Kiedy pierwsza miesiączka?

Kiedy pierwsza miesiączka?

Poszerz swoją wiedzę na temat dojrzewania i pierwszego okresu. Dowiedz się, kiedy możesz spodziewać się pierwszej miesiączki.


W Polsce dziewczyny zaczynają miesiączkować około 13 roku życia, ale jest to obliczenie statystyczne, tzw. średnia. Jeśli uśrednimy ilość kończyn, na których porusza się koń i człowiek, to wyjdzie nam 3, a to przecież nie jest prawda. To samo dotyczy czasu rozpoczęcia miesiączki. Pierwsza miesiączka między 11 a 16 rokiem życia jest normą. Jeśli nie skończyłaś jeszcze 16 lat, nie ma powodów do zmartwień. Jeśli już skończyłaś 16 lat i nadal nie miesiączkujesz, to zapewne też wszystko jest w porządku. Ważne jest to, czy wystąpiły już objawy dojrzewania: powiększanie się piersi, pojawienie się owłosienia łonowego i pachowego. Pamiętaj proszę, że wydzielina śluzowa  z pochwy pojawia się na długi czas przed miesiączką i nikt nie powie Ci, czy miesiączka wystąpi za miesiąc od pojawienia się wydzieliny czy za kilka lat.


Pojawienie się wydzieliny jest po prostu kolejnym etapem dojrzewania. Tego kiedy dokładnie wystąpi pierwsza miesiączka nie można przewidzieć. Pojawi się ona wtedy, gdy organizm osiągnie odpowiednią dojrzałość hormonalną i precyzyjnie nie jesteśmy w stanie tego przewidzieć. Na początku miesiączkowania okres może być nieregularny. Pamiętaj, że nawet przy prawidłowym cyklu jego długość może wahać się od 21 do 35 dni. Miesiączka trwa od 3 dni do 7 dni, maksimum 10. Jeśli krwawienie jest bardzo obfite, trwa dłużej niż 10 dni, powoduje niedokrwistość, to powinnaś zgłosić się do ginekologa dziewczęcego. Pamiętaj, że bardzo intensywny wysiłek fizyczny, pobyt w saunie, może czasem nasilić krwawienie.


Z kolei intensywne odchudzanie może doprowadzić do dużych nieregularności w występowaniu miesiączek lub, w skrajnych przypadkach, nawet do jej zaniknięcia. Jeśli obawiasz się momentu pojawienia się pierwszej miesiączki, to noś przy sobie, zapakowaną w pojedyncze, kolorowe opakowanie, cienką podpaskę.


W razie konieczności po prostu z niej skorzystaj. Jeśli krwawienie pojawi się w nocy, to dopiero rano, po wstaniu z łóżka, pojawi się ono na bieliźnie. Zazwyczaj na początku miesiączkowania, w pierwszym dniu, miesiączka jest bardzo skąpa, więc bez paniki. Jeśli będziesz odpowiednio przygotowana (podpaska w plecaku), z całą pewnością sobie poradzisz. Zawsze podczas miesiączki należy odpowiednio dbać o higienę. Podpaski zmieniać co około 3 godziny, podmywać się kilka razy dziennie. Jeśli jesteś alergiczką, to spróbuj zastosować podpaski sensitive, czyli dla wrażliwych.

TAMPONY A DZIEWICTWO:Tampony są środkiem higienicznym, który w przeciwieństwie do podpasek nosi się wewnątrz ciała. Ja nie polecam stosowania tamponów przed zakończeniem dojrzewania, co trwa około 2 - 3 lat od pierwszej miesiączki. W tym czasie masz szansę zapoznać się z własnym ciałem. Jeśli zdecydujesz się zastosować tampon, to najpierw uważnie przeczytaj ulotkę, która jest dołączona do opakowania. Jest tam opis założenia tamponu. Jeśli chcesz zastosować tampon po raz pierwszy, wybierz dzień, w którym krwawienie jest najobfitsze, weź jak najmniejszy tampon, a w razie jakichkolwiek trudności lub bólu zrezygnuj.


Tampony należy wymieniać tak często jak podpaski, czyli co 3 - 4 godziny, podmywać się często, oraz nie stosować tamponów na noc. Dzięki przestrzeganiu tych zasad unikniesz powikłań, z których najgroźniejszy jest zespół wstrząsu toksycznego, spowodowany przez bakterie, które w wyniku nie przestrzegania zasad stosowania tamponów rozmnażają się w pochwie, a stamtąd przedostają się do krwi gdzie mogą doprowadzić do zakażenia całego organizmu. Błona dziewicza jest zazwyczaj na tyle elastyczna i rozciągliwa, że zakładając tampon nie uszkodzisz jej. Pamiętaj również, że dopóki nie współżyłaś z chłopakiem jesteś dziewicą. Dziewictwo traci się podczas pierwszego stosunku.

PIERSI:

Pierwszym sygnałem, że organizm zaczął dojrzewać jest powiększanie się piersi. Ich rozwój jest zależny od wielu czynników. Po pierwsze od genetycznego zaprogramowania. Jeśli Twoja Mama ma duży biust, to jest duże prawdopodobieństwo, że i Ty również będziesz miała taki. Uzbrój się jednak w cierpliwość, czasami na ich ostateczny kształt i wielkość trzeba poczekać do zakończenia okresu dojrzewania.


