A tak właściwie, to w jakim wieku dojrzewają dziewczyny?

0
W jakim wieku dojrzewają dziewczynyW jakim wieku dojrzewają dziewczyny

Na ogół okres dojrzewania rozpoczyna się w wieku 8-13 lat, co oznacza, że większość dziewcząt właśnie wtedy zaczyna intensywnie się rozwijać. Warto jednak zauważyć, że każda dziewczyna jest wyjątkowa, a jej organizm ma swój własny, specyficzny rytm. Nie ma nic złego czy nieprawidłowego w tym, że okres dojrzewania zaczyna się u niektórych wcześniej lub później. Pewnie już słyszałaś, jak Twoje koleżanki rozmawiają o dojrzewaniu. W takim razie możesz zastanawiać się, kiedy okres dojrzewania zacznie się u Ciebie – a może już się zaczął? Pamiętaj, że każda z nas jest trochę inna i właśnie to czyni nas wyjątkowymi i niepowtarzalnymi osobami.

Dobrym sposobem, żeby określić, w jakim wieku dojrzewanie zacznie się u Ciebie jest dowiedzienie się, ile miała lat Twoja mama, gdy przechodziła okres dojrzewania. Wiele dziewcząt zaczyna dojrzewać mniej więcej w tym samym czasie co ich matki.

Pierwsze oznaki okresu dojrzewania

1. Twoje piersi zaczynają rosnąć

Początek okresu dojrzewania sygnalizuje kilka ważnych zmian zachodzących w Twoim organizmie. Zwykle pierwszą oznaką dojrzewania są rosnące piersi. Najpierw pojawiają się tzw. zawiązki piersi, czyli jędrne, czasami wrażliwe wypukłości pod sutkami. Zawiązki piersi będą się dalej rozwijać, aż staną się w pełni ukształtowanymi piersiami. Proces ten zajmuje kilka lat i zwykle kończy się około 17.-18. roku życia.

2. Pojawia się pierwsza miesiączka

Jedną z największych i najbardziej ekscytujących zmian, jakie zachodzą u dziewcząt w okresie dojrzewania, jest pojawienie się pierwszej miesiączki. Wtedy – i co miesiąc w czasie menstruacji – resztki złuszczonej błony śluzowej i krwi zostają wydalone z macicy. Żeby nie zobaczyć efektów tego procesu na swojej bieliźnie, będziesz musiała zacząć używać podpasek. Podpaski ALWAYS Ultra są świetnym wyborem, bo zapewniają do 100% ochrony przed przeciekaniem i zastosowano w nich specjalną technologię żelową, która zatrzymuje płyn wewnątrz podpaski, dzięki czemu będziesz się czuła świeżo i pewnie. Podpaski ALWAYS Ultra są dostępne w różnych kształtach i rozmiarach, więc możesz używać ich w szkole, podczas uprawiania sportów, a także w nocy. Poproś mamę lub inną dorosłą osobę, żeby je kupiła i pokazała Ci, jak ich używać.

A kiedy będziesz gotowa, możesz też zacząć używać tamponów. Dzięki temu będziesz mogła pływać lub siedzieć w basenie w kostiumie kąpielowym nawet wtedy, gdy masz okres. Dziewczętom, które sięgają po tampony po raz pierwszy, polecamy TAMPAX Compak Pearl Regular. Mają one zaokrągloną końcówkę, która sprawia, że ich aplikacja jest łatwa i wygodna. A poza tym są małe i dyskretne, więc możesz je śmiało nosić w torbie.

Wiek, w którym dostaniesz pierwszą miesiączkę, to indywidualna sprawa – podobnie jak okres dojrzewania. Zwykle jednak pierwsza menstruacja pojawia się między 10. a 13. rokiem życia.

3. Twoje ciało się zmienia

W okresie dojrzewania Twoje biodra stają się pełniejsze i nabierają kobiecych kształtów, a Twoje ciało powoli zmienia się z dziecięcego w bardziej kobiece. Proces ten może wyglądać inaczej u każdej dziewczyny, a rozmiar jej piersi i jej sylwetka będą inne i wyjątkowe – właśnie na tym polega prawdziwe piękno. Nie istnieje jeden idealny model, na którym powinnyśmy się wzorować. Każda z nas ma inne kształty, wagę i wzrost, a to czyni nas wyjątkowymi, pięknymi i niepowtarzalnymi osobami.

To również jeden z powodów, dla których nie powinnaś specjalnie martwić się tym, w jakim wieku rozpocznie się u Ciebie proces dojrzewania. Każda z nas zaczyna dojrzewać w swoim własnym czasie i na swój własny sposób. Nie istnieje żaden kalkulator okresu dojrzewania, który powie Ci dokładnie, kiedy wszystkie te zmiany pojawią się u Ciebie. Na tym właśnie polega magia tego wyjątkowego procesu!

Wahania nastroju
Wahania nastroju
Kobiece piersi
Kobiece piersi
Okres dojrzewania
Okres dojrzewania

Powiązane artykuły

article
A tak właściwie, to w jakim wieku dojrzewają dziewczyny?
Na ogół okres dojrzewania rozpoczyna się w wieku 8-13 lat, co oznacza, że większość dziewcząt właśnie wtedy zaczyna intensywnie się rozwijać.
/moje-cialo/cialo-w-okresie-dojrzewania/w-jakim-wieku-dojrzewaja-dziewczyny/
Czas czytania (3) min
undefined?w=1920
pl