Wszystko o wydzielinie z pochwy

0
Zbliżenie na nogi kobiety, która siedzi z bosymi stopami, ze zdjętymi jasnymi majtkami i trzyma się dłońmi za kolana.Zbliżenie na nogi kobiety, która siedzi z bosymi stopami, ze zdjętymi jasnymi majtkami i trzyma się dłońmi za kolana.

Czasami jest jej sporo, kiedy indziej niewiele. Zdarza się również, że ma zapach. W każdym razie od razu wyczuwasz ją na bieliźnie. To wydzielina z pochwy, występuje u wszystkich kobiet i nie jest niczym dziwnym. Ale co to właściwie jest? Dlaczego się pojawia?

No i najważniejsze – jak sobie z nią radzić? Postaramy się odpowiedzieć na wszystkie pytania.

Spis treści:

1. Czym jest wydzielina z pochwy?

arrow-white

Czy odczuwasz czasem wilgoć w okolicach intymnych i masz wrażenie, że zaczęła się miesiączka, po czym okazuje się, że twoja bielizna pokryta jest białymi lub żółtawymi plamami? To wydzielina z pochwy - całkowicie normalna rzecz. Czasami jest jej sporo, kiedy indziej niewiele. Zdarza się również, że ma zapach.

Wydzielina powstaje w gruczołach znajdujących się w pochwie i szyjce macicy. Twoje ciało wytwarza ją po to, by pochwa mogła się nawilżać oraz oczyszczać. I dobrze, że tak się dzieje. Gdyby ściany pochwy były całkowicie suche, dużo częściej cierpiałabyś z powodu infekcji intymnych.

2. Jak wygląda zdrowa wydzielina z pochwy?

arrow-white

Normalna wydzielina z pochwy może być przejrzysta, mleczna lub biała i konsystencją przypominać śluz. Wydzielina na ogół jest bezwonna, ale może również mieć delikatny zapach, który można określić jako słodkawy lub mydełkowy. Czasem po przedostaniu się na bieliznę, w kontakcie z powietrzem zmienia się w twardą skorupkę, co też jest całkowicie normalne.

U młodszych dziewczynek ilość wydzieliny z pochwy jest bardzo niewielka, bezzapachowa i przeźroczysta lub mlecznobiała. W okresie dojrzewania dziewczyny mogą zaobserwować pojawienie się dużych ilości wydzieliny - to wszystko przez estrogeny (hormony), które przygotowują macicę do pierwszej miesiączki.

Ilość i wygląd oraz konsystencja śluzu mogą się różnić w zależności od fazy cyklu miesięcznego.

3. Kolor wydzieliny z pochwy

arrow-white

Przezroczysta wydzielina z pochwy pojawia się najczęściej w III fazie cyklu (I faza to menstruacja, a II faza to około 8 tzw. suchych dni – ilość wydzieliny jest wówczas bardzo niewielka, a dziewczyny i kobiety mogą odczuwać suchość w pochwie). Przezroczysta wydzielina z pochwy konsystencją przypomina białko jajka kurzego – lekko się ciągnie (możesz to sprawdzić biorąc pasemko śluzu między dwa palce). Jeżeli już regularnie miesiączkujesz, to przezroczysta wydzielina z pochwy pojawia się najprawdopodobniej w 12-15 dniu cyklu i utrzymuje się przez 3-4 dni (to czas owulacji). Jeżeli wydzieliny jest dużo, możesz sięgnąć po dowolne wkładki higieniczne (np. Naturella Camomile Light), które ochronią Twoją bieliznę i sprawią, że będziesz się czuła komfortowo.

Biała wydzielina z pochwy pojawia się w IV fazie cyklu, jest gęsta i może mieć intensywniejszy zapach. Biała wydzielina z pochwy będzie Ci towarzyszyć do momentu, w którym dostaniesz okresu. Bądź cierpliwa, a jeśli chcesz poczuć się w tym czasie bardziej komfortowo w tym okresie - po prostu stosuj wkładki higieniczne (np. Discreet Normal).

Żółtawa wydzielina z pochwy to tak naprawdę odmiana białej wydzieliny pojawiającej się w IV fazie cyklu menstruacyjnego. Występuje rzadziej, ale również jest normalna, pod warunkiem, że nie ma w niej grudek i nie towarzyszy jej swędzenie lub pieczenie pochwy. Żółtawa wydzielina z pochwy jest gęsta i klejąca, może również mieć intensywniejszy zapach. Żeby żółtawa wydzielina z pochwy nie zepsuła Ci samopoczucia - możesz w tych dniach stosować wkładki higieniczne Always Dailies.

4. Gęstość wydzieliny z pochwy

arrow-white

Wydzielina z pochwy może być wodnista albo przypominać konsystencją białko jajka, może być bardziej rzadka lub gęsta. Konsystencja wydzieliny z pochwy zależy przede wszystkim od fazy cyklu i wcale nie musi oznaczać, że coś jest nie w porządku. Gęsta wydzielina z pochwy jest czymś zupełnie normalnym. Najczęściej ma ona białą lub zółtawą barwę, czyli pojawia się w IV fazie cyklu miesięcznego.

Uważać należy wyłącznie na wydzielinę, której towarzyszy swędzenie lub pieczenie, ponadto jeśli ma dziwny kolor (inny niż biały i żółtawy). Niepokoić może również jej nieprzyjemny zapach, często określany jako rybi zapach z pochwy. Gęsta wydzielina z pochwy w kolorze zielonkawym, brązowawym lub szarawym może oznaczać infekcję i konieczność wizyty u lekarza.

Czytaj więcej o brązowej wydzielinie z pochwy

5. Ilość wydzieliny z pochwy

arrow-white

Prawdopodobnie w środku cyklu, kilkanaście dni (około 2 tygodni) po wystąpieniu miesiączki, twoje ciało zacznie wytwarzać więcej wydzieliny z pochwy. Ma wtedy miejsce owulacja (jeden z twoich jajników uwalnia komórkę jajową). Jest to całkowicie normalne!

Przeżyłaś właśnie swój pierwszy pocałunek? Pewnie zauważysz, że wydzieliny jest trochę więcej, gdy jesteś podniecona. To też jest całkowicie normalne!

Czytaj więcej o wodnistej wydzielinie z pochwy

Wydzielina z pochwy
Wydzielina z pochwy
Pierwszy okres
Pierwszy okres

Powiązane artykuły

article
Jak wygląda zdrowa wydzielina z pochwy?
Jak wygląda zdrowa wydzielina z pochwy?
/miesiaczka/wkladki-higieniczne-i-uplawy/jak-wyglada-zdrowa-wydzielina-z-pochwy/
Czas czytania (3) min
undefined?w=1920
pl