Kiedy kończy się okres dojrzewania u dziewcząt?

0
Kiedy kończy się okres dojrzewania u dziewcząt?Kiedy kończy się okres dojrzewania u dziewcząt?

Dojrzewanie to czas pełen fascynujących zmian.

To właśnie ten etap życia, w którym zachodzą różnego rodzaju zmiany fizyczne i emocjonalne, w miarę jak się rozwijasz i dojrzewasz.

Chociaż okres dojrzewania u dziewcząt jest ekscytujący, możesz zastanawiać się, kiedy właściwie się kończy.

1. Kiedy kończy się okres dojrzewania u dziewcząt?

U dziewcząt okres dojrzewania trwa mniej więcej 5-6 lat. U większości z nich rozpoczyna się między 8. a 10. rokiem życia, a to oznacza, że dobiega końca, gdy mają 14-16 lat.

Ale nie martw się, jeśli należysz do tych dziewcząt, które późno wchodzą w okres dojrzewania! Tak naprawdę ten proces może zacząć się dopiero przed 13. rokiem życia i oczywiście w takim wypadku zakończy się u Ciebie nieco później niż u Twoich koleżanek.

Te przedziały czasowe są dość duże, ale to, kiedy kończy się proces dojrzewania, jest w dużej mierze kwestią indywidualną. W końcu każda z nas jest wyjątkową i niepowtarzalną osobą.

Na to, kiedy zaczyna się i kończy okres dojrzewania u dziewcząt, mają wpływ uwarunkowania genetyczne (dlatego zapytaj mamę, starszą siostrę lub inne kobiety z Twojej rodziny o ich doświadczenia związane z dojrzewaniem) oraz czynniki środowiskowe.

2. Skąd mam wiedzieć, że właśnie wchodzę w okres dojrzewania?

Kiedy dziewczęta wchodzą w okres dojrzewania, pojawiają się u nich pewne objawy, które to sygnalizują. Pierwszym z nich zwykle jest pojawienie się tzw. zawiązków piersi, czyli niewielkich wypukłości pod sutkami.

Zawiązki piersi mogą być bardzo wrażliwe, kiedy się rozwijają i rosną, dlatego wiele dziewcząt woli w tym czasie nosić wygodne koszulki i bluzki z miękkich materiałów, żeby uniknąć dodatkowych podrażnień. Może to też być dobry moment, by zacząć nosić biustonosz.

Wybierz się do sklepu, żeby przymierzyć kilka z nich i dowiedzieć się, jaki rozmiar będzie dla Ciebie najlepszy. To naprawdę świetna zabawa! Biustonosze są sprzedawane w różnych ciekawych kolorach i fasonach.

Zawiązki piersi będą dalej rosnąć, aż staną się w pełni ukształtowanymi piersiami. Proces ten trwa do 17.-18. roku życia, a nawet jeszcze po zakończeniu okresu dojrzewania. Musisz też wiedzieć, że na rozmiar piersi mają wpływ głównie czynniki dziedziczne.

Kiedy okres dojrzewania już się skończy, a piersi osiągną swoją ostateczną wielkość, ich kształt i rozmiar nadal będą się zmieniać na przestrzeni całego życia kobiety.

3. Jakie zmiany fizyczne zachodzą w okresie dojrzewania?

Dojrzewanie to również okres rozwoju fizycznego. Dziewczęta rosną nawet o 5-9 cm w ciągu roku i osiągają swój ostateczny wzrost przed końcem okresu dojrzewania.

Do tego czasu pojawiają się u nich włoski pod pachami i na nogach, a także włosy łonowe. Poza tym ich ciało zaczyna wytwarzać własny, specyficzny zapach, ponieważ w okresie dojrzewania zwiększa się produkcja potu.

Pocenie się na pewno nie należy do ulubionych tematów żadnej z nas, ale dobrze jest wiedzieć, jak działa nasz organizm. Tak jak niektóre gruczoły zaczynają wytwarzać więcej sebum w okresie dojrzewania, tak gruczoły potowe zaczynają produkować więcej potu. Jest on ważny, gdyż pomaga regulować temperaturę ciała – kiedy odparowuje ze skóry, oddaje ciepło na zewnątrz!

Pod koniec okresu dojrzewania u dziewcząt pojawiają się również inne zmiany fizyczne. Ich biodra i uda stają się pełniejsze, a ciało nabiera kobiecych kształtów. Poza tym zauważają na bieliźnie mleczną lub przezroczystą wydzielinę z pochwy, a jakiś czas później zaczynają miesiączkować.

Menstruacja oznacza też, że dziewczęta będą musiały nauczyć się, jak używać podpasek, żeby zapewnić sobie odpowiednią ochronę podczas okresu.

Podpaski ALWAYS Ultra to świetny wybór, ponieważ są cienkie i elastyczne, a jednocześnie zapewniają nawet do 8 godzin ochrony przed przeciekaniem. Ich wkład zawiera chłonny żel i pozwala każdej z nas czuć się czysto i świeżo podczas miesiączki.

Kiedy kończy się proces dojrzewania u dziewcząt?

Mamy nadzieję, że teraz już znasz odpowiedź na to pytanie i wiesz, jakie ważne zmiany pojawią się u Ciebie w tym okresie. Pamiętaj, że proces dojrzewania jest sprawą indywidualną – podobnie jak to, kiedy się zacznie i skończy w Twoim przypadku!

Okres dojrzewania
Okres dojrzewania
Wahania nastroju
Wahania nastroju

Powiązane artykuły

article
Kiedy kończy się okres dojrzewania u dziewcząt?
To właśnie ten etap życia, w którym zachodzą różnego rodzaju zmiany fizyczne i emocjonalne, w miarę jak się rozwijasz i dojrzewasz.
/moje-cialo/cialo-w-okresie-dojrzewania/kiedy-konczy-sie-okres-dojrzewania-u-dziewczat/
Czas czytania (3) min
undefined?w=1920
pl