Co to jest trądzik i jak się go pozbyć

Co to jest trądzik i jak się go pozbyć

Pryszcze to niestety frustrująca zmora nastoletniego życia, która zapewne skutecznie podkopuje Twoją pewność siebie i sabotuje najgorętsze randki.Z naszego artykułu dowiesz się, co to jest trądzik, jakie są przyczyny trądziku i jak się go pozbyć.

Ohyda!: Co się dzieje z moją skórą?

Trądzik na ogół pojawia się, kiedy wkraczasz w okres dojrzewania, najczęściej między 12 a 14 rokiem życia, chociaż może też pojawić się wcześniej, nawet w wieku 10 lat. Chociaż prawdę powiedziawszy, to wiek nie ma dla niego specjalnego znaczenia.

Jednak nie przejmuj się za bardzo, ponieważ niewielu dziewczętom udaje się przejść przez okres dojrzewania bez pryszczy, więc nie jesteś osamotniona w problemie. Dla większości nastolatek wypryski i zablokowane pory to po prostu kolejna rzecz, z którą trzeba sobie radzić. Na szczęście możesz pomóc skórze przebrnąć przez ten trudny etap, odpowiednio o nią dbając!

Skąd się biorą pryszcze?

Gruczoły łojowe znajdujące się w Twojej skórze stają się bardzo aktywne w okresie dojrzewania i wytwarzają nadmierne ilości tłustej substancji zwanej łojem skórnym. Jeśli pory skóry zostaną zablokowane przez martwe komórki naskórka, przepływ łoju zostaje zatrzymany, co stanowi pożywkę dla bakterii. To może przyczynić się do powstania pryszczy.

A co to jest trądzik?

No właśnie - co to właściwie jest trądzik? Trądzik to bardziej poważna choroba skóry, która naprawdę potrafi zabić pewność siebie. Jednak nie jest to wyrok śmierci, trądzik na ogół przechodzi po okresie dojrzewania.

Poza tym w ciągu ostatnich kilku lat leczenie trądziku stało się o wiele bardziej skuteczne. Lekarze dysponują teraz szeroką gamą kremów i tabletek, pomagających w łagodzeniu objawów choroby. W bardziej problematycznych przypadkach, lekarz może skierować Cię do specjalisty dermatologa.

Jakie są przyczyny trądziku?

 • Geny. Ta przyczyna trądziku jest niemożliwa do ominięcia. Jeśli Twoja mama lub tata mieli trądzik, kiedy byli nastolatkami, jest prawdopodobne, że pojawi się on również u Ciebie.

 • Aktywność hormonalna – czyli cykl menstruacyjny oraz, ogólnie rzecz biorąc, okres dojrzewania. Androgeny uaktywniają się w okresie dorastania i stymulują gruczoły łojowe w skórze. Zaczynają one wytwarzać więcej łoju, który zatyka pory i powoduje powstawanie pryszczy i wągrów.

 • Zmiany hormonalne spowodowane przez okres lub rozpoczęcie/przerwanie stosowania pigułek antykoncepcyjnych również mogą wywołać trądzik, chociaż pigułki są też często pomocne w leczeniu problemów ze skórą.

 • Stres. Stres nie wywołuje trądziku, ale może zaostrzyć jego postać.

 • Pielęgnacja skóry. Częste mycie twarzy może tak naprawdę pogorszyć stan skóry i wywołać trądzik.

 • Produkty do pielęgnacji skóry i kosmetyki. Tłuste produkty zatykają pory i mogą powodować trądzik.

 • Dieta.Opinie są podzielone, ale niektórzy dermatolodzy uważają, że alergie pokarmowe mogą powodować trądzik.

 • Przyjmowane leki. Trądzik to efekt uboczny przyjmowania niektórych leków, w tym barbituranów, leków przeciwpadaczkowych i sterydów.

Jak pozbyć się trądziku w 5 krokach

Pozbądź się pryszczy i zwiększ szanse na czystą skórę. Dzięki pięciu prostym krokom wymienionym poniżej dowiesz się, jak pozbyć się trądziku:

 • Przestrzegaj harmonogramu mycia, tonizacji i nawilżania skóry

 • Stosuj specjalistyczne środki do mycia twarzy.

 • Dbaj o zdrowie i dobre samopoczucie

 • Nie wyciskaj pryszczy – to tylko pogorszy sprawę

 • Przede wszystkim – bądź cierpliwa – pryszcze nie znikną w ciągu jednej nocy. Poza tym i tak prawie nikt poza Tobą nie zawróci na nie uwagi!

Zostaw komentarz * Pole obowiązkowe
Klikając Prześlij, potwierdzam własnoręczne sporządzenie całości przesyłanej treści oraz akceptuję Regulamin.

Cztery proste sposoby, jak podrasować dres

Niech Cię nie zwiedzie jego swobodny i nieformalny charakter - dres może być superelegancki, gdy zestawimy go z odpowiednimi dodatkami.

Dowiedz się wiecej

MyDziewczyny

Usta ombre

Jest już wszędzie! Na włosach, paznokciach, a teraz również na ustach!

Dowiedz się wiecej

MyDziewczyny

Metody depilacji

Pragniesz mieć idealnie gładkie nogi? Sprawdź jakie metody depilacji polecamy i wybierz odpowiednią dla siebie.

Dowiedz się wiecej

MyDziewczyny

Zdrowa dieta dla nastolatek

Zdrowa dieta dla nastolatek, dzięki której poczujesz się świetnie.

Dowiedz się wiecej

MyDziewczyny

4 fakty pomagające zrozumieć kolegów w Twoim wieku

Zastanawiasz się, jak zdobyć chłopaka? Pomoże Ci to zrozumieć, dlaczego chłopcy zachowują się tak, jak się zachowują!

Dowiedz się wiecej

MyDziewczyny