Zakażenie układu moczowego. Najczęstsze objawy.

Zakażenie układu moczowego. Najczęstsze objawy.

Czy wiesz, że zakażenia układu moczowego (ZUM) są jedną z najczęstszych przyczyn wizyt nastolatek u lekarza? Sprawdź jak radzić sobie z tą dolegliwością.

Czy wiesz, że zakażenia układu moczowego (ZUM) są jedną z najczęstszych przyczyn wizyt nastolatek u lekarza? Na co dzień Twoje ciało świetnie sobie radzi, odpierając ataki mikroskopijnych złoczyńców powodujących ZUM. Jednak jest to popularna dolegliwość, zatem istnieje ryzyko, iż pewno dnia będziesz musiała stawić jej czoła. Przeczytaj ten artykuł, aby dowiedzieć się, jak uniknąć takiej infekcji oraz co robić, gdy będziesz musiała ją leczyć.
 
Co to jest zakażenie układu moczowego?
Mocz, który zawiera sole i produkty odpadowe, jest filtrowany przez nerki. Kiedy bakterie dostają się do pęcherza lub do nerek i rozmnażają się w moczu, może dojść do zakażenia układu moczowego. Nie jest to choroba zaraźliwa.
 
Skąd mam wiedzieć, że mam zakażenie układu moczowego?
Na pewno będziesz wiedziała, że coś jest nie tak. Zwiększy się częstotliwość Twoich wizyt w toalecie, a podczas wypróżniania możesz odczuwać pieczenie i ból. Poza tym może towarzyszyć Ci uczucie nieustannego parcia na pęcherz, przy jednoczesnym wydalaniu niewielkich ilości moczu. Może on być mętny lub brzydko pachnieć. Czasami zakażeniu towarzyszą bóle w podbrzuszu, podwyższona temperatura ciała oraz ogólne uczucie osłabienia lub zmęczenia.
 
Jak mogę temu zapobiec?
Zawsze lepiej zapobiegać niż leczyć, zwłaszcza w przypadku tak uciążliwej dolegliwości!

Często korzystaj z toalety. Odwlekanie pójścia do toalety i zatrzymywanie moczu w pęcherzu stwarza okazję do rozwoju bakterii.

Zawsze podcieraj się od przodu do tyłu. Robienie tego w złym kierunku to kolejna przyczyna infekcji, umożliwiająca bakteriom przedostanie się do układu moczowego.
 
Unikaj częstych kąpieli w pianie, która czasami powoduje podrażnienia. Podrażnienia mogą też być spowodowane noszeniem nylonowej bielizny lub nieprzebraniem mokrego stroju kąpielowego. Nie stosuj sprayów i irygatorów do higieny intymnej, które mogą podrażnić cewkę moczową.

Codziennie pij dużo wody. Pomoże to utrzymać aktywność pęcherza i nie dopuści do rozwoju bakterii.
 
Jakie jest zalecane leczenie zakażenia układu moczowego?
Jeśli występują u Ciebie powyższe objawy, natychmiast skonsultuj się z lekarzem. Sytuacja będzie się tylko pogarszać, jeśli je zignorujesz. Zostaniesz poproszona o oddanie próbki moczu do sterylnego pojemnika. Badanie pomoże określić odpowiedni dla Ciebie sposób leczenia. Twój lekarz zadecyduje, jaki antybiotyk Ci przepisać i jak długo będziesz musiała go brać. Zazwyczaj trzydniowa kuracja wystarcza, aby pozbyć się infekcji. Pamiętaj o połknięciu całej zapisanej dawki.

Pij dużo wody. Pomoże to kontrolować ilość kwasu w moczu. Sok żurawinowy może również pomóc w oczyszczaniu pęcherza i zwiększaniu odporności organizmu.
Unikaj kawy, czekolady, słodkich napojów, pikantnych potraw i wszystkich produktów o wysokiej zawartości kwasu.
Noś bawełnianą bieliznę i luźne ubrania.
Termofor pomoże zmniejszyć poczucie dyskomfortu.

Pamiętaj – dbaj o higienę!

Zostaw komentarz * Pole obowiązkowe
Potwierdzam, że napisałam pełną treść komentarza i akceptuję przedstawione tu wskazówki i regulamin.
  • Pokaż komentarze

karoprz

karoprz 2017-05-26

Dziękuję za te wszystkie informacje! :) Ja właśnie przeszłam takie zapalenie, nie bardzo poważne, chyba za lekko ubrałam się na grilla ze znajomymi. Brałam przez tydzień urofuraginum max, które pomogło, ale lekarz polecił mi też, żebym profilaktycznie stosowała "domowe" sposoby. Teraz już wiem, co i jak :)

Wrażliwe zęby i dziąsła

Wrażliwe dziąsła i zęby nie pozwalają Ci cieszyć się jedzeniem, a ich mycie sprawia Ci ból? Nie przejmuj się – istnieje wiele sposobów, by sobie z nimi poradzić.

Dowiedz się wiecej

MyDziewczyny

Porady ginekologiczne

Na najczęściej zadawane przez was pytania dotyczące dojrzewania odpowiada lekarz ginekolog, dr Agnieszka Zawadzka.

Dowiedz się wiecej

MyDziewczyny

Jak dbać o higienę intymną?

Dbasz o higienę, ale mimo to miewasz problemy natury intymnej? Nie wpadaj w panikę. Ten problem dotyczy większości kobiet. Kliknij i dowiedz się, jak prawidłowo dbać o higienę intymną.

Dowiedz się wiecej

MyDziewczyny

Rodzaje podpasek always

Zastanawiasz się, jakich podpasek powinnaś używać? Nie ma wątpliwości, że pełen komfort zapewnią Ci wkładki i podpaski Always. Kliknij i przeczytaj więcej.

Dowiedz się wiecej

MyDziewczyny

Kiedy pierwsza miesiączka?

Poszerz swoją wiedzę na temat dojrzewania i pierwszego okresu. Dowiedz się, kiedy możesz spodziewać się pierwszej miesiączki.

Dowiedz się wiecej

CoverGirl