Porównaj zmiany w okresie dojrzewania u dziewcząt i chłopców

0
Jak wygląda zdrowa wydzielina z pochwyJak wygląda zdrowa wydzielina z pochwy

Odkryj, u kogo pierwszego zachodzą zmiany w okresie dojrzewania (wskazówka: dziewczyny górą!).

Chłopcy także przechodzą okres dojrzewania, tak jak dziewczyny, ale my mamy więcej szczęścia. Naprawdę! Możemy doświadczyć tych wszystkich znaczących i ekscytujących zmian jako pierwsze. Jak to jest z tą naszą siłą? Porównaj zmiany w okresie dojrzewania u dziewcząt i chłopców!

Okres intensywnego wzrostu

Panie przodem! Dziewczęta zaczynają rosnąć około dziesiątego roku życia. U chłopców okres intensywnego wzrostu zaczyna się, gdy skończą 12 lat. Teraz możesz mieć poczucie, że górujesz nad chłopcami w swojej klasie (czasami nawet bardzo!), lecz dogonią Cię wcześniej czy później.

Figura

Tu znowu wygrywają dziewczęta! W okresie dojrzewania zaczną rosnąć Ci piersi, a Twoje ciało się zaokrągli. Chłopcy zmieniają się nieco później i inaczej. Stają się szersi w barkach, zwiększa się ich muskulatura, a nawet zmieniają się im twarze. Nos i szczęka chłopca stają się wydatniejsze, a czoło zwykle staje się wyższe.

Włosy na ciele

Włosy pod pachami mogą zacząć rosnąć dziewczętom szybciej niż chłopcom, lecz później to chłopcy będą bardziej owłosieni. A ponieważ włosy u chłopców są grubsze, będą także bardziej widoczne na ciele i twarzy.

Trądzik

Ponieważ okres dojrzewania u dziewcząt zaczyna się wcześniej niż u chłopców, może też zdarzyć się tak, że trądzik pojawi się wcześniej u dziewczyn. Dlatego gładka, doskonała skóra kolegi z klasy może Cię teraz trochę irytować, lecz on także może mieć problemy ze skórą w nie tak znowu odległej przyszłości. I kto wie, może do tego czasu Twój trądzik w większości zniknie i to Ty będziesz wtedy świetnie wyglądać.

Pocenie się

Drogie panie, jeśli uważacie, że sporo się pocicie, poczekajcie tylko, aż poczujecie zapach chłopaka przechodzącego okres dojrzewania – albo wejdziecie do szatni, w której wcześniej przebierała się grupa chłopców po zaciętym meczu! Po prostu mężczyźni pocą się bardziej niż kobiety.

Podsumujmy – dziewczyny wyraźnie są górą! Może warto zachować tego ducha rywalizacji. Teraz, kiedy wiesz więcej o zmianach w okresie dojrzewania u dziewcząt i chłopców, powiedz nam, na czym według Ciebie polega przewaga dziewczyn w okresie dojrzewania?

Wydzielina z pochwy
Wydzielina z pochwy
Menstruacja
Menstruacja

Powiązane artykuły

article
Porównaj zmiany w okresie dojrzewania u dziewcząt i chłopców
Odkryj, u kogo pierwszego zachodzą zmiany w okresie dojrzewania (wskazówka: dziewczyny górą!).
/moje-cialo/cialo-w-okresie-dojrzewania/zmiany-w-okresie-dojrzewania-u-dziewczat-i-chlopcow/
Czas czytania (2) min
undefined?w=1920
pl