Zakażenie układu moczowego. Najczęstsze objawy.

Zakażenie układu moczowego. Najczęstsze objawy.

Czy wiesz, że zakażenia układu moczowego (ZUM) są jedną z najczęstszych przyczyn wizyt nastolatek u lekarza? Sprawdź jak radzić sobie z tą dolegliwością.


Czy wiesz, że zakażenia układu moczowego (ZUM) są jedną z najczęstszych przyczyn wizyt nastolatek u lekarza? Na co dzień Twoje ciało świetnie sobie radzi, odpierając ataki mikroskopijnych złoczyńców powodujących zakażenia układu moczowego. Jednak jest to popularna dolegliwość, zatem istnieje ryzyko, iż pewno dnia będziesz musiała stawić jej czoła. Przeczytaj ten artykuł, aby dowiedzieć się, jak uniknąć takiej infekcji oraz co robić, gdy będziesz musiała ją leczyć.

Co to jest zakażenie układu moczowego?

Mocz, który zawiera sole i produkty odpadowe, jest filtrowany przez nerki. Kiedy bakterie dostają się do pęcherza lub do nerek i rozmnażają się w moczu, może dojść do zakażenia układu moczowego. Nie jest to choroba zaraźliwa.

Jakie są objawy zakażenia układu moczowego?

Na pewno będziesz wiedziała, że coś jest nie tak. Najczęstszym objawem zakażenia układu moczowego jest zwiększona częstotliwość Twoich wizyt w toalecie, a podczas wypróżniania możesz odczuwać pieczenie i ból. Kolejnym objawem zakażenia układu moczowego może być uczucie nieustannego parcia na pęcherz, przy jednoczesnym wydalaniu niewielkich ilości moczu. Może on być mętny lub brzydko pachnieć. Czasami zakażeniu towarzyszą bóle w podbrzuszu, podwyższona temperatura ciała oraz ogólne uczucie osłabienia lub zmęczenia.

JAK MOGĘ TEMU ZAPOBIEC?


Zawsze podcieraj się od przodu do tyłu. Robienie tego w złym kierunku to kolejna przyczyna infekcji, umożliwiająca bakteriom przedostanie się do układu moczowego.Unikaj częstych kąpieli w pianie, która czasami powoduje podrażnienia. Podrażnienia mogą też być spowodowane noszeniem nylonowej bielizny lub nieprzebraniem mokrego stroju kąpielowego. Nie stosuj sprayów i irygatorów do higieny intymnej, które mogą podrażnić cewkę moczową.


Codziennie pij dużo wody. Pomoże to utrzymać aktywność pęcherza i nie dopuści do rozwoju bakterii.


Jakie jest zalecane leczenie zakażenia układu moczowego?

Jeśli występują u Ciebie powyższe objawy, natychmiast skonsultuj się z lekarzem. Sytuacja będzie się tylko pogarszać, jeśli je zignorujesz. Zostaniesz poproszona o oddanie próbki moczu do sterylnego pojemnika. Badanie pomoże określić odpowiedni dla Ciebie sposób leczenia. Twój lekarz zadecyduje, jaki antybiotyk Ci przepisać i jak długo będziesz musiała go brać. Zazwyczaj trzydniowa kuracja wystarcza, aby pozbyć się infekcji. Pamiętaj o połknięciu całej zapisanej dawki.

Pij dużo wody. Pomoże to kontrolować ilość kwasu w moczu. Sok żurawinowy może również pomóc w oczyszczaniu pęcherza i zwiększaniu odporności organizmu.

Unikaj kawy, czekolady, słodkich napojów, pikantnych potraw i wszystkich produktów o wysokiej zawartości kwasu. Noś bawełnianą bieliznę i luźne ubrania.
Termofor pomoże zmniejszyć poczucie dyskomfortu.


Pamiętaj – dbaj o higienę! Jeśli zaobserwujesz u siebie objawy zakażenia układu moczowego, skontaktuj się z lekarzem.

Zostaw komentarz * Pole obowiązkowe
Klikając Prześlij, potwierdzam własnoręczne sporządzenie całości przesyłanej treści oraz akceptuję Regulamin.
  • Pokaż komentarze

dzięki za radę

aniabiela 2018-10-29

Aniabiela dzięki za radę. Kupiłam Ginjal urit na początku roku i zapalenie pęcherza zniknęło błyskawicznie.

z natury

aniabiela 2017-12-11

Ciekawe informacje. Mnie zakażenie dopadło po wizycie na basenie. Miałam nadzieję, że samo przejdzie, ale niestety dopiero wizyta u lekarza pomogła. Przepisałam mi preparat Ginjal urit oraz zalecił bym piła dużo wody. Kilka dni i było po problemie.

karoprz

karoprz 2017-05-26

Dziękuję za te wszystkie informacje! :) Ja właśnie przeszłam takie zapalenie, nie bardzo poważne, chyba za lekko ubrałam się na grilla ze znajomymi. Brałam przez tydzień urofuraginum max, które pomogło, ale lekarz polecił mi też, żebym profilaktycznie stosowała "domowe" sposoby. Teraz już wiem, co i jak :)

Szybka przemiana materii

Dowiedz się prawdy na temat swojej przemiany materii i sposobów na zdrowe zgubienie zbędnych kilogramów.

Dowiedz się wiecej

MyDziewczyny

6 błędów, których należy unikać przy wyborze biustonosza

Jakie pytania należy sobie zadać, aby znaleźć idealnie dopasowany biustonosz?

Dowiedz się wiecej

MyDziewczyny

Kiedy pierwsza miesiączka?

Poszerz swoją wiedzę na temat dojrzewania i pierwszego okresu. Dowiedz się, kiedy możesz spodziewać się pierwszej miesiączki.

Dowiedz się wiecej

MyDziewczyny

Jak opanować stres przed egzaminem?

Uwierz, że dasz sobie ze wszystkim radę i pożegnaj się ze stresem przed egzaminem.

Dowiedz się wiecej

MyDziewczyny