Jak być sobą?

Jak być sobą?

Poczuj się lepiej w swojej skórze. Nasze strategie pozwolą Ci oprzeć się presji rówieśników.

Wybór mniej uczęszczanej ścieżki – czy to w kwestii doboru przyjaciół, stylu czy czegokolwiek innego – może nieco Cię przerazić lub sprawić, że czasem będziesz czuła się samotna. Podróż tą drogą może jednak okazać się warta podjętego trudu. Oto wskazówki, w jaki sposób możesz znaleźć swój właściwy kierunek i pewnie nim podążać.


1. Poznaj swoje mocne… i słabe strony.


Przede wszystkim dowiedz się, w czym jesteś dobra. Może, jak nikt inny, potrafisz pomagać młodszej siostrze lub w końcu rozpracowałaś ten problem matematyczny, z którym się borykałaś od dawna, albo sama ugotowałaś obiad dla całej rodziny. Jeśli zrobiłaś coś, co sprawiło, że dobrze się czułaś i byłaś odpowiednio zmotywowana, powtórz to. Prawdopodobnie wykorzystałaś swoje podstawowe umiejętności, by wykonać to zadanie. Świadomość tego, w czym jesteś dobra stanowi podstawę do tego, by być sobą. Przyda się również znajomość swoich słabych stron – pomoże Ci ona uniknąć obwiniania się o to, że nie jesteś tak dobra jak inni.


2. Opanuj sztukę nie bycia idealną.
Wiadomość z ostatniej chwili! Nawet celebryci mają swoje słabe strony. Świadomość tego, że czegoś nie rozumiesz (albo nie lubisz) jest tak samo istotna jak świadomość swoich mocnych stron. Bycie prawdziwą sobą nie zawsze jest piękne… ale zawsze jest prawdziwe, a to nawet lepiej!


3. Po prostu powiedz „nie” .
Nikt nie lubi podróbek. I wiesz co? Kiedy założyłaś ten nowy top tylko dlatego, że koleżanka powiedziała Ci, że dobrze w nim wyglądasz, chociaż sama nie czułaś się w nim wygodnie – udawałaś. Tylko Ty wiesz, co Twój wewnętrzny głos Ci mówi i jeśli coś Ci nie odpowiada, po prostu powiedz „nie”. Nie musisz być aż tak dosadna. Spróbuj powiedzieć: „To nie w moim stylu” lub “Nie, dziękuję”, albo też „Moi rodzice bardzo by się gniewali". Jeśli obstajesz przy tym, w co wierzysz, odmowa (w jakiejkolwiek formie) zawsze jest dobrym wyjściem.


4. Mądrze dobieraj przyjaciół.
„Powiedz mi z kim przystajesz, a powiem ci kim jesteś” powiedział ktoś bardzo mądry. Jednym z łatwiejszych sposobów na to, by zdusić presję rówieśników w zarodku jest otaczanie się ludźmi, którzy nie będą starali się przekonać Cię do robienia rzeczy, które Ci nie odpowiadają. Będziesz wiedzieć, że jesteś wśród odpowiednich ludzi, gdy będziesz się wśród nich czuła swobodnie, nie będziesz odczuwała niepokoju i nie będziesz musiała co krok czegoś im udowadniać.


Zdjęcie: Katie Leighton/Getty Images

Zostaw komentarz * Pole obowiązkowe
Klikając Prześlij, potwierdzam własnoręczne sporządzenie całości przesyłanej treści oraz akceptuję Regulamin.

Najgorsze podrywy

Każda dziewczyna prędzej, czy później doczeka momentu, gdy pojawi się w jej życiu adorator. Ada Skon opowie co zrobić, jeśli ten nie okaże się być naszym księciem z bajki. Poczytaj jej historyjki o najgorszych

Dowiedz się wiecej

Poznaj gwiazdy Internetu, które dla nas piszą!

Życie (nie) w centrum uwagi

Zawsze chętniej obserwowała, niż pragnęła bycia w centrum uwagi. Przeczytaj z kim Ola Szepczyńska dzieliła się swoimi przemyśleniami podczas dorastania.

Dowiedz się wiecej

Poznaj gwiazdy Internetu, które dla nas piszą!

Jak być optymistą

Niech ten cytat będzie Twoim mottem na dziś!

Dowiedz się wiecej

MyDziewczyny

Pomysł na imprezę - filmowe karaoke

Spróbujcie urozmaicić waszą filmową noc i dodajcie karaoke do stałego zestawu filmów.

Dowiedz się wiecej

MyDziewczyny