Etapy dojrzewania u dziewcząt

0
Etapy dojrzewania u dziewczątEtapy dojrzewania u dziewcząt

Dojrzewanie to ekscytujący okres, niosący ze sobą wiele zmian.

Im lepiej zrozumiesz, co dzieje się z Twoim ciałem, tym pewniej się poczujesz na myśl, że Twoje ciało (i umysł!) dojrzewa.

Jak przebiega dojrzewanie?

Przedstawiamy etapy dojrzewania u dziewcząt, abyś mogła się dowiedzieć, na jakim etapie jesteś i czego się spodziewać. Dzięki temu będziesz pewna siebie i spokojnie przejdziesz przez okres dojrzewania.

Dojrzewanie rozpoczyna się u większości dziewcząt w wieku około 10 lat. Jednak niektóre z nas wchodzą w ten okres wcześniej lub później, co jest zupełnie normalne.

Większość dziewczyn zaczyna dojrzewać w tym samym wieku, co ich mamy. Zapytaj więc mamę, kiedy przeszła przez te zmiany, aby dowiedzieć się, kiedy możesz się ich spodziewać.

U większości dziewcząt dojrzewanie zazwyczaj kończy się w wieku 16 lat.

Oto etapy dojrzewania u dziewcząt:

1. Rosną piersi

Pojawienie się zawiązków piersi to jeden z pierwszych etapów dojrzewania u dziewcząt. Najpierw uwypuklają się piersi pod sutkami. Czasami jedna pierś rośnie szybciej niż druga, ale nie ma powodów do zmartwień – to jest całkowicie normalne. Piersi będą się dalej rozwijać, aż osiągną docelowy kształt i rozmiar.

Poproś mamę lub inną osobę dorosłą, do której masz zaufanie, o pierwszy biustonosz. Dobieranie go może być świetną zabawą! Staniki występują w wielu różnych kolorach i wzorach. Najważniejsze jest to, aby znaleźć taki, który pasuje do kształtu i rozmiaru Twoich piersi. Sklepy często oferują bezpłatną pomoc w dobraniu odpowiedniego biustonosza, dlatego dokonując wyboru, poproś o radę sprzedawczynię.

2. Stajesz się coraz wyższa

To prawdopodobnie jedna z najbardziej oczywistych zmian, których doświadczysz, gdy zaczniesz dojrzewać. Mózg wytwarza hormony, które wysyłają wiadomość do kości, aby zaczęły rosnąć.

3. Pojawiają się włosy łonowe i pod pachami

W pewnym momencie zaczną Ci rosnąć włosy łonowe w okolicach intymnych. Na początku będą proste i delikatne, a później staną się gęstsze i kręcone. Zauważysz także, że włosy pojawią się pod pachami.

Sama zdecydujesz, czy chcesz się ich pozbyć. Jeśli postanowisz je usunąć, poproś mamę lub starszą siostrę o pomoc w goleniu.

4. Sebum i pot

Zauważysz również zmiany na skórze. Pory na twarzy zaczną wytwarzać więcej sebum, co może powodować wypryski. Pomoże w tym codzienna pielęgnacja skóry.

Twoje ciało zacznie się też bardziej pocić i rozwiniesz swój niepowtarzalny zapach. Pora zacząć stosować dezodorant – omów to z rodzicami lub inną osobą dorosłą, do której masz zaufanie.

5. Wydzielina z pochwy

Zanim zaczniesz miesiączkować, zauważysz przezroczysty lub mleczny płyn na bieliźnie. To wydzielina z pochwy, a za jej pojawienie się odpowiadają zmiany poziomów hormonów. W ten sposób Twoje ciało utrzymuje zdrowie pochwy i chroni ją. Wydzielina pełni podobną rolę dla pochwy jak łzy dla oczu – służy do jej samooczyszczania.

Gdy zauważysz pojawiającą się wydzielinę, zastosuj wkładkę higieniczną ALWAYS Dailies. Zapewni Ci ona uczucie suchości i świeżości, pewność siebie i wygodę.

6. Dostajesz okres

Prawdopodobnie najważniejszym etapem dojrzewania u dziewcząt jest pojawienie się pierwszą miesiączkę. Okres, czyli krwawienie menstruacyjne, to proces wydalania krwi i tkanek z pochwy. Będzie się pojawiał raz w miesiącu i potrwa od 3 do 7 dni.

Nie martw się, jeśli miesiączka na początku jest nieregularna i nie pojawia się dokładnie raz w miesiącu. To normalne. Po roku lub dwóch miesiączki staną się regularne.

Gdy dostaniesz okres, będziesz chciała chronić bieliznę przed zabrudzeniem. Podpaski ALWAYS Ultra to doskonały wybór, ponieważ mają chłonny wkład, który wiąże płyn menstruacyjny, zmieniając go w żel. Dzięki temu zapewniasz sobie do 100% ochrony przed przeciekaniem.

7. Wahania nastroju

Dojrzewanie ma nie tylko aspekt fizyczny. W okresie dojrzewania zachodzi również wiele zmian emocjonalnych.

  1. Nowe emocje – zauważysz, że zaczynasz rozwijać silne uczucia wobec swoich rówieśników.

  2. Nowa niezależność – zaczniesz myśleć samodzielnie i formułować złożone myśli i opinie.

  3. Większa pewność siebie – to cecha, którą możesz wyćwiczyć. Wykorzystaj ten czas, by wypróbować nowe zajęcia.

Teraz, gdy znasz już etapy dojrzewania u dziewcząt, będziesz wiedziała, czego się spodziewać, gdy Twoje ciało zacznie się zmieniać. To naprawdę wspaniały czas, staraj się nim cieszyć!

Podpaski ALWAYS Ultra są supercienkie i chłonne.

Zawierają chłonny wkład, który zamienia płyn w żel, utrzymując go z dala od skóry, dzięki czemu zapewniają uczucie czystości i świeżości.

PMS
PMS
Okres dojrzewania
Okres dojrzewania
Pewność siebie
Pewność siebie
Wahania nastroju
Wahania nastroju

Powiązane artykuły

article
7 etapów dojrzewania u dziewcząt
Im lepiej zrozumiesz, co dzieje się z Twoim ciałem, tym pewniej się poczujesz na myśl, że Twoje ciało (i umysł!) dojrzewa.
/moje-cialo/cialo-w-okresie-dojrzewania/etapy-dojrzewania-u-dziewczat/
Czas czytania (3) min
undefined?w=1920
pl