Dojrzewasz i pocisz się? 5 porad jak zachować świeżość

Dojrzewasz i pocisz się? 5 porad jak zachować świeżość

Zachowaj świeżość w okresie dojrzewania dzięki prostym, codziennym zabiegom higienicznym.

Pocisz się? Tak. Masz trądzik? Oczywiście. Poza tym jeszcze włosy, włosy, wszędzie coraz więcej włosów? Nie przestają rosnąć! Przechodzisz okres dojrzewania i przez to czujesz się czasem dość paskudnie. Nie możemy na to pozwolić! Jesteś na to zbyt młoda! Dzięki tym kilku prostym zabiegom higienicznym będziesz się świetnie czuć i wyglądać przez cały okres dojrzewania.1. Kąp się regularnie.
Być może poczułaś specyficzny zapach swojej bielizny. To prawdopodobnie wydzielina pochwowa – biały, lepki płyn, który utrzymuje wilgoć i czystość w pochwie. Większość z nas go nie czuje, lecz jeśli ten delikatny zapach Ci przeszkadza, regularne kąpiele przy użyciu odpowiedniego płynu pomogą Ci go zredukować. Jeśli wydzielina pochwowa Cię swędzi lub podrażnia, ma silny zapach lub ciemnożółty kolor, prawdopodobnie masz infekcję pochwy. Porozmawiaj z mamą, aby umówiła Cię na wizytę u lekarza.


2. Gól się.
W okresie dojrzewania włosy na nogach stają się ciemniejsze i grubsze, rosną włosy pod pachami. Kiedy to się stanie, porozmawiaj z rodzicami o goleniu. Zaczynają Ci rosnąć włosy łonowe. Na początku będą proste i rzadkie, ale z czasem ściemnieją i staną się kręcone. Z oczywistych powodów bądź bardzo ostrożna przy goleniu okolic intymnych.


3. Używaj dezodorantu.
W okresie dojrzewania więcej się pocisz. Aby kontrolować swój zapach, codziennie kąp się lub bierz prysznic, używając perfumowanego mydła. I koniecznie używaj antyperspirantu.


4. Mądrze się ubieraj.
Odzież wykonana z tkanin pochłaniających wilgoć będzie szybciej schnąć i plamy pod pachami nie będą aż tak widoczne. Twoje stopy mogą się mocno pocić, więc noś bawełniane skarpetki, aby pochłaniały wilgoć i często zmieniaj buty, aby miały czas wyschnąć. Unikaj obuwia wykonanego z plastiku, gumy, czy też innych syntetycznych materiałów.


5. Rozpocznij codzienną pielęgnację skóry.
Hormony mogą powodować trądzik. Jeśli wyskoczą Ci pryszcze, spróbuj je przemyć delikatnym płynem do mycia twarzy niezawierającym mydła lub użyj dostępnych bez recepty produktów z nadtlenkiem benzoilu lub kwasem salicylowym. Pomaga także nakładanie kremu z filtrem przeciwsłonecznym, kremu nawilżającego i podkładów oznaczonych jako niezawierające substancji oleistych lub niezatykające porów. Jeśli pomimo zastosowanych środków wciąż będziesz miała trądzik, udaj się do dermatologa – może on zastosować inne rodzaje leczenia, które Ci pomogą.


Jak zachować świeżość, gdy okres dojrzewania wyraźnie temu nie sprzyja?

Zostaw komentarz * Pole obowiązkowe
Potwierdzam, że napisałam pełną treść komentarza i akceptuję przedstawione tu wskazówki i regulamin.

Trudny czas dorastania

Bycie nastolatką nie jest łatwe, ale możliwe do przejścia bez większych dramatów. Zobacz zasady, którymi kierowała się Littlemooonster96 w trakcie dorastania.

Dowiedz się wiecej

Poznaj gwiazdy Internetu, które dla nas piszą!

Dojrzewanie u chłopców

Nasz przewodnik po męskim okresie dojrzewania pomoże Ci zrozumieć, co się dzieje z Twoimi kolegami

Dowiedz się wiecej

MyDziewczyny

Wrażliwe zęby i dziąsła

Wrażliwe dziąsła i zęby nie pozwalają Ci cieszyć się jedzeniem, a ich mycie sprawia Ci ból? Nie przejmuj się – istnieje wiele sposobów, by sobie z nimi poradzić.

Dowiedz się wiecej

MyDziewczyny

Od sekretu do randki

Rozmowa z przyjaciółką może zdziałać cuda. Zobacz jak Andziaks poznała swoją miłość!

Dowiedz się wiecej

Poznaj gwiazdy Internetu, które dla nas piszą!

Jak pocieszyć przyjaciółkę

Twoja przyjaciółka ma kłopoty. Oto co możesz zrobić, a czego nie powinnaś robić, żeby jej pomóc.

Dowiedz się wiecej

MyDziewczyny