Wady postawy

Wady postawy

Czy podczas chodzenia Twoje ciało ma kształt znaku zapytania? Masz problem z garbieniem się? Sprawdź w jaki sposób możesz z tym walczyć.


Czy podczas chodzenia Twoje ciało ma kształt znaku zapytania? Kiedy siedzisz przy stole, czy pochylasz się nad talerzem, jakby ktoś próbował ukraść Ci jedzenie? Nawet ekstra ciuchy wyglądają na Tobie przeciętnie, bo notorycznie się garbisz?  Cóż w tej sytuacji, być może czas zastosować się do napomnień babci, reguł pensji dla dziewcząt z dobrych domów oraz stuletnich książek poświęconych etykiecie i… stanąć prosto?Przed laty, to jak stałaś, siedziałaś i poruszałaś się było niezwykle ważne. Ludzie szanowali i podziwiali osoby, które nosiły głowę wysoko i zawsze trzymały prostą postawę. Stare powiedzenie mówiło: „Piękność to osoba, która wchodzi do pokoju jak piękność". Przygarbiona postawa bezpośrednio odzwierciedlała niską samoocenę.
Zła postawa mogła prowadzić do zdeformowanego ciała i uważano, że odsłania zdeprawowany charakter. Potem społeczeństwo się rozluźniło. Podczas gdy nie jest to złe zjawisko, samo w sobie, w jego wyniku zła postawa stała się w naszej kulturze powszechna.

Wyprostuj się – Korzyści

Jeśli martwi Cię wystający brzuch, opanowanie sztuki prostego stania może sprawić, że nagle zaczniesz wyglądać jakbyś ważyła dwa kilogramy mniej. To jednak nie tylko kwestia wyglądu - dobra postawa przekłada się na pewność siebie, może również pomóc zapobiegać problemom z plecami i szyją, a nawet poprawić oddychanie i trawienie.
Wyprostuj się – Wyzwania

Małe dzieci mają tendencję do stania prosto, dopóki nie zaczną spędzać całych godzin siedząc na krześle i naśladować dorosłych. Żadne zwierzę w środowisku naturalnym nie musi siedzieć nieruchomo tak długo jak my. Jesteśmy gatunkiem siedzącym ze słabymi, napiętymi mięśniami. Spójrz na swoją mamę i sprawdź, czy Twoje ramiona nie garbią się w podobny sposób. Niestety, w przeciwieństwie do tego, w co ludzie na ogół wierzą, wyprostowanie się od czasu do czasu nie wystarczy. Nauka prostego stania wymaga czasu i wysiłku.

Jak wypracować i utrzymać prawidłową postawę?

  1.   Wyprostuj się przed dużym lustrem, ze stopami rozstawionymi na szerokość bioder i wciągnij mięśnie brzucha, jakbyś zakładała obcisłe dżinsy. Zwróć uwagę, żeby waga była równo rozłożona na obie stopy. Wyobraź sobie, że coś ciągnie Twój mostek do sufitu i unosi Twoją klatkę piersiową. Wyprostuj ramiona i odciągnij je od uszu. Rozluźnij ramiona, tak, żeby wewnętrzna część dłoni była zwrócona w kierunku bocznej części ud, a kciuki wskazywały na wprost. Na koniec, wyciągnij czubek głowy w kierunku sufitu i oddychaj.

  2.   Przećwicz napinanie mięśni brzucha i spłaszczanie go. Jest to prawie niewidoczne ćwiczenie, więc możesz je wykonywać zawsze i wszędzie. Żeby znaleźć mięśnie, które próbujesz wzmocnić, złóż ręce i przyciśnij je do brzucha, wolno wciągając mięśnie i spłaszczając je jak najmocniej. Wytrzymaj w tej pozycji przez kilka sekund, a następnie odpręż się. Powtórz to ćwiczenie trzy lub cztery razy.


  3.   Unikaj zbyt długiego siedzenia. Napięcie szyi i ramion, pogłębione przez godziny spędzone przed komputerem, często powoduje, że się garbimy. Rób sobie krótkie przerwy tak często jak to możliwe lub co jakiś czas przynajmniej wstań, wyprostuj się i przeciągnij.


  4.   Ćwicz regularnie. Włącz ćwiczenia uelastyczniające do swojego zestawu gimnastycznego - pomogą one wzmocnić słabe mięśnie i rozciągnąć te, które są przykurczone.


  5.   Pamietaj, że przede wszystkim powinnaś spróbować się rozluźnić. Postawa i samoocena mają na siebie bezpośredni wypływ. Tak więc wyprostuj się, a zyskasz coś więcej niż dobre samopoczucie fizyczne - zaczniesz bardziej pozytywnie postrzegać samą siebie.

Zostaw komentarz * Pole obowiązkowe
Klikając Prześlij, potwierdzam własnoręczne sporządzenie całości przesyłanej treści oraz akceptuję Regulamin.

Trudny czas dojrzewania

Bycie nastolatką nie jest łatwe, ale możliwe do przejścia bez większych dramatów. Zobacz zasady, którymi kierowała się Littlemooonster96 w czasie dojrzewania.

Dowiedz się wiecej

Poznaj gwiazdy Internetu, które dla nas piszą!

Porady ginekologiczne

Mamy dla Was kilka porad ginekologicznych. Na najczęściej zadawane przez was pytania dotyczące dojrzewania odpowiada lekarz ginekolog, dr Agnieszka Zawadzka.

Dowiedz się wiecej

MyDziewczyny

Jak dbać o higienę intymną?

Dbasz o higienę, ale mimo to miewasz problemy natury intymnej? Nie wpadaj w panikę. Ten problem dotyczy większości kobiet. Kliknij i dowiedz się, jak prawidłowo dbać o higienę intymną.

Dowiedz się wiecej

MyDziewczyny

Jak dbać o higienę osobistą w okresie dojrzewania?

Okres dojrzewania to czas, kiedy w ciele nastolatki następuje wiele zmian. Warto zatem dowiedzieć się więcej o higienie w okresie dojrzewania, aby w tym czasie czuć się świeżo i komfortowo.

Dowiedz się wiecej

MyDziewczyny

Kiedy pierwsza miesiączka?

Poszerz swoją wiedzę na temat dojrzewania i pierwszego okresu. Dowiedz się, kiedy możesz spodziewać się pierwszej miesiączki.

Dowiedz się wiecej

MyDziewczyny