MyDziewczynyMiesiączka – wskazówki i porady

Jak wygląda zdrowa wydzielina z pochwy?

Wszystko o wydzielinie z pochwy

0
Wszystko o wydzielinie z pochwyWszystko o wydzielinie z pochwy

Jak wygląda zdrowa wydzielina z pochwy?

Czy odczuwasz czasem wilgoć w okolicach intymnych i masz wrażenie, że zaczęła się miesiączka, po czym okazuje się, że twoja bielizna pokryta jest białymi lub żółtawymi plamami? To wydzielina z pochwy - całkowicie normalna rzecz.

Twoje ciało wytwarza taką wydzielinę po to, by pochwa mogła się nawilżać oraz oczyszczać. I dobrze, że tak się dzieje. Gdyby ściany pochwy były całkowicie suche, dużo częściej cierpiałabyś z powodu infekcji intymnych. Oto wszystko, co musisz wiedzieć o wydzielinie z pochwy.

Jak wygląda zdrowa wydzielina z pochwy?

Normalna wydzielina z pochwy może być przejrzysta, mleczna lub biała i konsystencją przypominać śluz. Wydzielina na ogół jest bezwonna, ale może również mieć delikatny zapach, który można określić jako słodkawy lub mydełkowy. Czasem po przedostaniu się na bieliznę, w kontakcie z powietrzem zmienia się w twardą skorupkę, co też jest całkowicie normalne. U młodszych dziewczynek ilość wydzieliny z pochwy jest bardzo niewielka, bezzapachowa i przeźroczysta lub mlecznobiała. W okresie dojrzewania dziewczyny mogą zaobserwować pojawienie się dużych ilości wydzieliny – to wszystko przez estrogeny (hormony), które przygotowują Twoją macicę do pierwszej miesiączki.

Ilość i wygląd oraz konsystencja śluzu mogą się różnić w zależności od fazy cyklu miesięcznego. Co znaczy przezroczysta wydzielina z pochwy, a co biała bądź żółtawa? Kiedy i jaka wydzielina z pochwy powinna nas skłonić do wizyty u lekarza? Odpowiadamy!

Co znaczy przezroczysta wydzielina z pochwy?

Przezroczysta wydzielina z pochwy pojawia się najczęściej w III fazie cyklu (I faza to menstruacja, a II faza to około 8 tzw. suchych dni – ilość wydzieliny jest wówczas bardzo niewielka, a dziewczyny i kobiety mogą odczuwać wówczas suchość w pochwie). Przezroczysta wydzielina z pochwy konsystencją przypomina białko jajka kurzego – lekko się ciągnie (możesz to sprawdzić biorąc pasemko śluzu między dwa palce). Jeżeli już regularnie miesiączkujesz to przezroczysta wydzielina z pochwy pojawia się najprawdopodobniej w 12-15 dniu cyklu i utrzymuje się przez 3-4 dni (to czas owulacji). Jeżeli wydzieliny jest dużo – możesz sięgnąć po wkładki higieniczne, które ochronią Twoją bieliznę i sprawią, że będziesz się czuła komfortowo.

Co znaczy biała wydzielina z pochwy?

Biała wydzielina z pochwy pojawia się w IV fazie cyklu, jest gęsta i może mieć intensywniejszy zapach. Biała wydzielina z pochwy będzie Ci towarzyszyć do momentu, w którym dostaniesz okres. Bądź cierpliwa, a jeśli chcesz poczuć się bardziej komfortowo w tym okresie – po prostu stosuj wkładki higieniczne.

Co znaczy żółtawa wydzielina z pochwy?

Biała wydzielina z pochwy może być… żółtawa. Żółtawa wydzielina z pochwy pojawia się rzadziej, ale również jest normalna, pod warunkiem, że nie ma w niej grudek i nie towarzyszy jej swędzenie lub pieczenie pochwy. Żółtawa wydzielina z pochwy jest gęsta i klejąca, może również mieć intensywniejszy zapach. Żeby żółtawa wydzielina z pochwy nie zepsuła Ci samopoczucia – możesz w tych dniach stosować wkładki higieniczne.

Co znaczy gęsta wydzielina z pochwy?

Gęstość wydzieliny z pochwy zależy przede wszystkim od fazy cyklu i wcale nie musi oznaczać, że coś jest nie w porządku. Gęsta wydzielina z pochwy jest najczęściej biała lub żółtawa, czyli pojawia się w IV fazie cyklu miesięcznego. Uważać należy wyłącznie na wydzielinę, której towarzyszy swędzenie, pieczenie, ma dziwny kolor (inny niż biały i żółtawy) lub zapach. Gęsta wydzielina z pochwy w kolorze zielonkawym, brązowawym lub szarawym może oznaczać infekcję i konieczność wizyty u lekarza.

Co, jeśli jest jej więcej niż zwykle?

Prawdopodobnie w środku cyklu, kilkanaście dni (około 2 tygodni) po wystąpieniu miesiączki, twoje ciało zacznie wytwarzać więcej wydzieliny z pochwy. Ma wtedy miejsce owulacja (jeden z twoich jajników uwalnia komórkę jajową). Jest to całkowicie normalne! Przeżyłaś właśnie swój pierwszy pocałunek? Pewnie zauważysz, że wydzieliny jest trochę więcej, gdy jesteś podniecona. To też jest całkowicie normalne!

Wydzielina z pochwy
Wydzielina z pochwy
Pierwszy okres
Pierwszy okres

Powiązane artykuły

article
Jak wygląda zdrowa wydzielina z pochwy?
Jak wygląda zdrowa wydzielina z pochwy?
/miesiaczka/wkladki-higieniczne-i-uplawy/jak-wyglada-zdrowa-wydzielina-z-pochwy/
Czas czytania (3) min
undefined?w=1920
pl