Okres dojrzewania i jego nieprzyjemne strony

Okres dojrzewania i jego nieprzyjemne strony

Okres dojrzewania ma też swoje nieprzyjemne strony. Poznaj je wszystkie – od upławów do potu.

Uwaga, spoiler: okres dojrzewania ma też swoje mniej przyjemne strony. Nie zrozum nas źle, dojrzewanie to niesamowity, wspaniały, ekscytujący okres! Witajcie krągłe kształty, miesiączko i makijażu! Ale ma też swoje minusy. A my spróbujemy Cię przygotować na mniej przyjemne elementy okresu dojrzewania. Oto i one.

Wydzielina z pochwy

To ta biała lepka substancja, która nagle pojawia się na Twojej bieliźnie. Pełni ważną funkcję – utrzymuje pochwę w wilgoci i czystości. W niektórych momentach cyklu miesiączkowego wydzielina może stać się gęstsza i bardziej lepka. Ma delikatny zapach, ale większość ludzi go nie czuje.  Właściwa higiena intymna, czyli regularne mycie się odpowiednim płynem może pomóc ograniczyć ten specyficzny zapach, jeśli Ci on przeszkadza.


Jeśli wydzielina powoduje swędzenie lub podrażnienie, ma mocny zapach lub jest ciemnożółta albo zielonkawa, możesz mieć infekcję. Udaj się wtedy do lekarza.

Nadmierna potliwość

Walczymy w potem! W okresie dojrzewania Twoje ciało zaczyna się bardziej pocić. Gdy pot łączy się z bakteriami – na przykład pod pachami – powoduje to nieprzyjemny zapach. Aby ograniczyć nieprzyjemny zapach codziennie bierz prysznic lub kąpiel z użyciem mydła i stosuj dezodoranty.


Jeśli pod pachami pojawi się wysypka, to znaczy, że możesz mieć uczulenie na aluminium i powinnaś używać antyperspirantu, który go nie zawiera. Ponadto ubrania wykonane z tkaniny odprowadzającej wilgoć szybciej schną i plamy pod pachami nie są na nich aż tak bardzo widoczne.


Stopy też mogą się pocić. Noś bawełniane skarpetki, które pochłaniają wilgoć i zmieniaj buty, aby miały czas na wyschnięcie. Unikaj butów wykonanych z plastiku, gumy i innych tworzyw sztucznych. Jeśli pocą Ci się dłonie, nie używaj kremu do rąk. Stosuj płyn dezynfekcyjny do rąk, aby były suche.

Trądzik

O rany! Trądzik – grudki, zaskórniki i pryszcze – jest wynikiem buzujących hormonów i jedną z najgorszych rzeczy w okresie dojrzewania. Jeśli na Twojej twarzy pojawiają się krosty, spróbuj używać do mycia delikatnego środka bez mydła wraz z ogólnodostępnymi produktami do leczenia trądziku, zawierającymi nadtlenek benzoilu lub kwas salicylowy. Pomocne jest również stosowanie kremów z filtrem przeciwsłonecznym, kremów nawilżających i podkładów oznaczonych jako nietłuste lub niezatykające porów. Jeśli produkty te nie zmniejszą trądziku, dermatolog może zastosować inne zabiegi, które na pewno pomogą.


To tylko kilka rzeczy, które mogą sprawić, że okres dojrzewania przynosi nam niemiłe wspomnienia. Czy zdarzyły Ci się jakieś krępujące sytuacje w związku z okresem dojrzewania?

Zostaw komentarz * Pole obowiązkowe
Klikając Prześlij, potwierdzam własnoręczne sporządzenie całości przesyłanej treści oraz akceptuję Regulamin.
  • Pokaż komentarze

Miesiączka

Odważna Gryffonka 09.05.2016

Miesiączka- chyba każda dziewczyna się cieszy, gdy ją dostanie ja też się cieszyłam i cieszę się nadal. Jednak jest też zaskakująca i nieprzewidywalna, np. ja dostałam w szkole i nie byłam na to przygotowana, więc nie miałam przy sobie (w kieszeni) podpaski. Zabrudzilam krzesło- wstydziłam się tego i jeszcze to zaskoczenie nawet powiedziałabym przestraszenie bo takie było moje pierwsze wrażenie, gdy dostałam okres. Ale cieszyłam się, że już miesiączkuję, bo to oznaczało, że już jestem kobietą.

zapach intymny

kasiajotka 17.03.2016

Mnie najbardziej dokuczał zapach niefajny intymny, ale mama mi kupiła specjalny płyn do mycia lacibios femina, żeby to neutralizować i super mi pomógł, bo teraz już nie ma go

Rozmiary i kształty piersi

O tym, jak ma się rozmiar i kształt twoich piersi do piersi innych dziewczyn.

Dowiedz się wiecej

MyDziewczyny

Jak zapewnić sobie paliwo na cały dzień

Odstaw słone chipsy ziemniaczane. Mamy dla Ciebie osiem prostych przekąsek - są syte i dobre dla Ciebie.

Dowiedz się wiecej

MyDziewczyny

Skąd się biorą pryszcze?

Dowiedz się podstawowych informacji o trądziku i o tym, dlaczego cera podczas miesiączki robi się brzydsza.

Dowiedz się wiecej

MyDziewczyny

Jak pozbyć się nieświeżego oddechu?

Chcesz swobodnie rozmawiać? Pozbądź się nieświeżego oddechu, korzystając z prostych rozwiązań.

Dowiedz się wiecej

Oral-B

Jedzenie z aparatem ortodontycznym

Oto kilka rzeczy, które możesz zrobić, by Twój aparat zadziałał szybciej i byś mogła pożegnać się z nim tak szybko, jak to możliwe.

Dowiedz się wiecej

Oral-B