Wielkość biustu jest również zależna od ilości tkanki tłuszczowej w organizmie. Zwróć uwagę, że im bardziej kobieta jest puszysta, tym większe ma piersi, a wychudzone modelki zazwyczaj narzekają na za mały biust. Jak zawsze w życiu, coś za coś. Pamiętaj, że każdy z nas jest inny. Dotyczy to również piersi. Mogą one być małe, lub duże, mogą mieć brodawki wypukłe, płaskie lub wklęsłe. Jeśli masz wklęsłe obie brodawki i zawsze tak było, to nie ma powodu do niepokoju. Jeśli natomiast nagle brodawka w jednej piersi robi się wklęsła, to trzeba skonsultować się z lekarzem, i upewnić, że wszystko jest w porządku. Pamiętaj również o comiesięcznym badaniu piersi, najlepiej po miesiączce. Poproś Mamę, niech pokaże Ci jak robić to samodzielnie.


ANTYKONCEPCJA, SEKS:

Jeśli masz chłopaka i planujecie rozpocząć współżycie to musisz koniecznie pamiętać o wielu rzeczach. Po pierwsze: Twój organizm ciągle dojrzewa, więc narządy rodne nie są jeszcze w pełni sprawne. To znaczy, że w trakcie stosunku, jeśli jesteś bardzo młoda, łatwo dochodzi do mikrouszkodzeń w pochwie. A te uszkodzenia, czasami nie powodujące poważnych dolegliwości, sprzyjają zakażeniom przenoszonym drogą płciową.

Po drugie: podczas KAŻDEGO stosunku, nawet pierwszego, jeśli nie stosujesz skutecznej antykoncepcji, może dojść do zapłodnienia, czyli możesz zajść w ciążę. Dlatego ZAWSZE jeśli planujesz rozpocząć współżycie powinnaś wybrać się do ginekologa i porozmawiać na temat swoich planów oraz wspólnie z lekarzem zastanowić się nad rodzajem antykoncepcji. Po trzecie: warto zastanowić się, czy naprawdę jesteś już na tyle dojrzała psychicznie żeby rozpocząć życie seksualne, czy naprawdę TY tego chcesz, a nie tylko Twój chłopak, oraz czy to jest na pewno ten jedyny? Wydaje mi się, że wiek 14 - 15 lat nie jest najlepszym czasem do rozpoczynania życia płciowego, ale to Ty podejmujesz decyzje. Pamiętaj, że to Twoje życie, ale dziewictwo można stracić tylko raz.

PIERWSZA WIZYTA U GINEKOLOGA:

Na pierwszą wizytę u ginekologa  zabierz ze sobą kalendarzyk, w którym zapisujesz daty miesiączek. Powiedz lekarzowi co Cię sprowadza, czy to wizyta profilaktyczna, czy masz jakieś problemy. Czasami nie będzie nawet konieczne badanie na fotelu ginekologicznym. I pomyśl, że ginekolog to też lekarz, a przede wszystkim człowiek, który zdaje sobie sprawę z tego, że to Twoja pierwsza wizyta i jesteś zdenerwowana. Głowa do góry, nie bój się.


ZAKAŻENIA:

Jeśli wydzielina z pochwy w ostatnim czasie zmieniła swój kolor? Stała się żółta, zielonkawa, lub serowata, zmieniła swój zapach na nieprzyjemny lub odczuwasz dolegliwości w okolicy narządów intymnych: ból, swędzenie, pieczenie, zaczerwienienie, obrzmienie, to z dużym prawdopodobieństwem cierpisz na zakażenie.

Taki stan zapalny może mieć wiele powodów, czasami jest to długotrwały brak odpowiedniej higieny lub choroby przewlekłe jak np. cukrzyca, a także ciąża. Jeśli podejrzewasz, że możesz mieć zapalenie pochwy, to konieczna będzie wizyta u ginekologa. Lekarz zapisze Ci odpowiednie leki. Pamiętaj, że każda nie leczona infekcja może mieć poważne następstwa. Może między innymi doprowadzić do niepłodności, jednak dzięki leczeniu nie będzie po niej śladu.

GRZYBICA:

Jest to stan zapalny wywołany przez drożdżaki. Zazwyczaj główną dolegliwością jest bardzo nasilony świąd (swędzenie) w okolicy narządów intymnych. Infekcja dość łatwa do wyleczenia, aczkolwiek często występuje ona wielokrotnie w ciągu życia kobiety.

DEPILACJA:

Okolicę narządów rodnych można depilować, najlepiej zrobić to u kosmetyczki. Używanie żyletki do golenia tych miejsc nie jest dobrym pomysłem, ponieważ włoski odrastają szybko, mogą wrastać pod skórę, a ponadto można się skaleczyć.

Zostaw komentarz * Pole obowiązkowe
Klikając Prześlij, potwierdzam własnoręczne sporządzenie całości przesyłanej treści oraz akceptuję Regulamin.

Jak rozmawiać z mamą o miesiączce

Jak przełamać lody i rozmawiać z mamą o miesiączce i dojrzewaniu.

Dowiedz się wiecej

MyDziewczyny

Jak rozmawiać z tatą o miesiączce

Jak rozmawiać z tatą o miesiączce i nie spłonąć ze wstydu.

Dowiedz się wiecej

MyDziewczyny