Skąd się biorą pryszcze?

Skąd się biorą pryszcze?

Dowiedz się podstawowych informacji o trądziku i o tym, dlaczego cera podczas miesiączki robi się brzydsza.

„Pryszcze” - tak zwyczajowo określa się trądzik lub krosty. Stoją za nimi wyłącznie hormony. Pewnie teraz w okresie dojrzewania często spotykasz się z tym słowem. To dlatego, że hormony są odpowiedzialne za szereg zmian, które przechodzi teraz twoje ciało - to one sprawiają, że rosną piersi, intymne owłosienie i, niestety, również pryszcze.


Jak powstają pryszcze


Hormony mogą powodować nadmierną produkcję łoju w gruczołach znajdujących się w porach twojej skóry. W takim przypadku pory skóry zostają zablokowane. (Można to nazwać takim podskórnym korkiem drogowym). Kiedy por zostaje zablokowany, gruczoły łojowe mogą zostać zainfekowane przez bakterie. Własnie w takiej sytuacji tworzy się pryszcz.


Rodzaje pryszczy


Co to jest pryszcz i jak wygląda? Większość pryszczy jest czerwona. Mogą też pojawiać się pryszcze o białych końcówkach - wypełnione białawą lub żółtawą ropą oraz pryszcze zakończone czarną plamką. Czarne wyglądają tak samo jak pozostałe, różnią się tylko czarną plamką na szczycie wyprysku.


Pryszcze a miesiączka


U niektórych dziewczyn najwięcej pryszczy pojawia się tuż przed rozpoczęciem miesiączki. Czemu tak się dzieje? Bo uaktywniają się u nich odpowiedzialne za to hormony. Dobra wiadomość jest taka, że prawdopodobnie twoja cera poprawi się, jak tylko skończy się u ciebie okres dojrzewania i uspokoi się burza hormonów.


Jak radzić sobie z pryszczami?


Najlepszą metodą jest regularne mycie twarzy. W ten sposób możesz zapobiegać ich powstawaniu zanim w ogóle się pojawią. Ale jeśli już to się stanie, utrzymuj w czystości miejsca, w których się pojawiły, unikaj tłustego jedzenia, a przede wszystkim, NIE PRÓBUJ ICH WYCISKAĆ! Wyciskanie wydłuża tylko czas gojenia się pryszczy.


Jaka jest twoja najbardziej żenująca przygoda związana z pryszczami?

Zostaw komentarz * Pole obowiązkowe
Potwierdzam, że napisałam pełną treść komentarza i akceptuję przedstawione tu wskazówki i regulamin.
  • Pokaż komentarze

trądzik

Sowa 2016-05-20

Ja na szczęście mam trądzik kilka dni przed okresem. Stosuję płyn do mycia Lubex, kótry można kupić w aptece. Jest drogi niestety ale dla mnie bardzo dobry! Oprócz tego mam tonik do mycia twarzy z avonu "clearskin" i peeling.

Olejek

Kośka 2016-04-22

Cześć :) Ostatnio jak miałam dość pokaźny wysyp, to siostra poleciła mi smarowanie olejkiem herbacianym. I pomogło! Jak dla mnie jest idealny, bo pomógł i przy małych pryszczach i tych ,, dorodniejszych ''. Mam nadzieję, że pomogłam w jakiś sposób ;)

jak sie pozbyc

Pałka 2016-04-10

Hej laski, chyba nie ważne skąd się biorą te małe zarazy, tylko jak się ich pozbyc. Mam 17 lat i jakieś kratery księżycowe na twarzy, nooooo masakra jakaś. Mama ostatnio kupiła mi tabletki iqface, bo żadne kremiki już nie pomagały. Na razie stosuję tydzień i pryszcze powoli znikają, a co mnie najbardziej cieszy nie zostają mi blizny na twarzy. A wy dziewczyny jakie macie patenty na brak pryszczy ?

Dojrzewanie u chłopców

Nasz przewodnik po męskim okresie dojrzewania pomoże Ci zrozumieć, co się dzieje z Twoimi kolegami

Dowiedz się wiecej

MyDziewczyny

Bezpieczne opalanie

Proste i łatwe sposoby pielęgnacji skóry, które pozwolą ci czerpać radość z opalania bez poparzeń słonecznych

Dowiedz się wiecej

MyDziewczyny

Kiedy iść do ginekologa?

Oto kilka oznak, że nadszedł czas na wizytę u lekarza.

Dowiedz się wiecej

MyDziewczyny

Jak używać nici dentystycznej?

Czy używanie nici dentystycznej jest trudne? Oto sposób na czyste i piękne zęby, gdy nosisz aparat ortodontyczny.

Dowiedz się wiecej

Oral-B

Jak golić pachy?

Aby mieć świeże pachy, wystarczy sześć szybkich wskazówek.

Dowiedz się wiecej

Venus