, że niektórzy uczniowie postępują nieuczciwie. Nie musisz mówić konkretnie kto.


Jeśli Twoja przyjaciółka zwierzy Ci się, że ktoś ją rani lub, że się sama okalecza, podejdź do tego poważnie. Jeżeli zostawisz tę wiadomość dla siebie, może to mieć poważne konsekwencje. Nie rozpowiadaj tego naokoło. Przede wszystkim zaproponuj koleżance pomoc w znalezieniu powiernika lub w rozmowie z rodzicami. Jeśli odrzuci Twoją pomoc i będzie w co raz gorszym stanie, pójdź do pedagoga lub porozmawiaj o tym ze swoimi rodzicami. Może na początku będzie się na Ciebie gniewać, ale jeśli otrzyma pomoc, zrozumie, że ją wspierałaś.


Znalazłaś się kiedyś w sytuacji, w której zadawałaś sobie pytanie, czy powiedzieć komuś o sekrecie przyjaciółki czy nie?

 

Zostaw komentarz * Pole obowiązkowe
Klikając Prześlij, potwierdzam własnoręczne sporządzenie całości przesyłanej treści oraz akceptuję Regulamin.

Powiernik sekretów

My dziewczyny - nastolatki często mamy problem z odpowiednim doborem znajomych. O matko i córko radzą, kogo warto obdarzyć naszym zaufaniem, skoro tak często się zawodzimy.

Dowiedz się wiecej

Poznaj gwiazdy Internetu, które dla nas piszą!

Od sekretu do randki

Rozmowa z przyjaciółką może zdziałać cuda. Zobacz jak Andziaks poznała swoją miłość!

Dowiedz się wiecej

Poznaj gwiazdy Internetu, które dla nas piszą!

Życie (nie) w centrum uwagi

Zawsze chętniej obserwowała, niż pragnęła bycia w centrum uwagi. Przeczytaj z kim Ola Szepczyńska dzieliła się swoimi przemyśleniami podczas dorastania.

Dowiedz się wiecej

Poznaj gwiazdy Internetu, które dla nas piszą!

Pięć obowiązkowych wskazówek dla kierowcy

Prowadzenie samochodu to wolność i podwożenie znajomych. Dowiedz się, jak prowadzić bezpiecznie.

Dowiedz się wiecej

MyDziewczyny

Jak zrobić kule do kąpieli?

Kąpiele są najlepsze, prawda? Z naszym przepisem na własnoręcznie zrobione kulki do kąpieli będziesz pachnieć przez wiele tygodni.

Dowiedz się wiecej

MyDziewczyny