Okres dojrzewania i jego nieprzyjemne strony

Okres dojrzewania i jego nieprzyjemne strony

Dojrzewanie ma też swoje nieprzyjemne strony. Poznaj je wszystkie – od upławów do potu.

Uwaga, spoiler: dojrzewanie ma też swoje mniej przyjemne strony. Nie zrozum nas źle, dojrzewanie to niesamowity, wspaniały, ekscytujący okres! Witajcie krągłe kształty, miesiączko i makijażu! Ale ma też swoje minusy. A my spróbujemy Cię przygotować na mniej przyjemne elementy okresu dojrzewania. Oto i one.


Wydzielina z pochwy


To ta biała lepka substancja, która nagle pojawia się na Twojej bieliźnie. Pełni ważną funkcję – utrzymuje pochwę w wilgoci i czystości. W niektórych momentach cyklu miesiączkowego wydzielina może stać się gęstsza i bardziej lepka. Ma delikatny zapach, ale większość ludzi go nie czuje.  Właściwa higiena intymna, czyli regularne mycie się odpowiednim płynem może pomóc ograniczyć ten specyficzny zapach, jeśli Ci on przeszkadza.


Jeśli wydzielina powoduje swędzenie lub podrażnienie, ma mocny zapach lub jest ciemnożółta albo zielonkawa, możesz mieć infekcję. Udaj się wtedy do lekarza.


Nadmierna potliwość


Walczymy w potem! W okresie dojrzewania Twoje ciało zaczyna się bardziej pocić. Gdy pot łączy się z bakteriami – na przykład pod pachami – powoduje to nieprzyjemny zapach. Aby ograniczyć nieprzyjemny zapach codziennie bierz prysznic lub kąpiel z użyciem mydła i stosuj dezodoranty.


Jeśli pod pachami pojawi się wysypka, to znaczy, że możesz mieć uczulenie na aluminium i powinnaś używać antyperspirantu, który go nie zawiera. Ponadto ubrania wykonane z tkaniny odprowadzającej wilgoć szybciej schną i plamy pod pachami nie są na nich aż tak bardzo widoczne.


Stopy też mogą się pocić. Noś bawełniane skarpetki, które pochłaniają wilgoć i zmieniaj buty, aby miały czas na wyschnięcie. Unikaj butów wykonanych z plastiku, gumy i innych tworzyw sztucznych. Jeśli pocą Ci się dłonie, nie używaj kremu do rąk. Stosuj płyn dezynfekcyjny do rąk, aby były suche.


Trądzik


O rany! Trądzik – grudki, zaskórniki i pryszcze – jest wynikiem buzujących hormonów. Jeśli na Twojej twarzy pojawiają się krosty, spróbuj używać do mycia delikatnego środka bez mydła wraz z ogólnodostępnymi produktami do leczenia trądziku, zawierającymi nadtlenek benzoilu lub kwas salicylowy. Pomocne jest również stosowanie kremów z filtrem przeciwsłonecznym, kremów nawilżających i podkładów oznaczonych jako nietłuste lub niezatykające porów. Jeśli produkty te nie zmniejszą trądziku, dermatolog może zastosować inne zabiegi, które na pewno pomogą.


To tylko kilka rzeczy, które mogą sprawić, że okres dojrzewania przynosi nam niemiłe wspomnienia. Czy zdarzyły Ci się jakieś krępujące sytuacje w związku z dojrzewaniem?

Zostaw komentarz *Tekst obowiązkowy
Potwierdzam, że napisałam pełną treść komentarza i akceptuję przedstawione tu wskazówki i regulamin.
  • Pokaż komentarze

Miesiączka

Odważna Gryffonka 2016-05-09

Miesiączka- chyba każda dziewczyna się cieszy, gdy ją dostanie ja też się cieszyłam i cieszę się nadal. Jednak jest też zaskakująca i nieprzewidywalna, np. ja dostałam w szkole i nie byłam na to przygotowana, więc nie miałam przy sobie (w kieszeni) podpaski. Zabrudzilam krzesło- wstydziłam się tego i jeszcze to zaskoczenie nawet powiedziałabym przestraszenie bo takie było moje pierwsze wrażenie, gdy dostałam okres. Ale cieszyłam się, że już miesiączkuję, bo to oznaczało, że już jestem kobietą.

zapach intymny

kasiajotka 2016-03-17

Mnie najbardziej dokuczał zapach niefajny intymny, ale mama mi kupiła specjalny płyn do mycia lacibios femina, żeby to neutralizować i super mi pomógł, bo teraz już nie ma go

Porady ginekologiczne

Na najczęściej zadawane przez was pytania dotyczące dojrzewania odpowiada lekarz ginekolog, dr Agnieszka Zawadzka.

Dowiedz się wiecej

MyDziewczyny

Jak dbać o higienę intymną?

Dbasz o higienę, ale mimo to miewasz problemy natury intymnej? Nie wpadaj w panikę. Ten problem dotyczy większości kobiet. Kliknij i dowiedz się, jak prawidłowo dbać o higienę intymną.

Dowiedz się wiecej

MyDziewczyny

Rozwój piersi

Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się o zmianach, jakie zachodzą w Twoim ciele podczas dojrzewania. Przeczytaj o rozwoju piersi u dziewczyn.

Dowiedz się wiecej

CoverGirl

Co zabrać na plażę?

Każdy lubi słońce! Z rozsądnie spakowaną torbą plażową będziesz gotowa na dzień zabawy na słońcu.

Dowiedz się wiecej

Venus

Kiedy pierwsza miesiączka?

Poszerz swoją wiedzę na temat dojrzewania i pierwszego okresu. Dowiedz się, kiedy możesz spodziewać się pierwszej miesiączki.

Dowiedz się wiecej

CoverGirl