Skąd się biorą pryszcze?

Skąd się biorą pryszcze?

Dowiedz się podstawowych informacji o trądziku i o tym, dlaczego cera podczas miesiączki robi się brzydsza.

„Pryszcze” - tak zwyczajowo określa się trądzik lub krosty. Stoją za nimi wyłącznie hormony. Pewnie teraz w okresie dojrzewania często spotykasz się z tym słowem. To dlatego, że hormony są odpowiedzialne za szereg zmian, które przechodzi teraz twoje ciało - to one sprawiają, że rosną piersi, intymne owłosienie i, niestety, również pryszcze.

Jak powstają pryszcze

Hormony mogą powodować nadmierną produkcję łoju w gruczołach znajdujących się w porach twojej skóry. W takim przypadku pory skóry zostają zablokowane. (Można to nazwać takim podskórnym korkiem drogowym). Kiedy por zostaje zablokowany, gruczoły łojowe mogą zostać zainfekowane przez bakterie. Własnie w takiej sytuacji tworzy się pryszcz.

Rodzaje pryszczy

Co to jest pryszcz i jak wygląda? Większość pryszczy jest czerwona. Mogą też pojawiać się pryszcze o białych końcówkach - wypełnione białawą lub żółtawą ropą oraz pryszcze zakończone czarną plamką. Czarne wyglądają tak samo jak pozostałe, różnią się tylko czarną plamką na szczycie wyprysku.

Pryszcze a miesiączka

U niektórych dziewczyn najwięcej pryszczy pojawia się tuż przed rozpoczęciem miesiączki. Czemu tak się dzieje? Bo uaktywniają się u nich odpowiedzialne za to hormony. Dobra wiadomość jest taka, że prawdopodobnie twoja cera poprawi się, jak tylko skończy się u ciebie okres dojrzewania i uspokoi się burza hormonów.

Jak radzić sobie z pryszczami?

Najlepszą metodą jest regularne mycie twarzy. W ten sposób możesz zapobiegać ich powstawaniu zanim w ogóle się pojawią. Ale jeśli już to się stanie, utrzymuj w czystości miejsca, w których się pojawiły, unikaj tłustego jedzenia, a przede wszystkim, NIE PRÓBUJ ICH WYCISKAĆ! Wyciskanie wydłuża tylko czas gojenia się pryszczy.


Jaka jest twoja najbardziej żenująca przygoda związana z pryszczami?

Zostaw komentarz * Pole obowiązkowe
Klikając Prześlij, potwierdzam własnoręczne sporządzenie całości przesyłanej treści oraz akceptuję Regulamin.
  • Pokaż komentarze

trądzik

Sowa 2016-05-20

Ja na szczęście mam trądzik kilka dni przed okresem. Stosuję płyn do mycia Lubex, kótry można kupić w aptece. Jest drogi niestety ale dla mnie bardzo dobry! Oprócz tego mam tonik do mycia twarzy z avonu "clearskin" i peeling.

Olejek

Kośka 2016-04-22

Cześć :) Ostatnio jak miałam dość pokaźny wysyp, to siostra poleciła mi smarowanie olejkiem herbacianym. I pomogło! Jak dla mnie jest idealny, bo pomógł i przy małych pryszczach i tych ,, dorodniejszych ''. Mam nadzieję, że pomogłam w jakiś sposób ;)

jak sie pozbyc

Pałka 2016-04-10

Hej laski, chyba nie ważne skąd się biorą te małe zarazy, tylko jak się ich pozbyc. Mam 17 lat i jakieś kratery księżycowe na twarzy, nooooo masakra jakaś. Mama ostatnio kupiła mi tabletki iqface, bo żadne kremiki już nie pomagały. Na razie stosuję tydzień i pryszcze powoli znikają, a co mnie najbardziej cieszy nie zostają mi blizny na twarzy. A wy dziewczyny jakie macie patenty na brak pryszczy ?

Zdrowa dieta dla nastolatek

Zdrowa dieta dla nastolatek, dzięki której poczujesz się świetnie.

Dowiedz się wiecej

MyDziewczyny

4 pytania na temat pocenia się

Oto informacje o tym, dlaczego się pocimy i jak poznać, czy pocisz się za bardzo.

Dowiedz się wiecej

MyDziewczyny

Jak zdrowo się odżywiać?

Odlotowe fakty, dzięki którym dieta dla nastolatków stanie się ciekawą zabawą.

Dowiedz się wiecej

MyDziewczyny

Jakie wybrać perfumy?

Szukasz swojego zapachu? Pomożemy Ci go znaleźć!

Dowiedz się wiecej

MyDziewczyny

Cztery proste sposoby, jak podrasować dres

Niech Cię nie zwiedzie jego swobodny i nieformalny charakter - dres może być superelegancki, gdy zestawimy go z odpowiednimi dodatkami.

Dowiedz się wiecej

MyDziewczyny